Tie virtuálne plochy majú všetky distribúcie s GNOME. To je vlastnosť DE a nie distra. Osobne preferujem GNOME alebo Xfce, distrá Ubuntu alebo Fedora. Distrá ako také (s výnimkou 3 kategórií (Debian based, používa .deb a apt, Fedora based používa .rpm a dnf, a Arch based) tak vlastne distrá inak v rámci kategórie sú úplne zhodné po technickej stránke, rozdiel je len v predvolenom nastavení a predinštalovaných balíčkoch, plus v podpore. V podstate ako "vyzerá" vieš Fedoru nastaviť graficky na nerozoznanie od Ubuntu (len nainštalujem Dash to Dock, nastavím pár vecí a je to). Takže povedať "páči sa mi Ubuntu" je také ako hovoriť "páči sa mi tento telefón" lebo na ňom je červený silikónový kryt, pričom si vieš červený silikónový kryt kúpiť na akýkoľvek telefón. Ešte s rozdielom že v prípade Linuxu ani nič nekupuješ, len vymeníš ako chceš. Takže nemá zmysel vôbec riešiť distrá ak ti ide o GUI. Treba riešiť DE.
Ohľadom ukldania to mám stejné... krátkodobé uloženie ide do ~/ (domovský adresár), trebárs to ~/downloads alebo ~/video a podobne. A dlhodobejšie dávam do `/mnt/sda1/` resp `/mnt/data` ktorý je aliasom. V ňom mám adresáre podľa toho ako si chcem organizovať súbory, trebárs hudba, video, práca, torrenty, atp. teda `/mnt/sda1` v Linuxe je alternatíva k `D:\\` vo Windows. Samozrejme nemusím otvárať `mnt` adresár a potom `sda1` aby som sa tam dostal, prieskumník je inteligentný a zobrazuje to rovno v "umiestnenia" alebo alias, ktorý si vieš vybrať.
Inak vo Windows ak dobre viem existujú virtuálne plochy tiež, i keď sú výrazne obmedzenejšie a horšie použiteľné. Nemá to možnosť dynamických pracovných priestorov ani možnosť rozdeliť podľa počtu displejov či mnoho ďalšieho. Nevieš tak jednoducho presúvať obsah medzi plochami (max okná aj to po jednom) a mnoho iných funkcionalít je obmedzených.
V Linuxe je mnoho vecí výrazne lepších a viac nastaviteľných.