Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Síťový kabel byl odpojen"

Vážení,

prosím o radu. Už delší dobu vlastním ADSL WI-FI router D-LINK DSL-G684T pro sdílení internetu ADSL mezi 4 PC v domácím prostředí - 2 PC po běžném ethernetovém kabelu a 2 notebooky přes WI-FI. Tato síť je zabezpečená WPA2 šifrováním, filtrováním MAC adres, skrytím SSID apod, na všech počítačích běží antivirové programy NOD32 + firewally. Router funguje jako DHCP server a přiděluje vnitřní IP adresy automaticky.

Toto řešení spolehlivě fungovalo několik let až do teď. Nyní připojení na počítačích přes síťový kabel padá, je nespolehlivé - kolikrát se během dne znenadání na počítačích objeví hláška "Síťový kabel byl odpojen", začne se znovu načítat síťová adresa (bezúspěšně) a kolikrát nepomůže ani restart modemu a PC, prostě už se znovu nelze připojit. S routerem nikdo nic nedělal, nedošlo k žádné změně nastavení, toto se začalo dít de facto přes noc. Poskytovatel připojení žádné problémy nezaznamenal. Nutno zmínit,že při připojení přes kabel se také značně zpomalily odezvy a rychlost klesla cca na desetinu. Připojení přes WIFI však funguje spolehlivě a v plném rozsahu.

Nevíte někdo co s tím?

Já si naopak myslím, že síťové kabely by měly být v pořádku. Ty problémy se začaly objevovat hned na obou počítačích téměř současně ve stejný den... Konkrétně s kabely nikdo nehýbal a dával jsem je nové v létě 2008. Za zmínku stojí, že jeden PC se už nepřipojí vůbec, ten druhý má občas problémy a když zkusím kabel zapojit do jiné zástrčky v routeru a provedu restart, už se nepřipojí ani to PC, co předtím ještě jakž takž fungovalo... Přitom dřív jsem mohl síťové kabely mezi sebou volně prohazovat do libobolných čtyřech zástrček LAN a nikdy nebyl problém.

Taky bych to nejspíš typoval na router, protože je velice nepravděpodobné, že by "odešly" rovnou 2 síťovky na 2 počítačích zároveň.

Každopádně to vypadá na dost závažný problém, nyní čím dál tím častěji po spuštění se na obou PC hodí modrá obrazovka smrti (BSOD) a dojde k restartu... Na jednom PC už nelze pracovat jinak než v nouzovém režimu. Nezdá se mi, že by to třeba způsoboval virus, NOD32 nic nenajde a toto se děje jen u PC připojených ethernetovým kabelem...

mel jsem stejny problem, ikdyz mam jinaci pripojeni, ale taky se me porad dule na liste zobrazovalo sitovy kabel byl odpojen, zkontroluj jestli nejsou vyhozene pojistky, restartuj modem a co by melo pomoct, jak mas modem, ja presne nevim co tam je, ale z necim tak hybej a kontroluj kompl to by se porad melo menit, ze by tam melo byt sitovy kabel pripojen a za chvilku zas odpojen, musis najit spravnou polohu a nechat to na miste, bohuzel nevim co tam je, protoze kdyz se me to stalo, tak u toho byl otec a ja sem byl u komplu a rikal sem mu kdy je to dobre a kdy ne (100 % to funguje)

Na routeru vypnu funkci DHCP serveru a na všech počítačích si nastavím TCP/IP ručně - masku podsítě, výchozí bránu a IP adresu. Adresa routeru jako výchozí brána je defaultně 10.0.0.138, vnitřní IP adresy jednotlivých počítačů nastavuji 10.0.0.2. až 10.0.0.8. Na všech PC mám statut "připojeno", PC se navzájem vidí, lze na ně provést ping, i na router, na internet se však nelze připojit. Na všech PC mám ponecháno nastavení TCP/IP "Získat adresu DNS serveru automaticky". DNS server mám nastavený v routeru. Mám tedy DNS server ještě nastavit na všech počítačích? A pokud je na routeru funkce DHCP serveru vypnuta, nemusím už žádné IP adresy v routeru nastavovat? Stačí je nastavit jen na počítačích? Jinak pokud je funkce DHCP serveru zapnuta a na všech počítačích mám "Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky", potýkám se s problémy, které jsem uvedl hned na začátku v mém dotazu.

když nastavuješ ip ručně (a máš dhcp na routeru vypnut), jak a odkud chceš automaticky získávat dns adresy pro pc?
to nemá smysl, dns se buď nechává také získat automaticky současně s ip, anebo se při problémech s připojením vnutí statické ip. ale tvůj opačný postup (nehledě na vypnuté dhcp na routeru) nedává smysl.
čili dns dej normálně statické, buď tam vyplň adresu routeru, nebo rovnou servery tvého poskytovatele.

nemáš na těch pc, co měly problém s dhcp, vistu?

kdo je tvým poskytovatelem - normální isp, nebo nějaký soused? (jestli nejsou problémy s dns způsobeny tam).
pak můžeš vyzkoušet pro wan vstup routeru ještě jiné adresy: http://blog.mrsoft.cz/2008/04/03/jak-si-zrychlit-i nternet

S tím DNS máš pravdu. V případě vypnutého DHCP serveru jsem měl na počítačích také ručně nastavit i DNS, což jsem neudělal. Teď už se na net dostanu. Zkoušel jsem to vypínat proto, že když je DHCP server zapnutý, občas se mi tlučou vnitřní IP adresy a objeví se hláška, že "připojení je buď omezené nebo žádné". Teď jsem zkusil ponechat DHCP server zapnutý, ale k tomu jsem i nastavil statické IP adresy vázané ke konkrétní MAC adrese, abych vždycky dostal stejnou IP a zatím snad dobrý no... Jinak můj ISP je Volný, mám ADSL klasicky po drátech 02 a na všch PC je Windows XP SP3. Každopádně ten jeden počítač budu muset naformátovat, protože mi nejdřív házel hlášku, že "síťový kabel je odpojen", pak hned spadnul do BSOD a restartoval se. Mám k němu na HDD přístup jen v nouzovém režimu... Nevím, jestli to mohl zavinit ten router nebo co, každopádně na vadnou síťovku bych to netypoval a všechny síťové kabely doma jsem odzkoušel.

stejně u toho jednoho upadlého krámu zakaž síťovku ve správci zařízení, pak zkus restartovat jestli naběhne normálně. a zkus se dostat do prohlížeče událostí, jetstli tam nejsou červené chyby.
po odebrání ovladače a restartu nainstalovat síťovku znova.

jestliže máš zapnuto dhcp na routeru, měl bys mít na všech pc taky dhcp, jinak se můžeš dostat do konfliktu. pokud to potřebuješ, řešením je taky mít dhcp povoleno jen pro část rozsahu např 10.10.10.100-.254 (z toho důvodu je při dhcp volba ip routeru 10.0.0.138 mírně nešikovná), a dolní rozsah nechat pro statické adresy.

ještě k terminologii: statické ip vázané na mac znamenají, že na pc je nastaveno dhcp, ale pro přidělování stále stejných adres se na routeru využívá "static dhcp" podle mac.
pokud nastavíš pevné ip adresy na pc ručně, nemusí být dhcp zapnuto vůbec, ale pak to chce mít někde přehled adres, ať nedojde ke konfliktu.

Ten "jeden upadlý krám" je celkem zánovní počítač starý jen několik měsíců, tak mě docela zarazilo, že to bylo zrovna tohle, co vypovědělo službu.

Na routeru mám zapnuté DHCP, přesněji, jak píšeš, "static DHCP podle MAC" a na všech PC mám také DHCP automaticky. Zkontroloval jsem na všech PC přidělené IP adresy DHCP serverem a jsou přesně podle těch mnou nadefinovaných statických, takže teď už by snad ke kolizi dojít nemělo. Omlouvám se za to nepřesné použití terminologie, ale nejsem odborník na IT.

Kde prosím Tě najdu ten prohlížeč událostí?

pardon, nejde mi o bazírování na nějakých termitech. chtěl jsem rozlišit možná nastavení routeru a koncových pc, a odhadnutí kde případně může dojít ke konfliktu ip.

u statických adres mi šlo o to, zda jsou adresy rovnou přiřazeny ručně na pc (nezpomaluje detekce dhcp při startu windows), anebo to co máš ty - static dhcp, člověk na routeru vidí jaké kde bude mít ip.

prohlížeč událostí je program C:\WINDOWS\system32\eventvwr.msc
nebo taky pravým myšem na: tento pc - spravovat - prohlížeč událostí.

Jediné, co mě teď trápí je ten počítač, který bych potřeboval zachránit. Po spuštění WindowsXP přestane po několika sekundách reagovat, spadne do BSOD a restartuje se. Jediná možnost je nabootovat s F8 do nouzového režimu. Pokoušel jsem se dostat i do nouzového režimu s možností práce v síti, ale počítač opět po několika málo sekundách zamrzá. Jinak síťový kabel jsem odpojil ručně, integrovanou síťovku jsem zakázal, ovladač jsem odinstaloval a při příštím restartu se opět sám automaticky nainstaloval. Vím, že mi asi nezbyde nic jiného než formát a reinstal, ale chtěl bych se aspoň dostat na síť a těch 500GB dat nějak zálohovat... Přes flashku se mi to dělat nechce a externí harddisk nemám.

síťovku jenom zakázat a restartovat.
(odinstalovat až když vidím že všechno ostatní jede, a systém je bez pozůstatků po staré síťovce.)

- čili zákaz, restart, a hurá do prohlížeče událostí zda tam nejsou nějaké zajímavé chyby související se sítí.
- máš nainstalované ovladač chipsetu základní desky? instaluje se nejdřív, ještě před instalací ovladačů všech periferií.
- pro jistotu zkontrolovat co se spouští automaticky po startu, a mělo by choutky komunikovat s netem - zakázat, třeba v msconfig.exe, nebo starter
- ať můžeš opsat chyby z bsod, nemůže být zatržen restart: pravým myšem na tento pc - vlastnosti - rozšířené - dole spuštění a zotavení - nemůže být zatrženo "automatický restart" (jinak je tam cesta k logu minidump)
- nakonec do správce zařízení - zobrazení i skrytých zařízení - odebrání všech výskytů co souvisí s tvou síťovkou.

než zálohovat 500gb dat kvůli vadnému systému, chce to sehnat disk 40-80gb, zapojit ho jako první, nainstalovat na něj znovu systém.

Všechna zařízení spojená se síťovkou jsem zakázal, přes msconfig.exe jsem zkontroloval všechny vstupy při spuštění (nic neobvyklého) a deaktivoval jsem automatický restart. Potom jsem ručně provedl restart do normálního režimu (síťovka stále zakázaná) a počítač zatím v pohodě běží, žádná BSOD, žádný zásek jako v poslední době vždy tak po několika sekundách, tak teď nic.

Jinak koukám do prohlížeče událostí a je tam dost červených křížků a žlutých vykřičníků - Service Control Manager (zavedení několika síťových ovladačů se nezdařilo), DHCP (nebylo možné obnovit adresu počítače ze sítě, serveru DHCP, pro síťovou kartu s adresou ... )

Jinak počítač jsem si asi před půl rokem stavěl sám včetně instalace Windows, driverů a dalšího softwaru. Ovladače základní desky jsem samozřejmě instaloval přednostně.

Zkoušel jsem ještě otestovat "HIJACKTHIS!", ale v logu není nic podezřelého ani neobvyklého.

Nyní jsem zkoušel síťovku opět povolit a zastrčit do ní kabel. Objevila se hláška "načítání síťové adresy", která byla v setině sekundy vystřídána hlášením "Síťový kabel byl odpojen". Tyto dva režimy mají tendenci se střídat ve zlomcích sekundy a síťovka zvenku jen oranžově problikává. Kabel je v pořádku, na jiném zařízení se na něj připojím, router taktéž. Kliknu pravým myšidlem na Připojení k místní síti, zvolím "Opravit" a teď se ve stejném mžiku střídají režimy "Připojeno", "Síťový kabel byl odpojen" a "Neaktivní". Na internet se samozřejmě i nadále nelze připojit.

nevím k čemu je dobrá volba opravit, mám za to že nic nedělá (respektive restartuje nastavení tcpip stále se špatnými hodnotami). každopádně je něco zásadně špatně.

na routeru povol dhcp jen pro část rozsahu.
na divném pc nastav pevnou ip mimo rozsah dhcp, + masku, + bránu=ip routeru, + dns.

vypiš si konfiguraci tcp/ip - jestli není třeba vadná síťovka. nemá nefunkční mac adresu?
start - spustit - cmd.exe [enter] příkaz: ipconfig -all

Tady je právě zajímavé, že tyto problémy s tím, že je "síťový kabel odpojen", se začaly objevovat vlastně přes noc. Ten router mám už skoro 2roky, tenhle nový PC asi půl roku a tahle hláška se začala objevovat zničehonic, bez nějakých známých příčin ze dne na den. S nastavením routeru jsem předtím nic nedělal a všechny PC byly stále nastavené na "DHCP automaticky", nikdy nebyly problémy...

Zkusil jsem tedy nastavit DHCP server jen pro adresy 10.0.0.2-10.0.0.10 a na tomto PC jsem přiřadil hodnoty manuálně (IP adresu 10.0.0.11, masku, bránu, dns), opět beze změny. Stále se střídá statut "Síťový kabel byl odpojen" a "Připojeno". Zkoušel jsem i DHCP server úplně vypnout a hodnoty na PC nastavit znovu ručně. Na všech PC toto nastavení funguje, na tomto jednom se jen střídá pořád to samé hlášení.

ipconfig -all jsem zkusil a nic neobvyklého v tom výpisu není, MAC adresa je také v pořádku

Bojím se toho, že když se pořád střídavě objevuje ta hláška o odpojeném síťovém kabelu, že se jedná spíš o problém hardwarového charakteru. Je to integrovaná gigabitová síťovka Attansic L1 na základní desce ASUS s chipsetem P35. Kdyby ta síťovka měla být vadná, znamená to reklamovat základní desku a rozebrat kvůli tomu celý počítač. To bych si už raději pořídil nějakou síťovku do PCI kolem 100Kč. Jinak pokud např. kabel zapojím do notebooku, jeho síťovka bliká oranžově a zeleně a připojím se. Rozhodně se mi samovolně neobjeví žádné hlášení o kabelu...

1. vadná síťová karta v tom pc. "To bych si už raději pořídil nějakou síťovku do PCI kolem 100Kč." - pochopitelně.
2. vadný port v tom routeru - můžeš na něm prohodit dva kabely, uvidíš jestli se problém přestěhuje na jiný pc - aha, píšeš o normální funkci ntb. takže v biosu vypnout integrovanou síťovku, odinstalovat ovladač, pokud nemáš doma gigabitový switch/router koupit nejlevnější realtek, windows si samy doinstalují ovladač.

Vyzkoušel jsem samozřejmě i proházet kabely z jedné zásuvky LAN na routeru do jiné a dospěl jsem ke zjištění, že jak všechny 4 LAN zásuvky, tak i všechny síťové kabely jsou v pořádku. K routeru se všichni připojí přes různé kombinace zásuvky a kabelu, kromě tedy tohoto počítače. Takže zítra jdu koupit tu síťovku a následný postup dle Tvého návodu. Díky moc za Tvůj čas, za trpělivost a za cenné rady!

Tomu nebudeš veřit! Teď jsem znovu nastavil DHCP server automaticky, restartoval router i ten "vadny" PC a hle, najednou koukám, že se mi připojilo ICQ i Skype, ověřím ještě internet spuštěním prohlížeče a ono se to vážně připojilo!!! Nechápu. Tak, jak ten problém záhadně nastal, tak úplně stejně odezněl. Přitom tohle nastavení tam bylo hned od začátku a mezitím jsme zkoušeli různé věci a nic...

Keď už si toho toľko vyskúšal, skús ešte natvrdo nastaviť tej podozrivej sieťovke režim. Ak je z tých moderných 10/100/1000 môže zlyhávať autokonfigurácia, a robilo by asi to čo popisuješ. Takže natvrdo nastav na začiatok 10 Mbit a zakáž duplex, a uvidíš či to náhodou nevyrieši tvoj problém.

Tak přesně tentýž problém jsem měl já. Jen nevím, kdo je vaším poskytovatelem - u mne to byl Kabel Net, teď UPC. Vždycky většinou v nočních nebo prostě v málo frekventovaných hodinách se mi hlášení o odpojeném kabelu objevilo. Zjistil jsem příkazem "Ipconfig/all" že můj poskytovatel přiděluje adresy serverů vždy na určitou dobu, po vypršení přidělí novou. Ale u mne nebyla přidělena a počítač ji marně hledal. Hlásil jsem to telefonicky jako závadu a značně udivený technik mi sdělil, že mi adresa byla připojena a jak zpětně zjistil, na mém připojení se právě stahoval obsáhlý soubor. Tohle se pravidelně opakovalo večer co večer a technici z kabelovky nemohli na nic přijít. Když jsem dal příkaz k obnovení připojení, najednou naskočilo. Z toho už byl technik na větvi, protože se mi vrátila na počítač adresa,která prý po celý večer nebyla odpojena. To už měli v UPC vítr a začali hledat v domě. Našli černé připojení ke kabelovce a někdo - jméno neznám zaplatil hezkých pár tisíc.