Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sdílení souborů

Zdravím!Obracím se na vás s tímto dotazem: Mám PC s Win XP Media center zapojený do sítě s notebokem Kde je Win Vista Home.Notebok je připojen bezdrátově,PC přes kabel do routru ASUS WL-500W tento routr je zapojen do jiného routru Air Live WL-5460AP který mám od poskytovatele internetu.Teď ten problém:Jednou se normálně dostanu do sdílených z Visty do XP,jindy se mi PC s XP ve Vistě vůbec nezobrazí a nic s tím neudělám.Mimo jiné do Visty jsem se XP nedostal vůbec nikdy.Různé návody jsem tady v poradně našel jenže mně to jednou jde a jednou ne.Nevím co s tím jsem bezradný.Budeš-li mít chuť můžeš mi odpovědět?Snad ještě že v noteboku mám AVG Free a v PC AVG 8 Security kde jsem ve Firewalu označil moji síť za bezpečnou.Zatím dík.

Předmět Autor Datum
sluníčko mi fouklo tento dotaz do ranní pošty, díky tomu jsem ještě nebyl pro noviny. ale když už je… poslední
lední brtník 17.01.2009 12:24
lední brtník

sluníčko mi fouklo tento dotaz do ranní pošty, díky tomu jsem ještě nebyl pro noviny. ale když už je stejný dotaz i ve fóru, ať se tu neválí bez odpovědi, překopíruju to i sem:

win vista ani xp media center neznám, nevím jaké mají nastavení.
u sdílení souborů je ve windows podstatné, jestli jde o řadu "home" (umí jen zjednodušené sdílení s přístupem pro kohokoli) nebo "profi" (umí i normální sdílení souborů, s přístupem podle jména účtu - právě vypnutím zjednodušeného sdílení).
vzhledem k vista home bude jednodušší u obou pc spoléhat na méně bezpečné zjednodušené sdílení.

oba pc máš připojené do stejného routeru asus, čili na sebe můžou vidět. je to poznat z výpisu ip adresy: start - spustit - cmd.exe [enter] příkaz: ipconfig -all, jejich adresa musí být podobná. kvůli viditelnosti v "okolních pc" je vhodné, když mají nastavenou stejnou pracovní skupinu.

pro otestování, že protilehlý počítač žije, je vhodné mít ve firewallu nastavenou výjimku pro servisní icmp protokol (echo). pak je možné z příkazové řádky testovat správnost nastavení sítě, příkazem: ping ip_adresa_druhého_počítače.
není to nutné, ale líp se s tím hledají problémy v síti.

ve tvém případě jsou počítače za routerem (asus), a navíc je možné že ani ten první air live nemá veřejnou adresu, ale vede do vnitřní sítě tvého poskytovatele. z toho důvodu považuju skoro za zbytečné mít zapnutý firewall v avg security, spíš je možné že to taky může vést k problémům se sdílením - alespoň než se podaří spolehlivě rozchodit sdílení, bych ho v avg vypnul. s firewallem z windows nebývají problémy, příslušné výjimky si systém nastaví sám.

zhruba jak funguje zjednodušené sdílení: zvolený adresář (složka) může mít povolení i pro zápis. je to stejně pro všechny síťové uživatele, nekontroluje kdo se připojuje. tím pádem z příkazového řádku nebo kliknutím na ikonu adresáře není potřeba vyplňovat jméno uživatele s jeho heslem.
u tohoto nekontrolovaného způsobu je aspoň malé omezení, že se nenabízí sdílení celého disku, ale jen zvoleného adresáře. jde to vypnout, ale pak je to bezpečnostní průser.

- čili pc mají zapnuto zjednodušené sdílení (u home se nevypíná nic protože nic jiného neumí),
- je zkontrolováno že na případném firewallu je povolena výjimka pro sdílení souborů v místní síti,
- pc mají raději nastavenou stejnou skupinu (tam kde se nastavuje jméno pc),
- a to nejdůležitější: nějaký adresář (třeba d:\filmy) je nastaven jako sdílený.
pro jistotu bych oba pc po změnách nastavení restartoval, a je to.

pak stačí klikat v okolních počítačích, až se člověk dokliká na sdílený disk. dá se připojit i pod písmenem, v průzkumníku je na to dialog pro mapování disků.
já to dělám batkou z příkazové řádky, s obsahem zhruba:

net use x: \\jmeno_nebo_adresa_druheho_pc\sitovy_adresar /persistent:no

(ten poslední parametr je proto, ať se připojení nepamatuje po zapnutí)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru