PC bez OS
Ahoj, je to opravdu laická otázka:
Když koupím PC BEZ OS, je instalace OEM OS XP složitější, než klasické přeinstalování XPčkek?
Jo a taky, jdou na každou novou sestavu bez OS nainsalovat XPčka?
Ahoj, je to opravdu laická otázka:
Když koupím PC BEZ OS, je instalace OEM OS XP složitější, než klasické přeinstalování XPčkek?
Jo a taky, jdou na každou novou sestavu bez OS nainsalovat XPčka?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
ad1)Mělo by to být i jednodušší, protože nehrozí ztráta dat. Je vhodné si rozdělit disk na oddíly.
ad2) Ano.
No, nainstalovat pojdu, ale je otazna dostupnost ostatnych ovladacov - doska, zvukovka atd. Je to problem najma u novsich (lacnejsich) notasoch, kedy vyrobca poskytuje WinVista only drivre. Tak na to pozor.
Instalace OEM verze je stejná jako klasická přeinstalace - tedy za předpokladu, že to není nějaká speciální upravená OEM verze velkého výrobce (HP, DELL, ...).
XPčka jdou nainstalovat teoreticky na každou sestavu, jen u některých může být problém s (ne)existencí ovladačů - typicky u notebooků.
IMHOj instalace té OEM verze bude stejně nelegální, ale to už je jinou debatu.
Mám dome ještě nerozbalenou verzi OEMů XP z roku 2002 a docela by mě zajímalo, jestli je nelegální i tato domácí instalace.
Jestli se nepletu, dokladem legálnosti je mj. doklad o nabytí a systém může být instalován jen na HW, s kterým byl zakoupen. Proto to je OEM.
A taky, není potřeba nějakých složitých nastavení v biosu před samoutnou instalací?
Návodů jsou na netu tuny.
http://www.red-fox.wz.cz/instalace-windows-xp.html
OEM verzie sa temer nelíšia od krabicovej verzie až na pár drobností. Loga môžu byť iné a samozrejme ovládače. OEM verzia ráta sa že ten Win inštaluješ na PC určitého výrobcu. Ak ho dáš na totálne iný hardware, ovládače tam pravdepodobne nebudú a musíš si ich doinštalovať.
Píšeš kraviny. OEM verze se dá instalovat kamkoliv, je to prakticky stejný, jako krabicová verze. Rozdíl je v licenci a to takovej, že jakmile OEM verzi nainstaluješ na jeden počítač, tak tam zůstane až do jeho smrti (laicky řečeno - je to svázáno se základní deskou, jakmile se to nainstaluje). Zatímco krabicovku může klidně a legálně nainstalovat na jinej počítač, pod podmínkou, že předchozí instalaci smazal.
Takže žádný jiný loga, žádný jiný ovladače, žádnej specifickej výrobce. Ty si to pleteš s předinstalovaným systémem, kterej bývá obvykle taky OEM.
To se mýlíš. Nekteří výrobci (včetně mého) si CD doupraví podle svého (klidně i odkazy do IE)
Ale takové CD si nekoupíš v obchodě pro vlastní potřebu. Instalačky upravené na míru jsou na jedné rovině s předinstalovaným systémem.
Aha, v tom případě máš pravdu. Počítal jsem s "ukořistěným" CD od kamaráda.
Myslim, ze to tak byt muze a nemusi.
OEM verze je uplne stejna jako krabicova, pokud si ji vyrobce PC, ke kteremu je prilozena neupravi. (Typicky u notebooku.)
---
Jinak jak pise, tak pokud to ma jeste nerozbalene (nikdy nebyl klic na jinem PC) a je to pro domaci PC, tak s tim nebude mit problem a ze to neni uvedeno na stejnem dokladu o koupi (ac by u OEM melo byt) domacimu uzivateli vadit nemusi.
Použil bych nLite a instalačku bych upravil- integrace service packů a driverů. Je s tím pak míň práce. Nebo si půjčit nejnovější vezi stejného produktu už se SP3 a použít z vlastněné verze jen licenční kód.
Licenční podmínky se v minulosti často měnily- od vazby na základní desku po prodej "legalizačních" sad, které byly myslím vlastně OEM verze a daly se pořídit dodatečně, bez toho, aby se kupoval jakýkoli HW.
Pokud máš desku od Gigabyte, nech si na konci disku pár GB volného místa bez oddílu a použij po instalaci Windows XpressRecovery ( volba při spuštění PC, software na CD k MB) na zálohu nainstalovaného systému. Případně použij jiný SW na zálohu ( Acronis, NERO Back Up..)