Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NTLDR nenalezen

Zdravim, když sem se pokoušel zapnout PC, tak mi vyletěla hláška NTLDR nenalezen. Co to je?
Chvíly před tím, jsem odpojil jeden HDD (mam problém s ovladačem zobrazení, a tak jsem chtěl vyzkoušet variantu odlechčení zátěže zdroje odpojením HDD).
Tenhle problém jsem sice už vyřešil (a to přenastavením bootování v biosu), ale vrtá mi hlavou, proč ten PC nutně potřeboval ke startu ten vypojený HDD, když winy byli i na tom zapojeném...
Díky...

Pretoze ten stary si mal asi nastaveny v BIOSe ako bootovaci a instalator dava pri instalacii bootsektor a nt loader (subor ntldr) logicky na ten disk ktory je bootovaci.

P.S. problem by sa mal dat vyriesit aj dodatocne z instal.cd - konzola pre zotavenie, a skusit prikazy fixmbr a fixboot, ked je tam len ten jeden disk. Prip. aj nakopirovat subory z rootu toho stareho disku na novy.
Je ale lepsie na to myslit uz pred instalaciou Win a nastavit spravne bootovanie (prip. odpojit druhy disk) pred instalaciou Win.

Když sem ten starý odpojil, tak se nastavil jako bootovací automaticky ten druhý (alespon myslim, pže když sem se tam pak koukal s připojenýma oběma HDD, tak jako bootovací byl nastavenej ten novější).
Chceš říct, že když sem instaloval Visty na ten druhý novější HDD, tak se nějaký boot soubor hodil na ten starý?

Z toho noveho disku chces bootovat len visty alebo ako?
Ak hej tak visty nepouzivaju ziaden boot.ini a tusim ze ani ntldr, ale nejake specialne veci ulozene vselijako skryte na disku (a v bootsektore). Opravuje sa to napr. nabootovanim instalacneho CD visty a zvolenim si tam ze opravenie bootovania. Najlepsie bude ked to nechas tak ako to je lebo to len rozdrbes.

Jde mi o odstavení 320GB disku na kterém mám XP + je to boot disk a to já nechci.
Takže postup:
1) Při startu PC nastavim v BIOSu bootování z 1TB disku kde mám Visty a boot disk to není
2) Spustí se mi instal. DVD Vist
3) Přes to DVD bych měl bootování opravit, ale nikde sem to tam nenašel - Jak to má teda být?

Tam mi to našlo nějakou chybu, ale při restartu se OS stejně nenačet.
Tak sem to zkusil znova. Chybu to už žádnou nenašlo a mohl sem si vybrat to dál. Dal sem opravit chyby při spouštění nebo něco takovýho, ale taky žádná změna. Pak tam bylo možnost obnovení systému (pro mě nyní zbytečnost), úplné zotavení přes to DVD (ale to sem moc nepochopil) |to taky ení ono| a ještě tam byl příkazový řádek, do kterýo jsem zkusil zadat fixmbr a fixboot, ale není to prý platný příraz.

Jak se to dá teda udělat? <noch einmal>

nemáš po kapsách nějaké ultimate boot cd nebo free bootovací partition manager? že by ses podíval, zda po odebrání prvního disku (který obsahoval bootloader obou systémů) je teď nastavený jako active první oddíl nového disku, ať vista ví co opravovat?

OT: fixmbr a fixboot je pro win 2000/xp. vista má jiný bootloader, viz help.

Stiahni si ulitmate boot cd, vypal, nabootuj z neho a zo sekcie tusim "hdd tools" spust ranish partition manager a skontroluj ze na tom disku je prvy oddiel aktivny (ze v ranishi je znacka ">" vedla oddielu). Ak neni tak tusim klavesou B /(vid popis klaves na spodku obrazovky) ho urobis aktivny a ulozit zmeny. Samozrejme najprv sa uisti ze v tom ranishi pozeras spravny HDD prip. si tam prepni HDD (resp vypoj vsetky ostatne HDD predtym).

Co sa presne stane ked sa pokusis z toho disku bootovat? (odpojeny ten druhy disk)

A uz si sa pozrel ranishom ze ci je ten oddiel aktivny? Potom sa pokusit opravit bootovanie vistou. Ked nepomoze tak mozes skusit preniest ntldr a tie dalsie 2 subory z rootu jedneho disku na druhy a potom zas sa pokusit opravit bootovanie vistou (je to tam niekde v menu ze opravit bootovacie subory, prikazy fixmbr a fixboot na viste uz tusim nie su)

To je naprd ked nevies na ktorom disku to vlastne je (resp. to co tam vidis je asi na disku starom kedze novy ti nebootuje vobec :). Musis sa tam trochu rozkukat a zistit ze co je na disku starom, a co je na novom, a na ktorom je vlastne vobec nejaky vista bootloader.

P.S. ja osobne si myslim ze EasyBCD nevie vytvorit bootloader na tom druhom disku, na to je skor ta repair funkcia z instalacneho CD. Ale ja osobne nepouzivam EasyBCD takze neviem co vsetko tam je.

připojíš první disk a v biosu necháš bootovat z něj, pak by mohlo být vše jak postaru - pokud jsi nějakou utilitou při obou připojených discích nezničil záznamy na starém disku.
mohlo by fungovat i spuštění visty při nastavení biosu na boot z "xp disku".

ale jedna věc mi vrtá plyšovou hlavou: vista byla nainstalována až na druhý disk, a viděla před sebou první v pořadí disk s xp. s jakým písmenem disku se ti spouštěla?
třeba dvě instalace xp by to tak lehko nerozchodily, po odebrání prvního disku a rozchození druhého by se nejspíš zničilo přiřazení písmen druhých xp a bylo by po nich.

U XP mi to nedělalo.

co do toho furt pleties tie XP, zabudni na XP, tie uz tam nemas.
Ked si predtym bootoval Visty tak bootovali ako rychlo? Su v nich vsetky ovladace? Nesnazia sa hladat neexistujucu siet? (skusit v sravcovi zariadeni zakazat sietovky a restart). Nemas nahodou z tych vist odkazy napr. na ploche, na uz neexistujuce disky/oddiely resp. na subory na nich?
Inac pokial boli predtym vo viste visty ako "D" a ak su teraz na "C" tak by som to zmenil nazad na "D" v spravcovi diskov (snad je pravy klik na tento pocitac - spravovat aj vo viste). P.S. Ale vidim na obrazku co si dal vyssie ze visty boli vzdy na C:, takze v pismenach nic nemen.

P.S. mozno bude najlepsie tie visty preinstalovat, nikto na dialku nevidi ze co vsetko si tam uz v nich instaloval/nastavoval a co sa tam ako zmenilo po tom odobrati disku.

Som ti pisal preco

Su v nich vsetky ovladace? Nesnazia sa hladat neexistujucu siet? (skusit v sravcovi zariadeni zakazat sietovky a restart). Nemas nahodou z tych vist odkazy napr. na ploche, na uz neexistujuce disky/oddiely resp. na subory na nich?

okrem instalacie ovladacov a kontroly odkazov a napr. namapovanych sietovych diskov, si treba uvedomit ze vista je narocnejsia na HW a pri starte laduje toho viac.

Je pradva, že na tom připojeným HDD mam nainstalovaný některý věci, které jsou pro XP. To teda může spomalit boot. :-( Když je budu chtít odinstalovat, tak musim přes XP jinak zůstanou v jejich registrech. Nebo se na to mam vybodnout a smazat to natvrdo? Taky 90GB hudby který mam na vypojeným disku jsou zapsaný ve Winampu. :-D

Reinstal tý Visty (jak mi tady některí radí) se mi nechce dělat, všechno znova instalovat zabere hrozně času. :-(

VŠECHNO CO JSEM TADY OD VÁS POTŘEBOVAL VĚDĚT ABYCH MOHL ODPOJIT 1. HDD A BEZPĚČNĚ BOOTOVAT VISTU BYLO KVŮLI:
Myslel sem si, že zdroj nestíhá při náročnějších hrách a po delší době napájet GPU, a tak jsem mu chtěl odlehčit odpojením 1. HDD. Ale situace se vůbec nezměnila a ta chyba je tu pořád.
Už mam 79 hlášených chyb typu: Chyba hardwaru videa. Při hraní hry mi zčerná obrazovka, musim ukončit aplikaci a restartovat PC, jinak bych nemohl hrát (chyba naskočí až po chvíly, a tak když PC resnu mam další čas na hraní a takhle se to opakuje). Jak u XP tak u Visty mi to vyhodí bublinu (když ukončim aplikaci) Ovladač zobrazení přestal normálně pracovat a byl ukončen.
Už sem zkoušel:
1) Instalace nejnovějších i starších ovladačů GPU.
2) Odlehčení zdroji odpojením HDD.
3) Návštěva servisu, kde mi řekli, že všechen můj HW je naprosto v pořádku a chyba je na straně softwaru.
4) Instaloval jsem nový OS (Visty).
5) Nedávno mi hry nešly spustit vůbec, protože ihned naskočila černá obrazovka a nepomoch ani restart PC.
Tak jsem vyndal jeden modul paměti RAM (zbyly ještě 2GB) a najednou to šlo. Ale druhý den při startu PC mi naskočila chyba bootování a že prej mam nastavit v BIOSu deufaultní nastavení (to sem nedělal, protože se v BIOSu natolik nevyznám abych ho nstavoval celej znova) a přeinstaolvat boot OS. Tak jsem tu RAMku zase vrátil, ale PC se vůbec nenastartoval a sekl se při načítání BIOSu (je to ta chvíle kdy se mi oběví možnost zmáčknout DEL a dostat se do BIOSu) a nemohl sem dělat nic než ho vypnout natvrdo.
Zkusil jsem tedy moduly vyměnit a vyndat ten druhý. To překvapivě pomohlo a chybová hláška je pryč.
Ted jen čekám, až se mi přestane sekat net a vyzkoušim COD4 přes GP, jestli je Chyba hardwaru videa pryč.

Pls co můžu ještě dělat? Jinou GK ani zdroj vyzkoušet nemůžu i když všechen HW mam mít 100% normální. :-(

No dobře, jen se mi do toho nechce. A ty mi můžeš říct, že to pomůže? Jeden test jsem dělal. Bylo to v instal. DVD tý Visty. Podle manuálu? Tak snad ty servis mani nejsou takový cu**ci, že by mi dali na MB nepodporovaný RAMky a nebo by dali větší počet modulů! Já manuál MB čtu jen džídka a to jen potřebný info.

A to proč?

Sestra má sice GTX260, ale ta by mi maximálně odpálila CPU i s MB najednou. MB mam od Asusu M2N-E a CPU AMD A 5200+.
Zdoj mi nechce pujčit. A myslim, že v servisu mi jentak zdroj domů nepůjčej!

Nikto ti nemoze povedat ze zdroj pomuze, to moze povedat len jasnovidec alebo clovek ktory u teba v tvojom PC vyskusa nejaky kvalitny silny zdroj.

Jaku mas grafiku a jaky mas presne zdroj? (znacka+typ)

P.S. alebo ked to teraz funguje, tak to uz nechaj tak a nehrab sa v tom uz.
P.S.2. pokial je ta chyba videa reprodukovatelna za par minut, tak mozes skusit prist s PC niekde do servisu alebo SLUSNEJ predajne PC komponentov a povies ze ci nemozu skusit zapojit tam lepsi zdroj a skusis par minut hrat ci bude chyba videa a ked to pomoze ze ten novy zdroj kupis apod - to je ale fakt len krajna moznost, lepsie je napisat sem co mas za zdroj.
P.S.3. ta grafika moze byt aj vadna. Technik ktory ti povedal ze PC je vporiadku bol mozno (resp. urcite) debil. Stava sa to aj pri inych hrach alebo len pri tej jednej (v tom pripade mozes mat problem s tou hrou - nahovno instalacne medium / chybajuce patche apod)

Nikto ti nemoze povedat ze zdroj pomuze

Já se neptal, jestli mi pomůže zdroj, ale ten reinstal Vist.

No...grafiku mam Palit GF 9800GT 512MB a zdroj Fortron ATX 400PNF (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=3959 2)
Ten druhý modul jsem vrátil a nejdřív sem ho ofouknul (byl za*ranej od prachu z chladiče CPU) a PC normal naskočil.
Ty patche mi už taky radili servisáci, ale budto na tu hru patch není a nebo to nepomohlo. Jedná se i o takovou nenáročnou hru World of Warcraft! Děje se to u Flatout, COD4,4 MP, 5.

Ked pomoze prehodenie RAM modulov tak je asi jeden z nich vadny alebo mal blby kontakt (zaspineny apod) alebo nie su tie moduly zhodne a jeden z nich potrebuje vyssie napatie apod. nevidim na to ze co si tam jak vymenil, pricin moze byt vela.

P.S. este moze pomoct pozriet si na RAM moduloch jake potrebuju napatie a nastavit ho v BIOSe (prip skusit o 0.1V vyssie). Predtym do BIOSu defaulty.
Pokial budes mat stale chyby videa tak napisat presne aku mas grafiku+zdroj, prip. rovno skusit iny kvalitny silny zdroj, skontrolovat ze do grafiky je zapojene kompletne dodatocne napajanie (ak ma 8pin tak 8pin apod)

Když se ty oddíly přejmenovaly, tak to myslim nemělo žádný vliv na programy v jich nainstalované.

Je mě ted štvě, že se ta Vista souští hrožně, ale hrozně pomalu.

díky přejmenování disků máš rozasr.. systém - někde používá systém cesty v registrech s proměnnými, někde má natvrdo písmena - čili to teď nefunguje.

nainstaluj vistu znovu, a už se nikdy nepokoušej o dualboot windowsími prostředky.