Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno OT: koupě auta - rád bych vaše zkušenosti

Zdravím všechny,
zvláště příznivce automobilů.
Už dříve jsem plánoval koupi auta, lež člověk míní a život mění a nekoupil jsem nic z toho, co jsem si tehdy naplánoval. Ale zanedlouho se mi sejde trocha fufníků a tak jsme se s manželkou rozhodli koupit něco jinýho a stávající vehikl dát pryč.
Chceme auto okolo 100 tisíc (logicky tedy jetý), +/- 20 tisíc. Podmínka - benzín a kombík, r.v. 2000 a výš.
Volba nám padla na Ford Focus kombi, jednak se nám líbí a druhak je pěkně velký a výkon motoru slušnej.
Jenže co tak čtu, tak ve mě hlodají pochybnosti (ale to asi u každýho auta), motorovej prostor je už podle fotek tak přecpanej, že cokoliv tam opravovat se musí rovnat porodu a to i pro mechaniky v servisu. Nechtěl bych vypláznout příšerný částky za případný opravy, ale to asi každej.

Díval jsem se i na nějaký VW, ale ty jsou tradične cenově nadsazený a u Fabie mi vadí hlavně slabý motory a vlastenecká přirážka.
Docela se mi líbí Scenic, ale k Renckům mám trochu nedůvěru.

Kdož můžete, pište svoje zkušenosti a doporučení, ještě jsem nic nekoupil, tak abych mohl zvažovat a vybírat. Pokud je tu nějakej majitel Focuse, ať šťastnej či nešťastnej, nechť se prosím taky vyjádří, budu jen rád. Focus je zatím naším favoritem.

Díky předem všem, očekávám bohatou diskuzi :-)

Mě se líbí Ford Mondeo hatchback (líbí se mi i jiná auta, třeba Veyron nebo Nissan Skyline, ale radši se pohybuji v cenové relaci pro mě i rodinu přijatelné), ale i kombík je pěknej, rok výroby taky kolem 2000 nebo výš, nad Focusem jsme taky dumali, ale Mondeo je IMHO více prostorné.

S Fordem ti neporadím. Jen kdyby jsi zabrousil k Oplu:
Přes čtyři roky jezdím s Oplem Vectra B, 16, 16V benzín. Tichý motor, spotřeba v průměru 6,5-7,0 l, podle "řádění", ve městě je to tak 10 l, i když má podle tachometru najeto 190K. Reálně to bude tak 250K, podle papírů najel první tři roky 110K (doložené serviskou), další tři roky (s jiným majitelem) 40K, zbytek už já. Reznou zadní lemy a zřejmě už i prahy (r.v. začátek 1998), přesně po roce od koupě. U Vecter B po faceliftu by to už nemělo být tak špatné, mají jinak řešené prahy). V kombíku bych to rozhodně kupoval ve dvoulitru (benzín), ta šestnáctka už by byla, aspoň na můj vkus, na plně naložené auto slabá.
Nutná je po koupi preventivní výměna rozvodového řemene a vodní pumpy - dohromady cca 10K +/- 1K podle vyměňovaných "napínáků", nebo co to je. Pumpu měnit s řemenem, žádný, že je ještě dobrá. Pokud se to neudělá, téměř jistě odejde během příštích 1000 kilometrů. Výměnu řemene nepřežije.
Možná to trochu bude brát olej (plná syntetika), podle toho, jak budou vyběhaná vodítka ventilů, ale aspoň u mě to není nic tragického.
Za 100K musíš Oplem koupit letadlo. :-)
Jinak drobnosti. Díky našim silnicím jsem ještě měnil zadní stabilizátor a "kostičky" (po dvou letech). (U nové Fabie je to zralé na výměnu po dvou-třech letech, podle používaných silnic :-) ).

edit: Ještě dodám, že koukám také po novějším autí a mám zamířeno Oplu Vectra C.....

Vectra v kombíku vypadá zajímavě, jen nevím, jak se na to bude tvářit manželka, Focus se jí prostě líbí (ženský, no...). Vectra sedan má jednu zásadní nevýhodu - otvírá se jen kufr, nikoliv celej zadek a já potřebuju něco, kam vložím kočár pro děcko. V současné době si vozím zadek v Daewoo Nexia, což je Opel Kadet překopírovanej korejcama, včetně všech chyb, který Kadet měl. Jen trochu upravili přední a zadní masku. A je to sedan, což má velkej kufr, ale s malým nakládacím otvorem.

Jo, výměna rozvoďáku je v plánu u čehokoliv, co bych koupil, počítám, že to po koupi sežere 20 tisíc, ať koupím cokoliv (potřebuju taky zimní kola).
Dvoulitr bych nekoupil, motor musí být max. 1.8l, ono pak povinný ručení leze nepříjemně vysoko.
Budu na tvý rady brát zřetel, možná nějakou pěknou Vectru uvidím.
Co bys říkal na Astru?

Nechci ti do toho taky kecat, ale - bez urážky - na takovéto rady bych se ve tvým věku ještě necítil ;-)
Peníze právě budou a bude jich relativně dost, aby nám ještě po koupi auta asi dalších 100 tisíc zůstalo na účtě. A protože vím, co bude za rok, tak potřebujeme jiný auto - hlavně větší. Čekáme totiž potomka a velkej kufr je doslova nutností.
Můj vehikl popíšu níže, v odpovědi MOASovi.

Opel Castra bych ti moc nedoporučoval, je to přece jen menší auto. Naopak Vectru C rozhodně ano, i když na první pohled se nemusí líbit, tak je to velké a relativně slušné auto, nicméně tam bych už šel do dieselu. Oproti Focusu to je kočár.

Taky záleží na tom, jaké máš autodílenské zázemí (spolehlivost, důvěryhodnost, kvalita), kolik si toho dokážeš spravit sám apod.

Co mám tak zkušenosti, tak jak Ford, tak Opel jsou na tom asi nastejno. Naše firma se pokorně vrátila ke Škodovkám + VW, počet poruch u nových aut jakož i "zachovalost" při prodeji jsou velmi dobré. U druhé ruky ale stejně tak jako tak můžeš narazit na špatný kus u všech značek, do kterého budeš jen strkat peníze...

Dílenské zázemí mám celkem slušný. Pokud je auto schopno dojet, tak mi to pomůže opravit otec, má za barákem i motážní jámu, což je k nezaplacení.

VW bych bral taky rád, nějakej Golf kombi by nebyl špatnej, jenže VW jsou furt dost nadsazený (ano, jsou to dobrý auta) a nemůžu si pomoct, kombi verze Golfa je taková - no hnusná.

Mám Opel ASTRA Clasic Caravan r.v. 2001 1,6 benzin (vyrobený v Polsku), najeto 180000 bez jedíné závady (kromě normálního optřebení - destičky, vejfuk). Ložný prostor mi umožnil bez problémů naložit i nerozebiratelný stůl dlouhý 160cm, to znamená kvádr o rozměrech 160x80x75 cm a zavřít normálně zadní dveře.

P.S. je to můj druhej, stejnej. Po zkušenostech s prvním - koupeno se stavem tachometru 80000, prodáno 160000, jsem nic jinýho nechtěl....

P.S2. Mondeo v kombíku je hrozně velká kráva, měl jsem to několikrát na služebku z půjčovny a dělalo mi občas problém zaparkovat...

Aha, ještě nefungují reakce, tak to prsknu jako nový příspěvek...
Astru jsem nikdy neprovozoval, tak ti neřeknu. Motoricky to bude stejný, jak ty Vectry. Nakonec už reakce na Astru máš. Vectry B se dělaly i pětidveřové, s velkými zadními dveřmi, ale jezdí u nás i spousta kombíků.
Jediná nevýhoda je, že v kombíku to bude v 90% v naftě - což nechceš. Ovšem kolega má Vectru 2,0 TDi a je naprosto spokojený...
Navíc se auta "nafukují", Vectra B je prostorově srovnatelná s novou Astrou, Vectra C už je zase větší a taky těžší.

Je to Daewoo Nexia, je to v tuto chvíli asi 13 let starej krám, ale koncepčně je to starý asi 20 let. Je to totiž licencovanej Opel Kadet (už jsem psal výše). Váže se k němu trochu smutná rodinná historie (žádná smrt!) a já to auto - mimo jiné - nemám prostě rád. Jízdní vlastnosti nevalné, motor je línej. Je to sedan, takže má kufr, ale přístup do něj je blbej. Dobrý na tašky s nákupem, ale už ne na větší věci (brácha má Toledo hatchback, ten tam nacpe kde co).
Jakej je stav?
Chce to nový tlumiče pérování, jeden novej díl výfuku - otázka dohromady asi 6 - 7 tisíc, pokud si to opravím sám. Místama to začíná rezivět, ale furt nic, co by nespravilo jedno odpoledne s flexkou, tmelem a barvou.
Má to relativně nový přední brzdy, zas tak moc toho nenajezdím.
Ještě nejsu plně rozhodnut, co s tím udělám, možná to nechám švagrové, možná to střelím prvnímu zájemci. Cena okolo 15 tisíc. Je potřeba připočítat poplatek za převod (myslím, že je to 5 tisíc). Sleva možná. Ale nebude to dřív, než koupím nový auto.

Obecne Oplum ohnivaji prahy a lemy a ja bych Opla nikdy nekoupil. Novejsim Focusum docela silne hniji prahy, ale na ty pravdepodobne se 100t. nedosahnes a tak te to nemusi trapit.
Auta jsem nekolik let delal a reknu ti jednu pro tebe asi neprijemnou vec. Shanel bych Octavii combi, protoze to vyjde ve finale asi nejlip. Dilu vsude plna prd. a za par kacek a pri prodeji tolik netratis. Sam jsi psal o vlastenecke prirazce. Francouze nemam rad kvuli slabym plechum a neprilis kvalitnim plastum, ale P406 v combi je celkem dobrej a hlavne je o dost vetsi nez Octavia.
Na to, ze je motor precpanej se moc nedivej, to je dnes uz celkem bezny u vsech znacek a doma stejne moc prace na aute neudelas. Mondea jsou levny, ale na starsich Fordech odchazely turba, ale ty pises o benzinu a tak bych asi problem nehledal. Mondeo je velky auto, za levny penize a v porovnani s konkurenci celkem dobre vybaveny.
Kamos mel Focuse rok 2002 1.6 benzin a byl celkem spokojenej.
Auto s kosoctvercem bych nedoporucoval nikomu, stejne jako Opla. Mam k nim odpor, ale to je muj subjektivni nazor, ktery jsem sice ziskal objektivnima zkusenostma, ale i tak jsem zaujatej.

He, já su zase zaujatej proti italským autům. Já říkám, že z Itálie vzešly jen dvě dobrý věci - pizza a těstoviny, jinak po čem Talián, po tem hov*o.
S tou Oktávkou jsi mě docela nalomil, původně mě ani nenapadlo o ní uvažovat. A nemusí to být jen kombi, i klasickej hatchback má luxusní kufr.

Jaký máš zkušenosti ohhledně přetáčení tachometrů? Mám to brát asi jako samozřejmou věc, co?

Nezapomněl, pouze jsem to univerzálně zkrátil. Jinak tam máš dvě chyby ty ;) Fiat to byl 126p, tzv. maluch a v orginální polské verzi nebyly zmiňovány válce, ale dveře:

Fantastyczna Imitacja Automobilu Turystycznego 1-osobowego 2-drzwiowego 6-cio krotnie Przeplaconego :-D

ps: Prasaku sorry za OT...

Motory pro Alfy Romeo "Twin Spark" jsou považovány za jedny z nejlepších benzínových motorů - pokud jsou dobře opečovávány. Blbý je, že u nás se auto se zachovalým motorem TS (nebo novějším JTS) sehnat nedá - všechno je to uštvaný. Odtud taky ta špatná pověst italských aut.

Skoro vsechno je pretoceny, zalezitost par minut, pro cloveka co to umi. Musis bud verit anebo cloveka znat a pak zas verit. Rozhodne Octavia je porad nemecky auto a s francouzem nebo italem se to neda srovnat. V kladech, ale i v zaporech. Sakra zase odpovidam jinam a pritom klikam na odpovedet. Jak to delate, ze Vam to jde?

Ford Focus 1.8TDCi kombi 2004/160000km jsem koupil před cca 2 měsíci. Protože se nám Felicia 1.9D už začínala rozpadat, byl nejvyšší čas na změnu. Dlouho jsem přemýšlel úplně stejně jako ty, dokonce cenovou hranici i ročník vozu jsme si dávali jako limit. Nakonec jsem koupil ten FoFo a nelituju. Možná že jsem trochu neobjektivní :) ale když srovnám svezení s Oktávkou, tak mi Focus příjde jako vůz o kategorii vyšší, ale jak říkám - můžu být neobjektivní...

Auto bylo s ověřenou serviskou, kromě měněného zadního nárazníku žádné stopy po havárii nenese. Vyměnil jsem filtry, rozvody, olej a spotřeba je kolem 6 litrů.

Já vím, že ty chceš benzín, ale kdyby tě zajímalo něco konkrétního a budu schopný to odpovědět, tak se klidně ptej.

Ano, konkrétní otázky mám. Kolik stála výměna filtrů, oleje a rozvodů?
Co jsem pročítal negativní komentáře k Focusovi, tak se týkaly hlavně naftových motorů, jen pitomá tryska stojí 7 tisíc. A obecně slýchám, že nafta Fordu moc nejde, i když to platilo před pár lety. Naopak beznínový motory Zetec se jim moc povedly.
Budu muset projít bazary a dívat se, sednout si, případně se projet. Z čeho mám strach, abych nekoupil nějakej naleštěnej krám, i když o autech už něco vím, abych věděl, kam se mám podívat.
Máš nějakej tip, na co se mám dívat při koupi?

Ač bylo auto předtím servisované pouze v autorizovaných servisech, rozhodl jsem se od této tradice upustit a neautorizovaný servis po mě chtěl za rozvody+pumpa, filtry, olej, diagnostika, kontrola tlumičů cca 7500,- Kč autorizovaný servis si řekl o téměř jednou tolik. Když jsem četl ohlasy na autorizované servisy, nemusel jsem dlouho uvažovat...

Vím, že naftové Fordy jsou trochu riskantní, proto jsem bral common railový TDCi, který neduhy TDDi netrpí, ale je pro změnu citlivý na kvalitu nafty a právě trysky nebo zanesený EGR ventil jsou často zmiňované závady. Jelikož jsem co se auta týče vyloženě uživatel, tak ti moc neporadím na co se koukat, měl jsem sebou tchána a známého co auta dělá, kteří se na to koukli a řekli mi, že neshledávají nic co by bránilo koupi.

Taky jsem se nejdříve koukal po benzinových Zetec motorech, ale za ty roky jsem už zvyklý na naftu a s benzínem se mi co se stylu jízdy týče nejezdí moc dobře, proto asi nakonec vyhrála nafta i přes známé neduhy. To víš, že i přes ujištění, že všechno je v pořádku mám strach jestli se nějaká závada nevynoří, ale to už asi tak má být :) Zatím jsem najel asi 3000km a jsem opravdu maximálně spokojený.

Oktávky určitě nějsou špatná auta, ale IMHO dosti předražená v poměru k užitné hodnotě. Zkus zapřemýšlet např. o Nissanu Primera, typu P11 (1997-2002). Od r. 2000 se už vyráběly i P12, ty ale už nebyly tak spolehlivé. Za ty peníze co máš by byla už hodně pěkná P11 a ještě by Ti třeba zbylo. Tohle auto mám zatím půl roku a musím říct, že můj stav zamilovanosti do něj trvá. Pohodlí, prostor, dobré brzdy, slušný motor (2l benzín, 96 kW, můžeš ale mít např. i úspornější 1,6 benzín), nemusíš měnit rozvody (místo řemenu řetěz), standardní výbava je klimatizace, 4x airbag, ABS, 4xel. okna a zrcátka atd. Vynikající jízdní vlastnosti, auto sedí jako přibité. Hlavním důvodem pro koupi ale byla pověstná spolehlivost, viz např recenze zde:
http://www.tipcar.cz/recenze-ojetin--nissan-primer a---vzor-jizdnich-vlastnosti-i-spolehlivosti-481.h tml .
Několik kamarádů tohle auto mělo a nedali na něj dopustit. Jenom starší diesely nebyly moc povedené. Jinak ale za málo peněz hodně muziky.

Sakra porad nemuzu ani z IE odpovedet na konkretni prispevek.

Oktavka v porovnani s Focusem ma horsi jizdni vlastnosti. Ma spatnej podvozek, v podstate je to podvozek z malyho auta nacpanej na velky a dlouhy auto. Pokud ale nezavodis, tak je to v podstate jedno. Zpracovani, Fordu je OK, je to Nemec. Focus ma lepsi motory, hlavne diesely. Tim myslim, ze motor stejnyho stari byva vetsinou od Forda vykonnejsi. Ted mluvim o dieselu. Na starsich jim ale odchazely turba. Na Oktavku ale sezenes dily za par kacek a uplne vsechno. Za dalsi ti to v podtate opravi i mechanik, ktery nema poradny vybaveni(dalsi uspora penez za pripadny servis), ktery novejsi motory uz vyzaduji. Nenutim te do ni, ale zvaz ji. To, ze ma vyssi cenu, te nemusi vubec trapit, protoze cena u ni nepada tak rychle. Podivej se na ceny Napriklad tech Fordu. Zjisti si novyho a pak par let staryho. Pada to mnohem rychlej. Za Oktavku zaplatis o neco vic, ale pri prodeji taky vic dostanes.
Disel neni vubec od veci. Starsi motory Oktavek, vlastne ten rok, co ty chces zerou bez problemu 5 litru/100km a povinny ruceni se da sehnat skoro o pulku levnej nez je bezna cena- cca za 5 a neco. Dale, pokud koupis diesel a to konkretne zde zminovany Ford s motorem TDCi, tak se poseres z vymeny trysek, cerpadla atd., ceny nejsou lidovy a s Oktavkou se to neda srovnat. U tech starych Oktavek nic takove neni. Ja jsem za to na moje auto platil cca 60t a auto uz nemam.

Jak jsem psal výše - o naftu nechci a od Fordu už vúbec ne.
Co se týká jízdních vlastností, tak opravdu nezávodím, z toho jsem už vyrostl a v dnešním provozu jsem rád, když v pořádku dojedu do cíle.
Budu zvažovat, co vzít. Budu muset obejít bazary a obhlídnout to, ale mám teď širší výběr - Oktávka nebo Focus.

Loupnu to sem, pořád mi nejdou reakce na příspěvky.
Výše zmiňovaný VW Golf. Vlní se přední brzdové kotouče. Řeší se výměnou za kotouče - z Oktávky. Nemá moc cenu je stáčet, za chvíli jsou zvlněné znova - blbá konstrukce. Z Oktávky jsou ok. Zatím každý majitel Golfa, kterého jsem poznal, už má na předku kotouče z Oktávky.
A k těm Oktávkám - v Kvasinách ještě stále vyrábí Octavii I, 1,9 Diesel (teď si nepamatuju, jestli Turbo) v kombíku. Dá se říct, že ruční výroba, ale je o ně pořád zájem, takže se škodovce vyplatí je pořád dělat. Proč asi. :-) Přitom výroba měla být ukončena už před lety. Cena je určitě pod 300K, (jo, vím, že je to dražší, než je limit, ale je to nový auto, tak jen pro info) užitná hodnota jednoznačná. Naprostá většina produkce jde do Germánie, kde se používají jako služebáky....

Fordy nejsou sunty, ale ja bych bral Oktavku. Bez si nekam do velkyho bazaru projet vic aut. Nejlip do AAA, ale nic tam nekupuj. Kup to, s cim se ti bude lip jezdit. Je to v podstate jedno, ale pokud chces Oktavku benzin, tak v tom nemaji poradnej motor a neber urcite 1.8 20V, tusim, ze je to on, ale uz to par let nedelam. Zere to jako krava a nejede to. Bud sezen 1.8 turbo, ale nevim ted uz ceny. 1.6 je na Oktavku malo, ale znam lidi, co si mysli, ze maji F1 i s timto motorem, kdyz driv jezdili ve 120. U Oktavky si dej bacha na to, ze maji celekm slaby vybavy a presto dost stoji, ale kdyz nebudes spechat, sezenes dobre vybavenou. Z Nemecka (zahranici obecne) moc neber, vetsinou jsou to auta po bourackach a maji dost silne stazeny tachometry, pokud nahodou nemaji servisku. Jinak uz si ted nevzpomenu poradne, ale mam pocit, ze Focus combi je celkem malej. Oktavka ale taky neni nic velkyho. Jestli vozis treba kola, tak je tam ale bez problemu das 2, ale vzadu uz nikoho nesvezes. Ja jsem vozil kola v kufru.

Dneska večír jsem se bavil s jedním majitelem Oktávky - krom toho, že je s ní spokojenej, tak říká, že je z velké části opravitelná v domácích podmínkách, což bych ocenil, zase nejsu ten typ, kterej by uměl jen lejt benzín.
Co mě zajímá - strčím do té Oktávky (hatchback) dětskej kočár?
Výkon mi bude stačit 1,6 s 75kW, nejsu závodník, ocením, když to bude slušně sedět na silnici a komfort jízdy.
Ale říkám si, že by možná taky nebyla špatná verze v naftě (81kW). Jenže já jezdím spíš krátký tratě.

Mimochodem - v AAA bych nekoupil ani upadenej nárazník. Fuj.

Tak abych to uzavřel - v sobotu jsem složil zálohu na Octavii Combi, 1,6 benzín 74kW, r.v. 98, 130k km, servisní knížka, v perfektním stavu, s hagusama, střešním oknem a v plné výbavě vč. klimatizace.
Docela zajímavá historka se mi stala při koupi. Původně jsem si chtěl prohlídnout a projet jinou Oktávku, ale po prohlídce jsme zjistili, že byla bouraná a ještě k tomu nám oznámili, že na ni už někdo složil zálohu. No a v té chvíli zrovna přivezli do bazaru tři auta na prodej a mezi nima tu krasavici, co jsem si nakonec vybral.
Teď jen počkat na výplatu, až dojdou penízky a jdu si to vyzvednout. Nemůžu se dočkat.

Díky za přání.
K těm nehodám mám taky historku. Můj otec, jakožto svobodnej živnostník, potřebuje auto každej den a tak má nacouváno víc, než já naježděno dopředu a bez nehody. Ale co čet nechtěl, sebevětší opatrnost (ale zase nejezdí jak podělanej) mu nepomohla, když ten debil za ním čučel někam do blba a tatovi nakulmoval kufr a hodil ho na auto před ním. A přitom to auto nedávno koupil.
Přidám k tomu jednu otázku - když si to nechá celý opravit v servisu, zacvaká to celý pojišťovna viníka, nebo mu dá jen nějakou "odpovídající" částku? Na autě je totiž hnutej rám a to si doma neopraví - musí to na rovnací stolici, pokud to tedy půjde srovnat.

To u nás to samé - táta taky jezdí celej život opatrně a pak se taky jeden idiot čuměl na kamion místo dopředu a napálil to do nás zezadu rychlostí cca 60km/h. Kdybychom vzadu neměli tažné zařízení, tak by to byla na 100% totálka, takhle ani světlomety jsme neměli rozbité.

Odpověď na otázku: Dostane jenom tolik, kolik to auto stojí mínus pár tisíc. Příklad: Cena auta je dneska 30 tisíc, škody je na něm za 50 tisíc = dostane 25 tisíc.

Prosim te co to kecas, kdyz nevis vubec o cem? Zalezi jak se domluvi s pojistovnou a jak si necha skodu proplatit, bud rozpoctem nebo to necha opravit a na fakturu nebo opravuje svepomoci, coz v tomto pripade asi nejde. Samozrejme se dal prihlizi ke stari a poskozeni vozu. Vyjimkou neni ani to, ze u starsiho auta, ktery je napriklad nabourano tak, ze oprava je nerenatbilni clovek dostane vic, nez je cena auta. Neni problem take dostat z havarky, kde je skoda napriklad 20t. klidne i 50t.(samozrejme ne u auta za 30t.), protoze zalezi jak se domluvis s likvidatorem (ted nemam na mysli uplatky) a jak ti to spocita, jaka je amortizace atd. Take jsou caste i pripady, kdy se clovek musi o svoje naroky celkem silne hlasit. Dale ten tvuj priklad je uplne zcestny. Pokud auto stoji 30t., skoda je 50t., tak nedostane 25t. Ale je nekolik variant jak z toho vybruslit. V tomto pripade na 99% pujde o totalku, protoze cena opravy prevysi cenu vozu. V tomto pripade se take vetsinou bere tzv. obecna cena vozu a prihlizi se k cene, ktera je bezna na netu, v inzertnich novinach atp. a dle tve vybavy, stari auta, jeho stavu se vypocitava cena, je tam samozrejme jeste vic polozek. Takze shodou ruznych okolnosti muze dostat klidne 15t. nebo i 40t. Dale pokud clovek neni vinik, muze po pojistovne pozadovat i nahradu za automobil, ktery si pujci a to vse z povinneho ruceni.

Snad bys mi mohl dát konkrétnější odpověď - to tatovo auto je VW Golf v kombíku, r.v. přesně nevím, ale je to něco kolem 96, tedy třetí generace. Hlavní problém je hnutej pravej zadní sloupek, dveře nejdou otevřít. Loni byla cena v bazaru okolo 70 tisíc, letos by to mohlo být tak ještě furt 50 tisíc. IMHO oprava tolik stát nebude, takže se to furt vyplatí opravit, než dát pryč.

IMHO oprava tolik stát nebude

Samozřejmě že nemusí stát tolik, koupíš neoriginální díly, kamarád automechanik udělá cenu atd. Pojišťovna na to ale takhle nekouká, teda v případě posuzování totální havárie/rozpočet. Promáčklý blatník? Výměna, i když by šel opravit. Úchyt nárazníku prasklý? Výměna, i když ti ho specialista zavaří za 500 Kč. Nový nárazník 10 tisíc, stříkání 4 tisíce, skáče to rychle. Je to pro ně jednodušší. Horší je, že ti můžou říct: tady máte 5 tisíc a zbytek škody si uhraďte z prodeje zbytku auta po součástkách. Je to loterie, přesně jak to píše Radek. Likvidátor mě strašil, ať to radši zatím neopravuju, protože se může stát že mi ty peníze od nich ani na tu opravu stačit nebudou. Pak se asi dobře vyspal a já dostal nakonec víc než mě stálo auto před havárkou.

Jenom doplním, že dost záleží na tom jakou má viník pojišťovnu, jejich přístup, ochota platit a celá metodika řešení se totiž mohou dost lišit. Byl jsem v podobné situaci nedávno, čerstvě koupené auto jsem vezl na převod a zezadu to do mě jeden napral. Skelet hnutý, z podlahy harmonika, případ pro rovnací stolici. Totální havárie, jeho pojišťovna byla Kooperativa. Určili cenu vozu před havárií přesně podle postupu jaký jsi popsal. Zbytkovou cenu po havárii stanovili postupem, o kterém jsem předtím neslyšel. Moje auto dali do dražby, zatímco jsem s ním dál jezdil, z výsledku dražby určili cenu zbytkovou. Rozdíl mi vyplatili. Kdybych býval chtěl, mohl jsem jim ho tam nechat a dali by mi i ty peníze za které se vydražilo. Mají prý nějakou síť smluvních partnerů, kteří se úřastní dražby a v případš vyhrané dražby mají povinnost auto odkoupit, nemají na něj ale nárok v případě že poškozený nesouhlasí s prodejem.

Pročetl jsem celý dred, zajímavé. Přeji Ti ať vozítko slouží k plné spokojenosti! Osobně jsem řešil změnu vozu nedávno (Escort z roku 1992 sice jezdil jak drak, aby ne, s 1,8 16v, ale kvetl více než bylo zdrávo) a jetý FoFo (byl jsem nalomený na 1,6TDCi s automatem, ale vypláznout 220tis čechokreditů za auto se 170tkm bylo cu fíl) byl také horký kandidát - ale nakonec jsem vzal nového Fusiona 1,4 (ceníková cena 360tis, v akci -110tis) a po 5tkm jsem spokojen a nelituji. Odjel jsem s tím dvoutýdenní dovolenou ve třech lidech plus věci (hromada bordelu) a pohoda.
Tak hodně šťastných kilometrů!!

V dnešní době bych se řídil tím, co se mi líbí, bez ohledu na značku.K ceně staršího auta bych připočítal 20% na opravy.(výfuk, tlumiče, brzdy...) S opravou motoru stejně nic nenaděláš (řídící jednotka) U nových aut vyšší třídy musíš jít resetovat jednotku i při výměně žárovky.Hlavně bych si dal pozor na jasný původ a případně opravy po havárce.Fiat bych nebral, nízká kvalita, ale znám lidi, u kterých je to rodinná značka a nedají na ni dopustit.

zdravim,chvili sleduji Vasi diskuzi a neda mi to,abych sem nehodil jeden OT.jelikoz konci m v rachote a vracim se na studia,prodavam svyho passata-sedan 1.6i prekopan na lpg.Loni na podzim delana technicka,plus instalace plynu,takze vse na x let vyresene..R.v. 1997,najeto kolem 170tis km.vyborne,spolehlive auto,familierne mu rikam polykac kilometru.Velice levne svezeni:)
kdyby mel nekdo naahodou zajem,necham ho za osmdesat tis,sakumprdum..kontakt prez sz tady na poradne.
kdyby to adminum moc vadilo,tak at mne smazou,no..

Manželka to vidí dobře, víme jaké jsou u nás silnice apod. Před koupí Fusiona jsem koketoval s myšlenkou koupit Land Rover Discovery (2,5TDi 83kW), z první půlky devadesátek. I jsem se v něm svezl, je to fajn svezení, docela i pohodlí, ale a) všechny kusy mají minimálně 400t km, b) dostupnost a cena dílů, spotřebního materiálu (zkrátka, má-li člověk na opici, musí mít i na banány), c) dle slov majitele vozu co jsem měl možnost zkoušet se spotřebou nejde pod 10, v zimě 12 litrů, d) parkovat s tím byl opruz na entou, f) povinné ručení - drahé. Na druhou stranu - má to rám, takže nehoda nerovná se hned smrťák, má to tuhé nápravy, což je plus ohledně dílů a robustnosti (není tam hafo kostí, kuláčků, tyček a kdesi cosi), ale podvozek to má jak Avia...