Nejde o účinnost (rozdíl v ní je taky, ale v tomto ohledu je to bezpředmětné), ale o to, do jaké míry je ten XXX Wattový zdroj opravdu schopen dodávat jednak celkový výkon a pak výkon na specifických větvích, speciálně pak na 12V. Historicky existují zdroje, papírově třeba i 400W, které ovšem těchto 400W dosahují z velké části na 5V větvi (a na 12V větvi dávají obvykle jen něco okolo 120W, tedy 10-12A), kdežto moderní 450W zdroj má buď 2x 12V větve po cca 15-16A, nebo jednu "monstr" větev okolo 30A.
Máš zajisté velký kus pravdy, že výrobci grafik počítají i s těmi nejhoršími zdroji a "sichrují se" požadavkem na vyšší (papírovou) wattáž zdroje. NICMÉNĚ platí, že zdroj je dobré nevytěžovat méně než na 50% (pak není moc účinný) a více než 80% (pak zase strádá a jeho životnost se rapidně zkrátí) a také je dobré připomenout, že kvalitní zdroj přežije i 2-3 PC (resp. upgrady). Osobně každému doporučuju investovat do kvalitního a dostatečně výkonného zdroje, který poskytuje přece jen vyšší garanci toho, že nevyvolá požár, že neshoří a nevezme sebou desku a disky apod.
Suma sumárum: kvalitní 500W je lepší než kvalitní 400W, který sice lze použít, ale člověk se velmi nebezpečně ocitá u hranice možností zdroje. O neznačkových zdrojích se nemá smysl s výjimkou levných a nenáročných kancelářských PC bavit (ať mají libovolnou wattáž), protože i když mohou "fungovat", mívají často dost neblahý vliv na stabilitu samotného PC.