Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ako sa rozdeli nap. na seriovo zap. R?

Dobry den, dostal som priklad: Ako sa rozdeli nap. 280V na seriovo spojenych R ked R=1.2KΩ a R2=1.6KΩ. Problem by to pre mna nebol, ale mam to vypocitat bez toho aby som vypocital prud. Poradte aky vztah na to pouzit...

To nie su komunisticke praktiky (ti s tym vynimocne nic nemaju :) ale proste nezmyselne praktiky. Inac po tom co som pocul nedavno od family memberov ktori maju deti v skolskom veku, tak za komunistov sa ucilo 100x lepsimi sposobmi jak dnes, dnes udajne na zakladnej nie su schopni deti naucit ani nasobilku ptz ich to vraj ucia tak debilne ze to nechape uz vobec nikto, ani rodicia :)

Co ste naposledy preberali a jak ste to preberali? Co mas v ucebnici? Rozdeli sa to v pomere odporov takze na prvom je 280 * 1.2/(1.2+1.6) a na druhom 280 * 1.6/(1.2+1.6), ale akykolvek vzorec pouzijes tak vzdy to vychadza z ohmovho zakona a teda z vypoctu prudu. Ucit ludi takymto stylom ze "su nejake vzorce a nikto nevie z coho vychadzaju, a ked pouzijhes ten vzorec tak je to bez vypoctu prudu" by zasluzilo ukamenovat ucitela a zavesit ho za gule na namestie.

To neni varianta ale matematicka blbost (4x3=12x10 ? dobreee). Keby to chcel ratat pomerom tak by musel napisat sustavu rovnic:
U1/U2 = 1,2/1,6
U1+U2 = 280V
a riesit tuto sustavu rovnic. V podstate dojdes presne k tomu istemu co ti uz napisali uplne navrchu. Zrejme chce od vas to co bolo napisane navrchum, t.j. pouzit vzorec ze na delici napatia sa to napatie deli sposobom R1/(R1+R2), a R2/(R1+R2), a to sa nasobi vstupnym napatim.

Já bych postupoval takto:
I=U1/R1
I=U2/R2
I=(U1+U2)/(R1+R2)
U=U1+U2=280V
Odtud bych vyloučil I a vypočítal U1, U2. Ve výsledných vzorcích by se I nevyskytovalo a nebude se počítat jeho konkrétní hodnota.
Pokud tento postup bude učitelovi vadit, potom je to blb a snadno najdeš na co ho nachytáš, protože elektrotechnice nerozumí. Schází mu totiž přehled a proto rajtuje na detailní znalosti jím určených vzorečků, což člověk oboru znalý nedělá.
Howgh