Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc s vyberou routera

Hladam router na instalaciu do malej firmy. Bude sluzit na komunikaciu medzi ADSL modemom a switchom, na ktory je pripojenych cca 10 PC (OS - rozne Windows). Pozadujem spolahlivost, moznost nastavenia externej IP na jednej strane (na strane na ktorej je ADSL modem) a mnou pozadovanej privatnej IP na druhej strane. Nejaky integrovany Firewall je plus, ale nemusi byt. Ak bude gigabytovy je to +, ale tiez to nie je nevyhnutne. Pocet portov nie je podstatny, ak budu 4 uplne to postaci. Cena, okolo 100-200Eur, viac uz radsej nie.

NECHCEM ADSL ROUTER !

loading...

Preboha Cisco na 10pc? Myslim, ze nic drahsie uz neexistuje.
Cisco je fajn je to overena klasika pri sietovani, kde vsak cca 50% platis len za to, ze je tam nalepka Cisco. Chapem nasadie Cisco routrov napr u ISP, ale pre 10pc za dsl router...to je ako keby si si kupil na zostrelenie vrabca Dragunova (ruska sniper puska) hoci rovnaku pracu ti odvedie Slavia (znama vzduchovka).
Ak chces nieco, co mozes konfigurovat do aleluja tak si kup nejaky routerboard s Mikrotikom, ale tam sa vyzaduje uz urcita znalost sieti (ale rozbehas tam hocico a je to spolahlive).

Osobně nemám rád Cisco od té doby ( kdysi dávno ), co jsem měl rozchodit jejich ISDN modem. Několikrát byl reklamován, nahráván jiný firmware pak se na to díval i člověk od Cisca a nějak to rozchodil, i když tam nějak blbnulo DNS a téměř pořád bylo připojené i když nikdo nic nestahoval.

Závěr:

1)Od té doby nemám rád Cisco.

2)I velká firma dokáže levné modely odrbat.

Končím slovy, kterými jsem začal: toto je můj osobní názor.

Nepovedal som, ze je nalepka. Povedal som, ze 50% ceny platis za ten napis. Trosku mi vadi monopol Cisca v oblasti sieti lebo som presvedceny, ze existuju rovnako dobre alternativy, kde za ten napis zaplatis vyrazne menej.
Navyse Cisco a SOHO to su pojmy, ktore nejdu dokopy.
Keby som ta bral doslovne na tomto routri urcite IOS nebezi, takze to vlastne nie je Cisco;o).

Uz ti to tu bolo povedane, za dsl router pokial chces teda dalsi tak ti staci hocijaky soho router.
Problemy soho rieseni byva maximalne tak stabilita wifi a priepustnost.
U dsl riesit priepustnost je blbost a o wifi zaujem nemas.
Davat zywall za dsl je imho blbost, vyhoda zywallov je prave stabilita a priepustnost a schopnost viest sifrovane vpn spojenia s inymi zywallmi. Ja som zywall videl nasadeny iba vo firmach, kde bola optika alebo ine vysokorychlostne pripojenie.
U mna je to, ze strielas vrabca s kanonom, ale ked chces tak kludne.

Já jsem nedávno koupil čtyřportový+WAN router za šest stovek Kč http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 06000000R7H&Search=tp%20link&SearchType=1 a jsem spokojený, ve firmě by se mohlo hodit omezení rychlosti downloadu a uploadu podle IP adres, což má. Základní firewall tam je, DMZ, NAT, několik druhů typů WAN připojení, klonovaní MAC, vypínatelný "n" bezdrát s WPA2 s regulací výkonu ve třech stupních, statistika, správcovské nástroje atd. umí toho moc.
Jak jsem řekl jsem spokojený.

Věř si čemu chceš. Síťařinou se zabývám a už jsem toho viděl celkem hodně. V malých firmách bývá hodně uvolněná IT politika, používají "zajímavé" protokoly, atp. Velmi často se z "poruchy připojení" vyklubal SOHO router za 500Kč-1000Kč, který jednoduše nezvládl co měl.

Takže jestli mé zkušenosti jsou dostatečně "nezávislý test", to ponechám na uvážení ctěného PT publika.

Poviem ti to asi takto. 8 rokov sa zivim IT, mam 2 firmy, vlastnim lokalnu siet a spravujem desiatky serverov. Instaloval som uz stovky roznych soho routerov a natahal desiatky kilometrov kablov, denne riesim zakaznicke problemy a o sietovani a inych veciach v IT viem velmi mnoho. Pre teba som ja IT boh, pretoze viem z tvojho pohladu odpovedat korektne na vsetky tvoje otazky.
A vies co sa stane ked nieco neviem? Idem za touchwoodom. On je zase boh pre mna.
Takze tolko k tvojmu "A co jako ?".

OK beru, ale stejně dám svému routeru šanci, je to přecijenom nová věc, dá se předpokládat že jsou použity novější/rychlejší součástky , víc paměti atd (což musí protože musí zvládat WPA2/AES šifrování několika klientu, forvarding, filtering, routing aj.)

Tu šanci mu dám stress testem. Navrhněte nějaký program pro windows a konstrukci testu. OK ? Y/N ?

je to přecijenom nová věc, dá se předpokládat že jsou použity novější/rychlejší součástky

Si bud optimista alebo naivny. Zakladny problem v cine pre masove vyrobky je ako usetrit este dalsie 0,01euro za kus. A cim novsi tym sa im toho dari usetrit viac, ptz mali viac casu na hladanie lacnejsich a smejdackejsich suciastok :-)

Ako povedal MM...nejde o hw, hw je skoro vsade rovnaky, maximalne su to nejake klony, pomerne podstatny cast tvori fw.
Uz som to tu 2x spominal, predavam aj satelitnu techniku a pri jednom modele zacali cinania klonovat sami seba, ako posledna prisla jedna firma s ultralacnym modelom, ktory bol asi 9 generaciou klonu (klon naklonovali a nieco ubrali a ten naklonoval niekto iny a nieco ubrali...) a mal 90% poruchovost.
Dalsi priklad...pred par rokmi prisla na sk firma stojaca za znackou D-COM s vlastnym lacnym modelom dsl routra. Pomerne vela ludi si ho kupilo a potom trpko olutovalo. Model zamrzal nahodne a pravidelne pri icq klientoch. Preco som nikdy neskumal, bolo mi to jedno ja som predaval len osvedcene SMC.
Simulovat sietovu prevadzku nemozes, da sa to len priblizne a aj to ti bude trt platne, pretoze chyby sa mozu ukazat az neskor a nie pri 1h teste. Pomerne dobry testom je zapojenie torent klientov na kazdom pc a vytvaranie stoviek threadov.
Cely trh sa moze delit na klasickych oem vyrobcov, "poloprofesionalnych", a spicku. Ty si si vybral prvu skupinu, takze necakaj od toho zazraky, ale zaroven nebudes sklamany.
Pokial chces naozaj zarucenu kvalitu, opat davam do pozornosti riesenia zalozene na Mikrotiku. Vyborna spolahlivost, obrovska skalovatelnost, bohuzial nutna znalost sietovej problematiky. Vykon zavisly na volbe hw, pre firmu staci kludne aj RB riesenie.