Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvýšení dosahu wi-fi routeru

Dobrý den, chtěl bych se poptat na antény na wi-fi routery.Mám tenhle tp-link http://www.alza.cz/tp-link-tl-wr542g-d155306.htm?k ampan=heureka.cz A slyšel jsem od známého, že se dá na router koupit výkonější anténka, vzhledem k tomu, že mám velký byt, tak v místnosti v koncovém cípu domu už mám velmi malý signál. Co by jste mi poradili ? Děkuji.

Tak mam konkretnu predstavu, chcem lepsie znacky, za rozumnu cenu, tu su konkretne tipy, prosim napiste ci som si vybral dobre.

Router:
TP-LINK TL-WR1043ND - N, 4xGLAN
Linksys E2000 WiFi-N Router 2,4/5GHz 4xGLAN (alternativa)

Switch:
D-Link DGS-1005D 5-port 1GB switch
Netgear switch GS608, 8 port. 10/100/1000Mbps (alternativa)

AP:
Netgear WNCE2001 Ethernet to Wireless Adapter
Netgear WRLS-N WiFi Repeater, WN2000RPT (alternativa)

kdybys v tom ascii obrázku nedával tečky místo mezer, byl by dost čitelnější.

původně jsem si říkal k čemu je "router G 4x LAN" + "Gb switch 5xGLAN", ale teď poptáváš rovnou gigabit router, tak to je ok.
- TL-WR1043ND se jeví bezproblémový za rozumný peníz.
- Linksys E2000 neznám, značka je dobrá. nerozumím k čemu je doma podpora 5ghz, připadá mi to škoda peněz. předpokládám že notebooky v místnosti1 nebudou vybaveny 5ghz kartou.

na switchi nezáleží, snaží se switchovat rychlostí jakou jeho procesůrek stíhá, vem co uznáš za vhodné. (ten gigabit ber všude jako teoretickou hodnotu)

ap: to už je zařízení trochu fajnovější než switch, tady bych se značce netgear vyhnul.
vybíráš n-kové teoreticky 300mbit typy. prakticky se z wifi vyrazí o dost míň, viz měření routerů.
- dá se sehnat přístrojek za míň peněz a lepší značky: WA-6201-V5E
- nebo kdybys chtěl mít ap stejné značky jako router, jde vzít TL-WA701ND.
- pro 300mbit normu pak dvouanténkový TL-WA801ND.
(ap jde taky vyrobit z routeru, jen je třeba odstranit nat: buď vynecháním wan nebo režimem bridge)

udajne Gb rychlost nepojde stabilne na CAT5 kabli, CAT5e je vraj "fine", ale CAT6 je lepsi.

na krátkou vzdálenost stačí cat.5e, na delší cat.6. ale kabely jsem nikdy netahal, praxi v tom nemám.

původně jsem si říkal k čemu je "router G 4x LAN" + "Gb switch 5xGLAN"

Bolo mi poradene tak, ze ak mi staci Gb rychlost len cez LAN a wifi staci G, ze to bude takto fungovat, mne to tiez prislo nelogicke, ale potvrdili mi to z dvoch miest. Nakoniec som sa predsa rozhodol pre N, takze na tom uz nezalezi.

K AP - opat mi bolo poradene ze to pojde zapojit nasledovne:

Za prvy router Gb switch, zan PC2, NAS HDD, aj AP - cez LAN kabel a AP potom rozsiri wifi signal aj okolo druheho vzdialeneho miesta.

Ku kablu, ten cat5e mam v stene, po rekonstrukcii domu, ma asi 20m, bol by asi problem ho vymenit. Ako to moze ovplyvnit rychlost, cital som ze sa rychlost moze menit, skakat z 1000 na 100 a spat, to by bol problem.

to zapojení je ok.
mít zvlášť 100mbit router a za ním 1gbit switch je normální pokud to buduješ postupně: už máš router, nebo nebyl třeba u adsl s rychlejší lan dostupný. ale když to kupuješ rovnou s 1gbit, tím líp.
ve vzdálenější místnosti opět rychlejší místní switch, do něj nějaké ap.
ten netgear je sice elegantnější že z něj netrčí žádné antény, ale ta značka je něco jak acer.
kabel: uvidíš sám. buď ti to pojede na 1gbit, nebo ne. jestli jsi tahal křížený kabel, u něj se zapojení pro 100mb a 1gb trochu liší. teď už je to fuk, uvidíš jakou barvu ledky si nastaví switch za ním.

K routru a hlavne AP este jedna otazka, router ma 3x 3dBi anteny, AP 2x 4dBi, ja som nasiel 5 a 8dBi anteny, malo by vyznam dokupit 8dBi anteny, aspon pre AP, tam by som chcel dostat signal az na zahradu, ak by to slo, asi 2 steny a 20-30m. Aky vyznam maju tie cisla, predpokladam ze 8dBi antena neposkytne 2x vacsiu vzdialenost ako 4dBi, ale priblizne o kolko moze predlzit signal?

záleží za kterou zdí je zahrada. jestli u ap, potom měnit jeho anténu.
o kolik se prodlouží dosah přes venkovní zeď těžko říct. u dvouanténového ap se dá experimentovat s jednou anténou původní, a druhou směrovou venkovní - ale jak to bude fungovat si netroufám odhadnout.
(antény s velkým ziskem budou příliš směrové, pro pokrytí zahrady ne ideální)

krátké kabely rj45 nemá cenu měnit, i kdyby byly 5e, budou stačit. a ty dlouhé jsou ve zdi, s tím už se nenadělá nic.
právě kvůli rozdílu v zapojení mezi kříženým 100mb a 1gb je lepší brát přímý kabel.
barevné zapojení kabelů jde na netu dohledat, ale dívám se že v tom bývá taky chaos. přímé kabely jsou obvykle typ 568b.

ještě ke značkám: tp-link je levný, ale zatím se jeví bezproblémový, takže u domácích routerů mu dávám přednost.

Ked sa to stane, budu sa zavadzat IPv6 vsade, alebo ti ktori maju IPv4 tak im zostane?

Rok teda neznie velmi optimisticky, su tie TP-Link zariadenia pripravene na IPv6? Ak nie, ma tato znacka, alebo ine v rozumnej cene zariadenia s podporou IPv6? Nechcel by som kupovat o rok novy router, AP a switch - navyse "stare" by boli mozno nepredajne??

vypadá to že není ani ve světě velká poptávka, takže výrobci na podporu ipv6 dlabou.
u současně vyráběných/prodávaných zařízení by se dala čekat možnost upgrade firmware.
ten tplink router tuším umí alternativní firmware - a ty s podporou ipv6 počítají už dnes.
pak to taky záleží na tvém providerovi - pokud máš neveřejnou adresu a jsi až za jeho routery, ani on dvakrát nespěchá na upgrade.
dával jsem i odkazy na výrobky cc&c, ty se všechny chlubily podporou ipv6 - jenže byly jen 100mbit, a to tvůj router je aspoň papírově lepší.
čili moc bych si s tím nelámal hlavu, fak je mi jedno že v číně brzy dojdou ipv4 adresy. u nás se budou rozdávat ještě cca rok, a pak budou providery ještě několik let podporovány. ostatně příští rok je stejně konec světa.

Jasne, ten clanok som si uz precital, aj niektore reakcie, snad ten upgrade firmware pojde, ja mam vzdy smolu ked kupujem nejake zelezo, CRT monitor som kupil predtym ako klesli na polovicu, rovnako LCD...

Ja chcem kupit este NAS HDD a nejaky prehravac multimedii, mozno 2 v 1, to budem musiet tiez menit ked pride IPv6? Ja viem, to je uz skor na novu temu.

co bude s domácími krabičkami není jasné, a výrobcům je to možná jedno.
jinak řečeno: proč chceš pořád předělávat celou domácí síť na ipv6? k čemu ti to bude? copak provider ti psal že za půl roku přejde výhradně na ipv6, a přestane podporovat ipv4 (a odřízne si 98% zákazníků)? anebo tě mrzí, že se za půl roku nedostaneš na některé nové čínské servery?
vůbec bych to neřešil. síť potřebuješ teď, k čemu ti bude čekat až na konec světa?

Ja som cital ten clanok a reakcie a z niektorych to vyzera tak, ze to moze byt problem. Ja IPv6 nechcem, mam a este budem mat zariadenia ktore si s nim neporadia a napr. smartphone za 500 Eur vyhodit a kupit novy len koli tomu...

...Kazdopadne, ak by existovali uz teraz zariadenia, ktore podporuju IPv4 aj IPv6 a cena by nebola nasobkom tych len s IPv4, tak by som sa rozhodol pre ne, myslim ze je to logicke, ale take asi nie su, alebo ano?

Este drobnost - switch budem pri prechode na IPv6 menit tiez?

Som uz dost blizko objednaniu tych troch TP-Link krabiciek, aj sam uznavam ze asi nemam na vyber, potrebujem hlavne vediet ze za podobnu cenu teraz nezozeniem "krabicky" s podporou IPv4 aj IPv6.

Tak teraz mam dilemu, tu su zatial 2 moznosti:

1. TP-Link, pre IPv6 bude mozno alt. FW...

Router: TP-LINK TL-WR1043ND
Switch: TP-Link TL-SG1005D
AP: TP-Link TL-WA801ND
Cena: 44+17+34 = 95 Eur

2.

Router: CC&C: WA-6206-V4 300 Mbps AP/Kl/Router/Switch/MESH, USB (2,4 GHz, 802.11n, IPv6)
Switch: TP-Link TL-SG1005D x2
AP: CC&C: WA-6206-V4 300 Mbps AP/Kl/Router/Switch/MESH, USB (2,4 GHz, 802.11n, IPv6)
Cena: 32+17+17+32 = 98 Eur

CC&C router/AP je N-kovy, takze bezdratovo by na tom mal byt rovnako ako TP-Link, nema GLAN, ale ak by som kupil 2x Gb switch, celkovo by som dosiahol asi aj rovnaku (Gb) rychlost kablom ako pri rieseni TP-Link. Nie som si isty kvalitou anteny, ale je mozne dokupit externu antenu, takze ani tu by nemal byt problem.

Teraz sa mi viac paci druhe riesenie, cena je takmer rovnaka a hlavne budem musiet menit len switche, alebo su uz aj switche s podporou IPv6? Budem hladat a na zaver mam este otazku:

Ked zapojim zariadenia takto, budem mat vsade po kabli Gb rychlost?

CC&C router/AP 100mbit >> Gb switch >> PC1 a CC&C router/AP 100mbit >> Gb switch >> PC2 a NAS HDD

Edit: Nasiel som Gb switch s podporou IPv6, aj ked za cenu 32 Eur, x2 to je uz dost, druhe riesenie by sa predrazilo: 44+34+32+32 = 142 Eur, aj ked bez nutnosti menit zariadenia neskor:

MIKROTIK: RB250GS nastavitelný 5-portový gigabit switch

Stale hladam N-kovy router, AP a switch s GLAN a podporou IPv6...

k ipv6 se stále zbytečně dokola vyjadřovat nechcu. já předpokládám, že pro nejbližších několik let si doma vystačíme s ipv4.

pokud už dnes trváš na podpoře ipv6, nejspíš vezmeš asi tak ty tři výrobky co jsou na trhu.
zajímavé je na tom to, že ani výrobce ipv6 nijak nevzrušuje, nejspíš se rozhodli to do těch mayů nějak doklepat.

podporu ipv6 může zajistit alternativní firmware: viz seznam zařízení, konkrétně tplink.

ale za ten tip na ipv6 switch dík.

ad zapojení pro gbit lan: jo, router slouží jen pro wifi1, jako brána ven, a případně dhcp server. ostatní pc bys měl zapíchnuté mezi gigabitovými switchi - a pak záleží na skutečném výkonu procesůrků v těch krabičkách, co z toho vyrazíš.

držím palce.

Ja viem ze IPv6 tak skoro nepride, ale zda sa mi nelogicke kupovat nieco "stare", ked viem ze to bude nepouzitelne, aj ked to mozno dosluzi skor ako ta zmena pride.

K tym FW, uz aj inde mi potvrdili ze sa to bude dat udajne "urcite" riesit novsim FW a ze provider pravdepodobne bude nadalej umoznovat aby som pouzival IPv4.

Vyrobcom sa necudujem, ak teraz predaju velky pocet zariadeni len s IPv4, ked to bude aktualne, vsetci si budu musiet kupit nove, takze len zarobia - velmi malo ludi vie o alt. FW.

Inak v tych tabulkach som nenasiel IPv6, nie je to uvedene, alebo zatial chyba podpora? Ja som sa docital ze si niekto podporu do FW pridal, sam(?), takze uz to niekto dokazal? Nasiel som aj anglicky hovoriace forum, v jednej teme bol router TP-Link aj IPv6, ale neviem ci sa na to niekto len pytal, bolo tam 67 stran, nechcelo sa mi preklikavat.

Teraz som skor nakloneny tomu prvemu rieseniu, TP-Link. Necham si este vikend, lebo aj tak by mi to do zajtra asi neprislo a potom sa rozhodnem. Teraz este rozmyslam ci si kupit lacny switch bez IPv6 alebo drahsi s - casom budu aj tie s IPv6 lacnejsie a kym to pride tak ten drahsi switch mozno dovtedy aj dosluzi.

Opat menim nazor, dovody nizsie, ale este si to necham ulezat v hlave cez vikend, napiste prosim, ktoru moznost by ste zvolili vy a preco:

1. TP-Link, pre IPv6 bude mozno alt. FW, switch bude nutne vymenit.

Router: TP-LINK TL-WR1043ND
Switch: TP-Link TL-SG1005D
AP: TP-Link TL-WA801ND
Cena: 44+17+34 = 95 Eur

3. Podpora IPv6 pre router, AP aj switch, zaruka 5 rokov pre switch.

Router: CC&C: WA-6206-V4 300 Mbps AP/Kl/Router/Switch/MESH, USB (2,4 GHz, 802.11n, IPv6)
AP: CC&C: WA-6206-V4 300 Mbps AP/Kl/Router/Switch/MESH, USB (2,4 GHz, 802.11n, IPv6)
Switch1: MIKROTIK: RB250GS nastavitelný 5-portový gigabit switch
Switch2: MIKROTIK: RB250GS nastavitelný 5-portový gigabit switch

Cena: 32+32+32+32 = 128 Eur

Druhu moznost som zrusil, bol tam 2x switch bez IPv6, nemalo to zmysel.

Docital som sa ze s originalnym FW pre TP-Link maju niektori uzivatelia problemy, alternativny udajne funguje spravne, co by nemuselo byt na skodu, ale aj tak to nie je 100%-na podpora IPv6.

Co sa tyka ceny, nutnost menit switch pri prvej moznosti a switch s IPv6 a 5 rocnou zarukou pri druhej, tiez neista vs. ista podpora Ipv6, to vsetko je zatial na strane druhej moznosti.

Zatial si nie som isty ci sa bude dat objednavat na Slovensko, ale snad by to nemal byt problem, z Ciech som uz objednaval, navyse TP-Link router je od dnes tiez nedostupny, takze opat bod pre druhu moznost.

Edit: Este otazka k IPv6 - bude aj po prechode na IPv6 mozne zapojenie ktore planujem?

Router >> switch1 >> PC1 a AP a switch2 >> PC2 a NAS HDD

Cital som ze NAT nie je mozny pri IPv6, v tomto sa nevyznam, len potrebujem vediet ci to zapojenie bude fungovat aj po zmene na IPv6, teda ci budem mat vsade Gb rychlost a internet a ci sa vsetky zariadenia budu vidiet.

Tak si odpovedam sam, opat som zmenil nazor a pravdepodobne si kupim router a AP TP-Link a switch MIKROTIK s IPv6.

Hlavny dovod su nespokojni uzivatelia CC&C, modelu ktory som mal vybrany a tiez starsimi, nasiel som niekolko prispevkov na roznych forach. Dalej tam pisali o slabom signali, co je u mna podstatne. TP-Link mozno bude mat FW s podporou IPv6 a ked si k tomu dokupim switch s IPv6, tak mozno nebudem musiet nakoniec ani nic menit.

Nie je to definitivne rozhodnutie, ale ak sa nic nezmeni, v pondelok objednavam ten MIKROTIK switch a TP-Link router a AP. Tu je teda moznost c. 4:

4. TP-Link router a AP - pre IPv6 bude mozno alt. FW, switch s podporou IPv6.

Router: TP-LINK TL-WR1043ND
Switch: MIKROTIK: RB250GS nastavitelný 5-portový gigabit switch
AP: TP-Link TL-WA801ND
Cena: 44+33+34 = 111 Eur

Tak som sa rozhodol pre moznost c. 4:

Router: TP-LINK TL-WR1043ND
Switch: MIKROTIK: RB250GS nastavitelný 5-portový gigabit switch
AP: TP-Link TL-WA801ND

Vsetko je uz zapojene, nastavene, bez problemov, Gb rychlost som zatial neskusal.

Signal len s routrom presiel cez 5 stien, ale po 4-tej stene uz bol slaby, rovnako rychlost. Po zapojeni AP je max. signal v celom dome, este som neskusal povalu a zahradu.

Zarazilo ma ze k routru aj k AP boli kratke prepojovacie LAN kable CAT 5, pricom router ma GLAN, bude to vadit, alebo mam dokupit CAT 5e alebo CAT 6?