Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Excel-VBA

Zdravim excelakov,
Poprosil by som o riesenie s ktorym mam problemy (prilozeny subor):
1. Na liste1 mam vychodziu tabulku s udajmi v uvedenych stlpcoch – rozsah A3: J24. Nevyplnene stlpce su pre pozadovane riesenie nepodstatne.
2. Na liste2 mam vygenerovanu mix tabulku (specificke kombinacie z tabulky z listu1)
3. Na listoch su vzajomne viazane dvojice udajov ID a Mnozstvo
4. Na liste3 potrebujem generovat nove hodnoty za nasledujucich podmienok:
a. Na liste2 v kazdom stlpci oznacenom „Mnozstvo1“ najst minimalnu hodnotu (na liste2 oznacena zlta). Tejto min hodnote je priradene zodpovedajuce cislo ID1 v danej skupine O (v skupine O1 je min hodnota 1,8 a jej zodpoveda 130 v ID1).
Pocet min hodnot v jednom stlpci moze byt >= 1 (skupina O2)
b. Podla hodnoty ID1 zisti, ci je na liste1 v zodpovedajucom riadku s hodnotou ID1 priradena hodnota v stlpci ID2. (Ak ID1=130, potom tejto hodnote na liste1 v riadku 12 je v stlpci ID2 hodnota 330)
c. Ak hodnote ID1 nie je priradena hodnota ID2 (je tam prazdna bunka po Delete), potom hodnoty (nie formaty) danej skupiny O z listu2 z prislusneho riadku zo stlpcov ID1 a Mnozstvo1, vloz do zodpovedajuceho riadku na list3 do zodpovedajucej skupiny Gen do stlpcov ID3 a Mnozstvo3 (list2 z riadku3 z O1/ID1/Mnozstvo1 do list3 do riadku3 Gen1/ID3/Mnozstvo3, z O2 do Gen2, ...)
d. Ak hodnote ID1 je priradena hodnota ID2, potom:
1) ak je na liste2 v stlpci Mnozstvo1 len jedna min hodnota (skupina Q1, riadok 7, zlta), potom vloz hodnoty z listu1 z riadku, ktory zodpoveda hodnote ID1 zo stlpcov ID2 a Mnozstvo2 , do listu3 do stlpcov ID3 a Mnozstvo3 a to do rovnakeho riadku ,ako je riadok s min hodnotou v stlpci Mnozstvo1 na liste2 (riadok7)
(napr listu2 skupiny O1, ID1=130, Mnozstvo=1,80 – riadok 7, zodpoveda na liste1 ID1=130, Mnozstvo=1,80 - riadok 12 a priradene ID2=330, Mnozstvo2=1,9 . Hodnoty ID2 a Mnozstvo2 vloz do prislusneho riadku (ako je riadok s min hodnotou- riadok 7) do listu3 do stlpcov ID3 a Mnozstvo3 skupiny Gen1 t.j. do riadku 7 na liste3 - modra a zelena).
2) ak je v stlpci viac min hodnot (skupina Q2, list2), potom min hodnotam prirad zodpovedajuce ID1 (ID1= 121, 125, 129) a k hodnote podla ID1 v riadku na liste1 najdi max hodnotu v stlpci Mnozstvo2 a tejto prirad ID2 (oznacene modra, zelena – ID2=329, Mnozstvo2=1,7). Max hodnotu z Mnozstvo2 a ID2 potom vloz do listu3 , do stlpcov ID3 a Mnozstvo3 do prislusneho riadku, ako je riadok zodpovedajuci min hodnote na liste2, ktorej bola pridruzena max hodnota z listu1 (riadok 7, skupina Gen2).
3) ak je v stlpci viac min hodnot (skupina Q3, list2), potom ak podla ID1, ktore zodpovedaju prislusnej min hodnote (ID1 121, 125), su na zodpovedajucom riadku na liste1 v zodpovedajucom stlpci Mnozstvo2 rovnake hodnoty (1,60 ), potom vloz do listu3 do prislusneho riadku ako je riadok s min hodnotou na liste2, do stlpcov ID3 a Mnozstvo3 , niektoru dvojicu porovnanych rovnakych hodnot z ID2 a Mnozstvo2. Nezalezi na tom, ktoru dvojicu vlozime, musi byt vsak vlozena do zodpovedajuceho riadku. Na liste3 su v skupine Gen3 zobrazene obidva mozne pripady.
e. Prioritu ma riesenie vzorcom pre danu skupinu. Pre Excel 2003, 2007
f. V pripade makra: pocet riadkov a pocet skupin O sa dynamicky meni.
Pocet riadkov je na liste2 v A2. Pocet skupin O je na liste2 v A3 – kazda skupina obsahuje 3 stlpce.

Toto nevyzerá ako otázka, ale ako zadanie. Ideálny kandidát pre komerčné poradenstvo, nad ktorým sa tu uvažuje ako o doplnkovej službe k poradni. Obávam sa ale, že kým takúto službu poradna.net neponúka, tak sa odpovede s riešením nedočkáš, pretože už len samotné zadanie je dosť rozsiahle.

Možno by si to mohol skúsiť vyriešiť aj sám a pýtať sa len na veci, s ktorými nebudeš vedieť pohnúť. Alebo skús to zadanie rozdeliť na menšie časti a možno sa nájde niekto, kto ti s tým pomôže.