Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Námětovnice na články

Jsme poradna. Některé dotazy se často opakují, nebo někdo potřebuje naopak málo častou věc, jenž není k nalezení a kterou jiný ovládá bravurně. A na to jsou dobré právě články, na které se pak lze ve vláknech s dotazy odkazovat.
Leckdo by o něčem napsal ale neví co. Navíc každý má "jiný šálek čaje" .
Pište do tohoto vlákna tipy na články, co by vás tak zajímalo. Co tip, to jeden samostatný příspěvek, aby na to šlo jednotlivě reagovat.
Pokud budete chtít o něčem sami napsat, zareagujte "beru si" a tím si téma jaksi rezervujete na dejme tomu 14 dní, aby nepsalo 5 lidí stejný článek.

Protože bych chtěl podrobně popsat možnosti importu/exportu v jednotlivých editorech, vytvořil jsem si sample videa v nejčastěji používaných formátech, na kterých jsem otestoval, zda s nimi dokáže program pracovat. Tady je seznam, který bude i ve článku. Měl bych tam ještě něco doplnit?

H.264/MPEG4 AVC (MP4, MKV, MTS, FLV, MOV), zvuk AAC, AC3, MP3 – videa nahraná smartphonem, fotoaparátem, AVCHD kamerou, filmy v HD rozlišení, videa stažená z YouTube
MPEG-4 ASP DivX/Xvid (AVI) – filmy a seriály v SD rozlišení
MPEG-2 (VOB, MPG, MTS), zvuk AC3, MP2 – filmy na DVD, TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
MJPEG (AVI, MOV), zvuk PCM – videa nahraná starším fotoaparátem
FPS1 (AVI), zvuk PCM – nahrávky z her pomocí Fraps
DV (AVI), zvuk PCM – nahrávky z mini DV kamery
VC-1 (WMV, ASF), zvuk WMA – videa zpracovaná Movie Makeru

Pokud budeš psát u exportu o kvalitě videa, doplň informace:
http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa
"Datový tok - ...Kvalitu kódování lze ještě zvýšit použitím dvouprůchodového renderingu (two-pass). ..."
Což je sice pravda, ale týká se to pouze při nastavení, kdy se nastavuje hodnota datového toku (případně odvozené velikosti videa). Netýká se to při nastavení konstantní kvality videa, což tam nikde uvedeno není, že toto existuje, přičemž je to nejlepší volba, dokonce nejspíš nejlepší kodek na video x264 defaultně bez parametrů enkoduje na konstantní kvalitu (constant ratefactor, crf 23).
Co se týče enkodování na konstantní kvalitu, je jednoprůchodové a je stejně kvalitní jako jákékoliv víceprůchodové enkodování s nastavenou kvalitou datového toku.
To já jen tak, hodně často se totiš píše používejte dvouprůchopové enkodování, jednoprůchodové je nahouby, ale ona to není pravda.
Já používám jednině enkodování na konstantní kvalitu (x264 s nastaveným parametrem crf) což je jednoprůchodové :-)

Zmíním se o tom, ovšem s poznámkou, že to není příliš efektivní. Konstantní datový tok (CBR) může být zbytečně vysoký tam, kde to není potřeba. Rendering je sice rychlejší, ale soubor může být zbytečně velký. Aby to tedy bylo korektní - pokud VBR, pak je kvalitnější two-pass rendering. Pokud CBR, není potřeba dva průchody, kvalita bude taky vysoká, ale výsledný soubor bude větší.

Já ale nepíšu o konstantním datovém toku (CBR), ale o konstantní kvalitě enkodování (u x264 parametr CRF) a to je rozdíl.
Jestli nevíš co to je, tak se rozepíšu, nejspíš nevíš o čem píšu, když si reagoval takto, přitom kodek x264 má ve výchozím nastavení právě nastaveno enkodování na konstantní kvalitu.

Ono to už je na několik článků. Druhy a formáty videa, editory a hlavně lidé hledají třeba jak dostat video z mobilu do editoru, jak ho tam upravit a nahrát na Youtube, přičemž je v tu chvíli třeba formáty ani nezajímají, protože se v nich stejně nevyznají.
Nebo článek, jak video případně celé otočit, když je mobilem natočené "na výšku", zkrátka takové jednoduché věci, které potřebují hlavně začínající "videomakers".

Ano, pořád platí, že velká část článku bude o Movie Makeru, který umí právě ty jednoduché úpravy. Nezajímat se o formáty může někdo do doby, než mu třeba něco nepůjde importovat. Pak se zajímat začne. Proto myslím, že by bylo dobré zmínit, co který program podporuje a jak případně řešit problémy. Movie Maker např. neumí v základu MKV kontejner. Stačí ale nainstalovat Haali Media Splitter a už MKV importuje. Podobných rad může být ve článku více.

Pracuji na druhém dílu (později než podle plánu, ale přece). Obsahem budou dva pokročilejší editory - Sony Vegas Movie Studio 12 jako jeden z komerčních editorů a Kdenlive na Linuxu jako free alternativa. Koncept bude nejspíš stejný, jako u prvního dílu. Popíšu prostředí editorů, k čemu slouží jednotlivé nástroje a doplním pár tipů pro import/export. Nebude to tedy vyloženě návod k použití, kde by byla popsána práce se všemi nástroji i s příklady. Spíše takový přehled - to se myslím od toho i čeká. Podrobný návod pro Sony Vegas je např. zde a vložil bych na něj do článku odkaz.
http://www.tvfreak.sk/modules.php?name=News&new_to pic=9

Pokud máte nějaké připomínky, napište.

Nějak jsem nenašel žádný článek, který by upozornil na nekvalitní zdroje, což je výrazné procento produkce. Jak by měl vypadat výkon na 12V větvích, co zanemnají různe pojmy jako modulární kabeláž, PFC apod. Aspoň ubude sebvrahů se zdroji EC apod.