
Námětovnice na články
Jsme poradna. Některé dotazy se často opakují, nebo někdo potřebuje naopak málo častou věc, jenž není k nalezení a kterou jiný ovládá bravurně. A na to jsou dobré právě články, na které se pak lze ve vláknech s dotazy odkazovat.
Leckdo by o něčem napsal ale neví co. Navíc každý má "jiný šálek čaje" .
Pište do tohoto vlákna tipy na články, co by vás tak zajímalo. Co tip, to jeden samostatný příspěvek, aby na to šlo jednotlivě reagovat.
Pokud budete chtít o něčem sami napsat, zareagujte "beru si" a tím si téma jaksi rezervujete na dejme tomu 14 dní, aby nepsalo 5 lidí stejný článek.
Byl by zájem o článek o videoeditorech? Vlastnosti, sorvnání, jak se ve kterém pracuje, na co je vhodný ten a na co zase jiný apod.
Zhruba před rokem jsem tu napsal článek o častých pojmech z oblasti videa.
http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa
Tohle by mohlo být jistým způsobem pokračování.
Protože bych chtěl podrobně popsat možnosti importu/exportu v jednotlivých editorech, vytvořil jsem si sample videa v nejčastěji používaných formátech, na kterých jsem otestoval, zda s nimi dokáže program pracovat. Tady je seznam, který bude i ve článku. Měl bych tam ještě něco doplnit?
H.264/MPEG4 AVC (MP4, MKV, MTS, FLV, MOV), zvuk AAC, AC3, MP3 – videa nahraná smartphonem, fotoaparátem, AVCHD kamerou, filmy v HD rozlišení, videa stažená z YouTube
MPEG-4 ASP DivX/Xvid (AVI) – filmy a seriály v SD rozlišení
MPEG-2 (VOB, MPG, MTS), zvuk AC3, MP2 – filmy na DVD, TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
MJPEG (AVI, MOV), zvuk PCM – videa nahraná starším fotoaparátem
FPS1 (AVI), zvuk PCM – nahrávky z her pomocí Fraps
DV (AVI), zvuk PCM – nahrávky z mini DV kamery
VC-1 (WMV, ASF), zvuk WMA – videa zpracovaná Movie Makeru
Ono to už je na několik článků. Druhy a formáty videa, editory a hlavně lidé hledají třeba jak dostat video z mobilu do editoru, jak ho tam upravit a nahrát na Youtube, přičemž je v tu chvíli třeba formáty ani nezajímají, protože se v nich stejně nevyznají.
Nebo článek, jak video případně celé otočit, když je mobilem natočené "na výšku", zkrátka takové jednoduché věci, které potřebují hlavně začínající "videomakers".
Ano, pořád platí, že velká část článku bude o Movie Makeru, který umí právě ty jednoduché úpravy. Nezajímat se o formáty může někdo do doby, než mu třeba něco nepůjde importovat. Pak se zajímat začne. Proto myslím, že by bylo dobré zmínit, co který program podporuje a jak případně řešit problémy. Movie Maker např. neumí v základu MKV kontejner. Stačí ale nainstalovat Haali Media Splitter a už MKV importuje. Podobných rad může být ve článku více.
Však ano. Ale na jeden článek toho je docela dost. Nechceš udělat třeba 3 kratší?
Klidně. Napadá mě to rozdělit na jednoduché editory, pokročilé editory a zvlášť třeba nástroje pro práci s formáty jako Format Factory, Avidemux, VirtualDub apod.
Jo přesně tak. Rozdělit to. Uživatele, hledající jak dostat MP4 do MM asi nebudou zajímat formáty a ti, co mají šajn, že nějaké formáty existují, zase uvítají spíše to, co se s čím dá dělat a v čem.
Fajn. První díl s Movie Makerem bude teda takový jednodušší. Nebudu se zbytečně rozepisovat o formátech, jen zmíním problémy, které mohou nastat a jak je případně vyřešit. Podrobnější info nechám do následujících dílů.
Přesně tak!
První článek je hotový.
http://pc.poradna.net/a/view/1073976-video-editory -i-uvod-jednoduchy-editor-zdarma
Zveřejnění je nastaveno na dnes 15:15.
Druhý díl bych viděl ke konci srpna a (možná) třetí někdy v září. Jen tak pro informaci..
Pracuji na druhém dílu (později než podle plánu, ale přece). Obsahem budou dva pokročilejší editory - Sony Vegas Movie Studio 12 jako jeden z komerčních editorů a Kdenlive na Linuxu jako free alternativa. Koncept bude nejspíš stejný, jako u prvního dílu. Popíšu prostředí editorů, k čemu slouží jednotlivé nástroje a doplním pár tipů pro import/export. Nebude to tedy vyloženě návod k použití, kde by byla popsána práce se všemi nástroji i s příklady. Spíše takový přehled - to se myslím od toho i čeká. Podrobný návod pro Sony Vegas je např. zde a vložil bych na něj do článku odkaz.
http://www.tvfreak.sk/modules.php?name=News&new_to pic=9
Pokud máte nějaké připomínky, napište.
Druhý díl je hotový. Je nakonec celý o Vegas. Přišlo mi lepší se podrobněji věnovat tomuto editoru (znám ho nejdelší dobu). Kdenlive bude třeba v příštím dílu.
http://pc.poradna.net/a/view/1091884-video-editory -ii-vegas-movie-studio
Nějak jsem nenašel žádný článek, který by upozornil na nekvalitní zdroje, což je výrazné procento produkce. Jak by měl vypadat výkon na 12V větvích, co zanemnají různe pojmy jako modulární kabeláž, PFC apod. Aspoň ubude sebvrahů se zdroji EC apod.
Napiš
Promiň, ale já odborník na HW nejsem, sám prakticky nevím co ty pojmy znamenají.
Potřebji poradit, zda je možné na flešce, kde je nahraná hudba, libovolně uspořádat složku(POŘADÍ SKLADEB) a hlavně jak .
Tak polož dotaz, stejně jako to dělají ostatní.
Byl by zájem o třetí díl video editory? Tentokrát třeba o těch linuxových..
Co nějakou konkrétní věc? Třeba jak vyrobit "intro"/vložit text (či obrázek)/etc. do videa ve WMM? Za poslední rok se na podobnou věc ptal někdo snad 10x.
Takže v sérii dál nepokračovat? Myslel jsem, že do třetice by mohl být ještě jeden článek. Napsat něco o konkrétní věci samozřejmě problém není..
Samozřejmě, že pokračovat, udělat trilogii a nezůstat u "duologie"
Špatně jsem se vyjádřil. Můj příspěvek měl být námět na čtvrtou věc, případně na seriál, jak jednoduše udělat jednoduché věci bez potřeby profi editoru.
Dobře, zkusím něco napsat.