Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Který telefon ~ 7000,- Kč ?

Ahoj,
pořizuji nový telefon, neumím si vybrat, potřeboval bych nějáké zkušenosti a znalosti v oboru, tak sem píšu o pomoc. Sepíšu zde moje požadavky:

- wifi připojení
- 3,5mm jack pro sluchátka
- "kvalitnější" fotoaparát (alespoň 4 megapixely) s bleskem a natáčením (od natáčení nečekám nic kvalitního)
- kvalitní, dotykový a větší displej, dobře čitelný
- vysoká výdrž baterie
- svižný operační systém se širokou škálou nastavení a podporovaných aplikací (zřejmě Android?)
- vestavěný HDD nebo podpora větších paměťových karet
- synchronizace s počítačem
- hlasitý reproduktor
- bluetooth, kalendář, navigace... = dnes již běžný standart

- hardwarová QUERTY(Z) klávesnice výhodou
- lehká váha výhodou
- mírná absence plastů výhodou
- hardwarové odemykání výhodou
- dualsim výhodou
- telefon by se měl prodávat v ČR, případně by neměl blokovat české SIM karty

Cenově kolem 7000,- Kč, klidně mírně přes, snad to není moc utopické. Díky za rady, tipy, zkušenosti!

Mám pár týdnů Samsung Wave II. Jelikož je to můj první smartphone, tak nemůžu porovnat s ostatními, ale jsem naprosto spokojený. Aplikací je dost, i zdarma. Navigaci to má Route 66. Mapy jsou zdarma, navigace je na 30 dní, potom je možné platit za časový úsek, např. 1 rok. Ale já třeba navigovat nepotřebuji, stačí, když mi to ukazuje, kde jsem a za to netřeba platit. Telefon má kovové tělo, je krásně pevný, ale taky těžký. HW odemykání má. Foťák dobrý (5 mega) a video skvělé (720p). Kvalitou překoná kdejaký kompakt. Jen nemá zoom. Displej je v pohodě čitelný i venku. Na baterii vydrží při častém využití wifi kolem 2 dnů, při skromnějším použití i 5 dní, to je holt zatím slabina smartphonů.

kvalitní a velký dotykáč plus "svižný" systém versus dlouhá výdrž na baterku, to prostě nejde k sobě.

Na HW QWERTZ klávesnici můžeš taky zapomenout, minimálně do doby, než zlevní E7 - nikdo jiný použitelné klávesnice nedělákromě BlackBerry (ale to určitě chtít nebudeš, bez BES je to telefon k ničemu).

Požadavek navigace vylučuje Android, WM i iOS, protože použitelná navigace stojí pro tento systém dalších cca 1500Kč. Navigaci zdarma má jen Nokia, něco málo nabízel i tuším Samsung.

Jednoduše řečeno, navymýšlel sis toho hodně, ale za tuhle cenu budeš rád, když seženeš nějaké ořezané modely. Vybírat se dá, ale budeš muset slevit.

Já osobně bych dneska za tuhle cenu šel do Nokie C7, která splňuje většinu požadavků, ale nikomu nic nenutím. ;-) Symbian a Nokia nejsou u mladých zrovna v kurzu. ]:)

Jak se pozná kvalitní použitelná HW quertz klávesnice? Co třeba tohle HTC? Navigace je zřejmě ten nejméně nutný požadavek, OS je pro mne mnohem důležitější. K té Nokii : výborná, jenže mi přijde děsně ošklivá a nemůžu si pomoct. Zkusím se na ní podívat na živo.

edit : baterie - mě stačí klidně den dva, po zkušenostech s telefonem, který nemá ani operační systém a je mrtvej po 2 hodinách poslechu hudby, si zvyknu na vše - myslel jsem, že je to standart, zřejmě to byl vadný kus a nebo model :-)

Mně přijde zase "děsně ošklivé" vše od HTC, to je normální. :-) Nesnáším telefony ve tvaru kvádříku, jak to má tenhle výrobce v oblibě. ;-)

4-řádková klávesnice je dost problematická záležitost. Když to srovnáš s klávesnicí jako měla např. E90, zjistíš, že to je jen chudý příbuzný. Navíc to HTC má tu klávesnici oproti E7 (což je ta nejmenší klávesnice, kterou jsem ještě schopen akceptovat, při té současné bídě) při stejných vnějších rozměrech telefonu (E7 je o pár mm větší) doslova "nacpanou" do středu telefonu. V okamžiku, kdy se na E7 dá taktak rozumně psát, tak na desireZ už to nejde (osobní zkušenost) a vyvstává otázka, zda to má vůbec smysl. Navíc Android není na HW klávesnici optimalizován (úplně se to nepovedlo ani u E7, ale je to o dost lepší).

Musím zde zodpovědně prohlásit, že z podsvícených klávesnic byla nejlepší ta v E90, z těch nepodsvícených pak 1. místo zabírají N9500 a N9210. 4-řádkové (nebo dokonce jen 3-řádkové) jsou proti těmto klávesnicím jen slabý čajíček.

Ta E90 se mi líbí i přes některé nedostatky, avšak jsem našel snad jedinný obchod, kde ji prodávají. Nevíš jak to?
Jinak s těmi klávesnici nemám zkušenosti, takže tvých rad si velice cenním, asi není chytré připlácet peníze za klávesnici, když pak člověk ve finále bude litovat, že mohl mít pohodlnější i když dotykovou. Ještě popřemýšlím, jinak nevíš jak na tom je kvalitativně značka HTC? Nokie, SE, Samsung - o takových telefonech už něco vím, ale třeba BlackBerry a HTC je pro mě velká neznámá, ale podle specifikací BB jsem pochopil, že je to telefon pro dospělé, řekněme, podnikatelské typy :-)

A co ChaCha? V rychlosti jsem nestihl kouknout na nějáké technické věci, bavme se teď o klávesnici (vypadá taky maličce, ale zdá se, že tam jsou velké mezery mezi kláveskami a že by se to mohlo dobře ovládat).

edit // koukám, že nová verze windowsů pro telefony je docela chválená, narozdíl od té předchozí - nevíš jak je to s podporou aplikací? Hledal jsem, nenašel - má windows taky nějáký "market" jako má Android?

Chacha mi připadne jako úplný krok vedle. Android takto nevypadá a jakýkoli úkrok stranou, navíc u takto nevyzrálé platformy, je pro kupce takového telefonu velký risk.

co se "marketů" týká, tak každý systém má "svůj" market. iOS má appstore, Symbian Ovistore, atd. Výrobci pochopili, že bez distribučních kanálů ty své chytré mašinky neprodají.

WP7 před příchodem Nokie do tohoto prostředí IMHO nestojí za to. MS na ni evidentně čeká s updatem, nokia zase dotáhne svoje mapy a snad i své jiné technologie.

Nechci vypadat jako zažraný nokiák, mně ty finské telefony prostě vyhovují a slouží už přes 13 let do roztrhání těla. Mám možnosti srovnávat (výhoda ajťáků velkých firem, co mají pod palcem technická řešení od operátorů) a zatím jsem nenašel lepší. Ale akceptuju ROZUMNÉ jiné názory, každý má jiné požadavky.

To ti teď nedokážu říct. Ale fakt, že MS tak hodně o Nokii stojí, asi něčemu nasvědčuje. Já osobně bych si počkal aspoň na preview Nokiáckého winphonu. Třeba to nebude nic zajímavého, ale já si myslím, že pokud Nokia pohřbila MeeGo a chystá se za 5 let pohřbít dodnes v mnoha ohledech bezkonkurenční Symbian, tak musí mít v záloze něco podstatně lepšího.

edit: podstata (kromě samotného OS) je dnes u mobilů v přidané hodnotě. HTC ti dá placatou krabičku a čínskou představu o vhodné pohotovostní obrazovce. Co ti dá Nokia, to je otázka, podle mě minimálně Mapy plus ergonomický a kvalitní finský design samotného hardware.

musí mít v záloze něco podstatně lepšího

No, nemusí. Stačí, když si uvědomí, že vyvinout něco, co by se těšilo stejné oblibě jako Android nebo iOS, je nad jejich síly, resp. by to bylo moc drahé... a raději za dumpingovou cenu (WP7 v dnešní podobě je potrat jehož licence snad musí MS šířit zdarma) koupí systém od světového giganta, který je jako producent odhodlán do něj napumpovat neuvěřitelné peníze, aby jej prosadil.
Používám Symbian i WP7. Pokud by Symbian měl nějakou budoucnost, rád budu na všechny strany doporučovat Symbian. Fakt že Nokia je jediná se Symbianem a spoluprací s MS tak potvrdila jeho budoucí zánik mě ale nutí, abych jak nejvhodnější systém pro 99 procent uživatelů viděl Android.

Já to zatím vidím jinak - já se držím ověřeného a stabilního Symbianu, ještě alespoň 3 roky. Android ještě nevyzrál a osobně si nejsem jistý, že se nakonec nerozpadne do milionu navzájem nekompatibilních podverzí s problematickou kompatibilitou aplikací (na což málem dojel právě symbian) a k čemuž má velmi úspěšně nakročeno.

Čemu dávám šance, je WP7, i když současná betaverze co se prodává jako hotový produkt je otřesná. MS ví, jak se dělá byznys a pokud bude nabídka telefonů dostatečně pestrá (ne jen placky co vypadají všechny jako ostatní), nemusel by to být marný OS. Různé (ne)řízené úniky o budoucích vlastnostech jsou minimálně velmi slibné. A pokud má Symbian uvolnit místo vyšší kvalitě (a touto vyšší kvalitou nemyslím iOS ani Android, které v podstatě ze systémového hlediska nenabízejí nic nového), klidně jej s lehkým srdcem vyměním.

Tak přiznám se že u mě je pesimismus stran Symbianu ovlivněn tím, že jsem zvolil Sony Ericsson, ne Nokii. A tak zatímco Nokiáckou implementaci Symbianu podporuje kdekdo, na Sony Ericsson se už kašle (byť by to mělo být stejné) a chyby ve firmwaru, které SE má, už odstraňovat nebude, protože Symbian odpískal (a nejsou to žádné minichybky, ale např. problém s diakritikou v datech).
WP7 nikdy nebude OS pro geeky, minimálně ne do té doby, dokud nezačne podporovat Mass Storage (Mango to snad řeší) a kvůli nahrání obrázku/MP3 nebude nutno spouštět otřesný Zune sw a MS si odpustí další vyjebávky typu "only WP certified apps can be installed".

Nedá mi, než reagovat.

čínskou představu o vhodné pohotovostní obrazovce

Čo si také predstavuješ pod pojmom
„pohotovostní obrazovka” ? U androidu máš prázdné plochy a na nich si můžeš pomocí Scén,Tapet,Vzhledů Widgetů Aplikací Zkratek, složek zvukové sady a nepřehledného množství programů vytvořit pohotovstní obrazovku jaká se ti líbí.Pokud na přístroji čteš knížky, sleduješ internet a vyřizuješ poštu, pak je tvar placaté krabičky jediný vhodný. Ty bys byl schopen vymyslet ergonomickou knížku?:-)
Jedinou věc, kterou tvrdě kritizuji je slabá výdrž baterií a to nejen u telefonů, ale i u notebooku a netbooku. Kdo proboha chce ušetřit pár deka váhy na úkor délky provozu.Rovněž honba ze co nejtenším přístrojem je zhůvěřilost marketinkových pracovníků. Chtít, abych si koupil aktovku podstatně těžší a větší než notebook na jeho ochranu, a to jsem upozorněn na možnost oškození napájecím zdrojem.
Rovněž nošení drahého telefonu bez pouzdra, zvláště je li na práci je hazardem s tisíci.

A ta se v případě HTC omezuje jen na Sense.

Na běžné používání stačí Sense (vidím to na telefonu svého otce, kterému stačí a vyhovuje = obyčejný uživatel). Nadruhou stranu člověk, který si rád vyladí telefon do dokonalosti, může jednoduše pomocí widgetů customizovat telefon na míru.

U Androidu je instalace widgetů a všeho tak jednoduchá, že to zvládne i cvičená opice. Zapnu Market, dám vyhledat Počasí widget, najdu, kliknu, instalaju. Dalšími dvěma kliky už přidávám widget na plochu.
Ač Symbian považuju za dobrý systém, o tomhle se mu ani nesnilo.

Co se týká navigace, tak tam s tebou plně souhlasím - Ovi Maps jsou plnohodnotné mapy a ještě k tomu zdarma. Obdobná alternativa na jiných platformách prostě není. Oba víme, že se Nokie úchylila k tomuto kroku, aby měla nějaké větší plus pro koupi svých telefonů, z čehož těžíme my zákazníci, takže je to dobře.

Poradit dnes telefon je docela těžké. S klidným svědomím doporučím Nokii se Symbianem stejně jako HTC s Androidem. Řekl bych, že po koupi telefonu se Symbianem bude uživatel zpočátku více nadšený, než při nákupu Androidu. Když ale uživatel pochopí mírně odlišné chování Androidu, naučí se jej používat, chce si telefon více přizpůsobit, je Android jasná volba a v příštím telefonu už nebude chtít nic jiného.

Ještě se zeptám, jaký rozdíl je mezi Windows Mobile a Windows Phone? Jak je na tom Windows Mobile? Který operační systém je lepší a má perspektivnější budoucnost? Plus by mě zajímalo, když si koupím telefon dejme tomu se starým Androidem 1.6, dá se tenhle Android aktualizovat na nový (nemyslím za cenu ztráty záruky)?

:-D E90 je 5 let starý komunikátor. Nevyrábí se už několik let.

S HTC mám zkušenost takovou, že to nejsou až takové plasťáky, ale musí se s nimi náležitě zacházet. Pokud se o něj starat nebudeš, velmi rychle tě opustí - poškrábaný a zničený.

BB je pak (v posledních modelech) už vyložená plastová spotřebka, spočítaná na 2-letou životnost (a ani té se nedožije bez oprav, typicky trackbally v předposledních modelech byly tragické), současné už aspoň používají trackpad. Ale displeje jsou nechráněné, klávesnice většinou nevydrží "ostrý provoz". Ale to se bavím o nasazení ve firmě, doma ti asi vydrží víc, jenže tam zase nevyužiješ ani 30% funkcí, které BB nabízí.

Milý mladý příteli Android již drahnou dobu dává zdarma navigaci, která se zove Navigace a je docela jedlá. HTC Desire Z -
Zařazení
Android telefon

Výrobce
HTC

Konstrukce
dotykové

Hmotnost
180 g

Možnost paměťové karty
ano
Displej

Rozlišení displeje
800 x 480

Velikost displeje
3.7 "

Počet barev
16mil barev

Počet displejů
Rozměry

Výška
119 mm

Šířka
60.4 mm

Hloubka
14.2 mm

Uživatelská paměť
1536 MB
Fotoaparát

ano

Rozlišení fotoaparátu
5 Mpix

Vestavěný blesk
ano

Natačení videosekvencí
ano

Automatické ostření
ano

HD video
ano
Další funkce a vlastnosti

Operační system
Android

Změny velikosti písma
ne

Výměnné kryty
ne

Java
ano

Internetový prohlížeč
ano

TV Tuner
ne

Přehrávání MP3
ano
Psaní SMS a e-mailů

Multimediální zprávy MMS
ano

Emailový prohlížeč
ano
Kontakty a volání

Hlasité handsfree
ano

MP3/WMA/AAC vyzvánění
ano

Doba hovoru
590 min
Baterie

Typ baterie
Li-Ion 1300 mAh

Kapacita baterie
1300 mAh

Pohotovostní doba
430 hodin
Hardware

Dual sim
ne

Frekvence procesoru
0.8 GHz
Datové funkce

GPS modul
ano

WiFi
ano

Bluetooth
ano

GPRS
ANO

EDGE
ANO

HSCSD
ano

Infraport
ne

Podporované sítě
GSM 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz
Aplikace

Diktafon
ano

Kalendář
ano

FM rádio
ano

Hry v telefonu
Ano

Kalkulačka
ano

Formát videosouborů
3gp, .3g2, .mp4, .wmv
Jinak při české klávesnici s háčky , drže naplacato HW klávesnice netřeba

aniž bych se chtěl dotknout skvělého pití, pokud myslíš Google navigaci, tak to není navigace, která by byla obecně použitelná, natož pak plně funkční. Jakýkoli výlet dom roamingu popř. do míst, kde není signál (a že takových je) znamená pro tuhle "navigaci" konec. Bohužel právě v takových místech je (paradoxně) funkční navigace nejvíce potřeba. Jako hračka dobré (ostatně jako celý Android), spolehnout se na to nedá.

Rovněž bych polemizoval o nepotřebě HW klávesnice. Jakýkoli dotykový "emulátor" nikdy nenahradí kvalitní HW klávesnici. To ale bude prohlašovat pouze ten, kdo opravdu píše, tj. s diakritikou (ne "cesky") a hlavně pak dlouhé texty.

Vidím, že potřebuji poučit. Předmětná navigace používá satelity jako každá jiná. (žes neměl Androida v ruce?:-D)
Nasvíc pohříchu i u Androidu je mnoho jedinců, kteří si nainstalují např. Navigon a navíc mnoho z nich dokonce nelegální verzi, což samozřejmě odsuzuji.
Píši mnoho a rád a dokonce s háčky. Proto musím říci, že na vážnou práci to nemůže myslet nikdo vážně.Vždy se jedná o provizorium, nebo masochizmus.
Konkrétně u Androidu můžeš prdnout Smart Keyboard, k tomu žádaný jazyk a v případě češtiny máš 4 řádky i s háčky.
Chceš li se vydovádět, můžeš zadávat text hlasem, klávesy pak netřeba a okolí ví, že máš mašinu.
Monumentálně obsluhuji Android, Windows i Symbian a mohu říct, že značka neznačka, všechno jedna s....
A na dlouhé texty a vážnou práci notebook, max netbook. Nedovedu si představit, že by šel ode mne nějaký oficiální dokument, který není řádně naformátován, zkrátka neměl nějakou štábní kultůru.

ad navigace:

ano, satelity lítají nad hlavami nás všech. ;-) Ale pro funkci navigace jaksi ještě potřebuješ mapové podklady, aby ses dokázal zorientovat a neutonul v moři defaultní zelené barvy (například). A ty se jaksi u Androidí "defaultní" navigace stahují z webu, notabene ještě nedávno navigace v ČR nefungovala vůbec. Jistě můžeš sobě zakoupit Navigon za 60 éček, ale to už jaksi postrádá tu eleganci, že sis koupil telefon s navigací.

ad psaní:

již roky používám Komunikátory, nejprve ty se S80, pak S60 - E90, nyní "polokomunikátor" E7. Na původních komunikátorech jsem napsal a upravil spoustu wordowských a Excelovských dokumentů, dokonce se pamatuju na jeden powerpoint :-) (formátování běžné agendy je naprosto bez problémů), editace např. v letadle je značně pohodlnější než s laptopem nebo netbookem (bohužel mám placený jen "dobytčák" alias turistickou třídu, takže žádné rozvalování a stoleček na počítač), totéž platí o cestování autem - nestaráš se o další batožinu, svůj stroj máš stále u sebe atd. Já notebook prakticky používám jen soukromý o dovolené, nebo firemní doma večer.

ad hlasové nesmysly:

jo, na zablbnutí jsou tyhle srandy skvělé (na symbian je to např. vlingo), ale reálné použití skončí u odbornějších textů, nehledě na to, že to stejně pak musíš zkontrolovat a opravit ty hrubky.

Ale jak jsem už napsal někde nahoře, vše je hodně subjektivní, někdo chce/preferuje to, druhý ono.

Jsavše pernamentně na internetu s výjimkou zahraničí stahování map neřeším, Navigaci jsem testoval a funguje bez problému, vadí mi pouze ty vyblité barvy.
Pěšky nechodím, takže netbook unesu a s mými tlustými prsty mi při psaní velmi vyhovuje. Hlasové zadávání je nepoužitelné - stejně jako hlasové vytáčení. Pokřikování do telefonu mezi lidmy pouze umocňuje dojem blázna.:-D
Netvrdím, že se nedá psát na telefonu, ale je to jako s čuráním proti větru. Jde to, ale není to příjemné.:-D
A co se ovládání dotejká, všichni jsme si prošli různými rybičkami a jinými udělátky na ploše PC a s příchodem chytrých telefonů se to přenáší i na ně.Nechme to mladým.
Jediné co mi chybí u PDA je pořádný foťák s kamerou a delší výdrž baterie a to bych bral i za cenu zvýšené tloušťky a váhy. Nás, kteří jsme zažili ručky a první pádla nějaké to deko nerozhází a ať to svět vidí, že na to máme. HOWGH! :-D

Touchwoode,nelíbí se mi jak si zaujatě stojíš při nokii.Nokia ti dá symbian,dostaneš hotový mobil.Pokud ti stačí,super.Htc,a tedy android je spíše o uživateli,celý mobil si může velice jednoduše překopat,a to nokia nedovoluje.A to že se ti nelíbí htc?.. mě se zase nelíbí nokie,to bych vůbec do této diskuze nepočítal,co se komu líbí a co ne.

a hračka jako android,to je taky dobrá blbost.Měl si android někdy v ruce? nejspíš měl,měl si ho v ruce 10 minut,a zhodnotil si ho jako hračku,protože ho daný majitel (ty)? neměl "udělaný" tak,aby to hračka nebyla.Například můj šéf má HTC a v něm android,a nemůže si stěžovat,jezdí do zahraničí,potřebuje výdrž a tak.