Výběrové řízení na hlasové služby
Od podzimu mám po kolegovi na starosti mobilní i pevné telefony. Dnes mi nadřízený řekl že hned po novém roce budu soutěžit dodávku mobilních hlasových služeb pro cca 100 služebních mobilů. Dělal jste to někdo? Jak na to? Obeslat jen tři operátory nebo i ty "šedé"? Mám představu dvou hlavních tarifů - levného za cca 50 Kč a dražšího za cca 150 Kč - u obou volné minuty, nejlépe i datový tarif, hlavně u toho dražšího. Jak to pojmout - žádat volné minuty a ať nabídnout cenu nebo naopak pevnou cenu ať nabídnou služby? Co se dá vysoutěžit - např. dotace na mobily? Dělám to poprvé .
Podobně pevné telefony - zatím využíváme "KIVS" ale bylo mi řečeno že to krachuje a budeme připojení ISDN30 atd. soutěžit taky. Ale - koho oslovit kromě O2? Kdo ještě tyto služby dodává? A co soutěžit - u připojení paušál a minuty nad?
Nevyznám se v tom, ale každopádně bych se vybodnul na ty "šedé" a jednal pouze s ofic. Šedí si nahrabou/zaniknou/problémy... Kdežto u ofic. by se možná dala ukecávat cena při tom množství mobilů.
isdn: o pevných telefonech vím jen to že existují. ale pokud vím, tmobil koupil jakési "radiokomunikace", a přes ně se dostal k adsl. taky budou schopni cosi nabídnout, ať máš větší výběr.
100 SIMek je už relativně dost, dá se z toho vymlátit docela hodně. Šedé operátory do firmy určitě ne, pokud jste na telefonech závislí.
Dva tarify jsou nesmysl.
ISDN30 ti dnes nabídnou všichni mobilní operátoři, Dial Telecom, GTS Novera, dokonce i větší VoIP operátoři - je to jen o tom, co zvládne tvá ústředna, jaké a kolik má portů.
ISDN 30 je PCMI.řádu s tokem 2048Mbit.
ano, isdn30 alias E1 alias 30 isdn kanálů.
Prosel jsem si tim nedavno i pocet simek jsme meli podobne ... Dulezitejsi nez samotny pocet simek je to, kolik mesicne utratite. Ja jsem postupoval tak, ze jsem oslovil tri velke operatory, oni si rekli jake informace potrebuji pro pripravu nabidky. No a pak zacalo smlouvani, typu: "vase nabidka se mi libi, ale konkurence nabidla lepsi ceny", apod ...
nechat to na operátory nepokládám za moc rozumné. Oni totiž mají tendenci "ohýbat" nabídky směrem jakým potřebují a rozhodování podle jejich kalkulací je ne zcela optimální.
Základ je ze stávajícího operátora vymlátit podrobný výčet hovorů za nějaké reprezentativní období.
Ještě doplním nač jsem zapomněl:
- uvědom si, že tzv. volné minuty jsou spíše negativum než pozitivum, protože se jedná o předplacenou službu, ať voláš či ne
- je velmi vhodné si jednak udělat "SWOT" telefonního/mobilního volání, tj. kdo volá kam, popř. zda spíše hovory přijímáte nebo spíše voláte, zda jsou pro vás telefony důležitý obchodní komunikační kanál, nebo zda to je jen jakási "historická povinnost"
- dobré je se zaměřit na potenciální synergie (např. sjednocení mobilů s pevnými linkami - tohle umí všichni mobilní operátoři, volání zdarma mezi firemními telefony apod.)
- velmi dobře si hlídej účtování, zda je 60+60, 60+1 nebo 1+1. Zde operátoři totiž realizují největší zisky.
- v neposlední řadě si zjisti, do jakých destinací voláte nejčastěji, podle toho akcentuj výběr
Díky. Dělám na městském úřadě.
- volné tarify - máme 50 a 150 volných minut, hodně často jsou nevyčerpané, jen u několika čísel (hlavně volení) je provolané o hodně více.
- budu mít jasné čísla kam a kolik se provolalo každý měsíc včetně roamingu nebo SMS, MMS a dat.
- sjednocení - to mne nenapadlo
- účtování - dobrá připomínka
- volání je většinou místní
Takže budu soutěžit co nejlevnější sazby za jednotlivá volání, pokud k tomu operátor přidá volné minuty tak dobře.
jen připomínka: "volné minuty" jsou vždy zaplacené v tarifu. Já osobně v tom nevidím žádný přínos, důležitá je minutová sazba + typ účtování, zbytek je "omáčka" pro oblbnutí zákazníka. Spíše se zaměř na podporu, tj. např. definování poskytování zařízení (někde to mají za "body", jinde dostaneš rovnou peníze na útratu nebo smluvně určité mobily (modely) do předem stanovené ceny za kus)
To jsme vyresili tim, ze jsme si nechali udelat volne minuty ne na cislo, ale na celou firmu.