Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Delphi - BDE - TQuery - tabuľka v pamäti

unit Unit1;

interface

uses
  Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms,
  Dialogs, DB, Grids, DBGrids, DBTables;

type
  TForm1 = class(TForm)
    DBGrid1: TDBGrid;
    DataSource1: TDataSource;
    procedure FormCreate(Sender: TObject);
    procedure FormDestroy(Sender: TObject);
  private
    { Private declarations }
  public
    { Public declarations }
    Query1: TQuery;
  end;

var
  Form1: TForm1;
  Field1: TFloatField;

implementation

{$R *.dfm}

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
  Query1 := TQuery.Create(Self);
  Field1 := TFloatField.Create(nil);
  Field1.FieldName := 'Cislo';
//  Field1.Size := 5;
  Field1.DisplayWidth := 5;
  Field1.Precision := 2;
  Query1.Fields.Add(Field1);
  Query1.Active := True;
  DataSource1.DataSet := Query1;

  try
    Query1.Append;
    Query1.Fields[0].AsFloat := 10;
    Query1.Post;
  finally
  end;

procedure TForm1.FormDestroy(Sender: TObject);
begin
  Query1.Free;
end;

end.

Čo robím zle? Ak povolím riadok Field1.Size, tak dostanem chybu, že je to chybná dĺžka, ak to nepovolím, tak pri Active := True dostanem "No SQL statement available". Keďže je tabuľka vytváraná v pamäti, tak jej fyzické meno neexistuje. Zrejme je chyba niekde v tom. Tiež by ma zaujímalo, čo s tou dĺžkou.

Všetko mi funguje, až na jeden nepochopiteľný detail. Na začiatku sa mi vytvorí tabuľka, ktorá na disku nie je a po ukončený programu ju na disku nájdem aj s obsahom. Po opätovnom spustení programu mi to prejde vetvou then a tabuľka je čistá:

procedure TfrmPhoneBook.FormCreate(Sender: TObject);
begin
  tblPhoneBook.TableName := PrgPath + cPhoneBook;
  if not tblPhoneBook.Exists then
    begin
      tblPhoneBook.CreateTable;
      tblPhoneBook.Close;
    end;
  tblPhoneBook.Open;
end;

DatabaseName som doteraz nastavené nemal, tak som to rýchlo nastavil na 'DBDEMOS', ale správa sa to rovnako.

Podivné. Já to dělám taky tak:

procedure GenKdyzNeni (Tab: TTable; const FN: String20; const lJePoInst: boolean);
{	Tab		:= Zdejší master ke generování						}
{	FN		:= Název tabule								}
{	lJePoInst	:= true - je po instalaci, hlásit generování, false - drží hubu		}
begin
	oBDE.SetDataPath (Tab, FN); // Nastaví Table.Name a Database name - viz modul Rce_BDE co máš
	if lJePoInst then RceInf (nil, 'Vytváří se ' + Tab.TableName); //Jen ukáže před xicht, že se generuje tabulka
	if not Tab.Exists then begin
		Tab.StoreDefs	:= true { Hovno platný, musí to být v Tab's }; // StoreDefs nastav v TTable!!
		Tab.FieldDefs.Clear (); // Důležité, jestliže je tabulka Tab použita po druhé za běhu programu
		Tab.CreateTable (); Tab.Close () {sychr};
		Tab.StoreDefs	:= false;
	end
end;

Ďakujem. Pomohlo. A ja si môžem lámať hlavu. Môžem poprosiť o vysvetlenie významu DatabaseName? V helpe je napísané niečo v zmysle, že to určuje alias databázy alebo proste názov s akým vystupuje databáza, ale nerozumiem, čo to má spoločné s cestou.

Je to název databáze. V BDE je databáze řešena jako adresář, tudíž zde jde napsat cesta k datům. Je tu možno také uvést Alias databáze (zástupné jméno, zástupce pro označení toho adresáře), které je nadefinováno v BDE administrátoru (nebo API funkcema BDE - viz můj modul Rce_BDE).