Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mobil pro starou maminu na den výskytu

Ave. K narozeninám své matky (mnozí se diví, že mám matku, ale je to tak :-)) jí chci koupit nový telefén. Něco jednoduchého s klasickým designem (žádný "smartfoun"), nejlépe Nokii, na kterou je zvyklá - zatím používá nějaký deset let starý Nokia kousek s monochromem, kterému vypadává zvuk, blbne displej a olézá klávesnice. Chce od toho volání a SMS, cokoliv navíc je "navíc" (nepoužije). Měl jsem vyhlédlého Aligátora (ten chci pro sebe), ale utřela mě odpovědí, že si z ní kvůli němu budou ostatní stařenky dělat prdel. Mám vytipované tyto dva kousky:

1. Nokia C2-01, Warm Silver
2. Nokia X2, červená (red) (ale zbytečný přehrávač čehokoliv)

Další dotaz je, zda to vezme desetiletou SIMku (ještě Paegas). Mobilům nerozumím ani zbla, prosím tedy o radu. Předem dík.

vidim tam jeden problem

používá nějaký deset let starý Nokia kousek s monochromem

Dost mozna na tom starem monokousku jede cely tyden na jedno nabiti, s tim co jsi vybral pocitej, ze se bude muset naucit to strkat do site kazdou noc v nejzazsim pripade obden. (Nevidim duvod proc by to nemelo vzit Paegas SIM.)

No vždyť pravím, že mluvícím kostem nerozumím. Proč by to měla furt nabíjet? Nebude dlábit telefén jak adolescent - bude jí to hnít na stolku a čekat na příchozí hovor, počítám maximálně deset dvouminutových spojení za týden (plus dvě esemesky).

Kamos ma tu C2, ja sam mel predchudce tohohle mobilu, to je neuveritelny jakou to ma spotrebu na to, ze to nic neumi a nedela, ale ten mobil muzes mit klidne vypnutej a stejne je do dvou dnu kaput, no a ten druhej tam mas, ze ma aku jeste slabsi, tak to snad radsi ani nezkouset. Lidi jsou obecne zvykly na Nokie jako super mobily, ale to uz je davno, to jsem byl take presvedcen, ze nikdy neporidim jiny mobil nez Nokii. ]:) Nevim, ale co ti poradit, lowend Samsungy jsou zase hrozne poruchovy. Moji tete se na ovladani moc libilo vecko od LG, ktere mela pujcene po dobu reklamace Samsungu a byla rozhodnuta si ho koupit, nestalo se tak, mezitim tu radu LG zrusilo a zacalo misto toho vyrabet dotykace.

Ten jsem koupil před rokem babičce. Hodnotí se jako technický antitalent, v 85 letech bylo vysvětlení otázka půl hodiny, nejdřív měla z mobilu hrůzu, ale po pár dnech byla nadšená, že kdyby se jí něco stalo, může zavolat a požádala o zrušení pevné linky, kterou jsme jí chtěli chvíli nechat kdyby se s mobilem nenaučila. Řekl jsem jí, že ho má každé pondělí dobít, sama přišla s tím, že už tam párkrát byla jen jedna čárka, tak ho nabila po 5 dnech, jestli to nevadí.
Ale myslím, že přechod z černobílé Nokie na tohle není to pravé.

Měl jsem vyhlédlého Aligátora (ten chci pro sebe), ale utřela mě odpovědí, že si z ní kvůli němu budou ostatní stařenky dělat prdel.

Moja mamina je vysoce vzdělaný, inteligentní a moderní tvor (i když její vzpomínky náleží antracitu coby šumícímu hvozdu /jen doufám, že to nečte :-D/). Aligoš by ji urazil. Chci pro ni pěknou klasiku bez zbytečností. That's all folks.

Dík. Ten Samec vypadá moc pěkně, určitě by se líbil. Ale těch zbytečných funkcí... Foťák dostala mamča pod jolku (a, mimochodem, už bez něj neudělá krok - chytlo ji to), asociální sítě pro ni taky nejsou, rádio ouplně na prd (máme to v rodině: nesnášíme "zvukové kulisy" /osobně jsem přihlašoval rozhlas teprve loni s nákupem digitální TV/). Dávám si tento kousek do seznamu užšího výběru.

Sám ho mám taky je moc pěkný baterka ten týden asi vydrží.Fotí docela dost pěkně na to kolik stojí.
Hlavně z nej slyší uplně každej měl sem SE W995 který se po roce rozbyl. Nedá se to s tim srovnat. Tak hlasitej mikrofon sem ješte nezažil.

Ja by som kamosovi neveril, treba si najst specifikacie a udavanu dobu v standby pre konretny model. Ja mam galaxy S ktory udajne vsetci nabijaju obden, a ja ho nabijam raz za 10dni. Asi som superman :D

P.S> http://mobil.idnes.cz/finska-klasika-opet-boduje-r ecenze-nokia-c2-01-fz2-/mob_nokia.aspx?c=A110704_1 42256_mob_nokia_ham

nás potěšila výdrž baterie. Telefon se dožadoval nabíječky až zhruba po pěti dnech. To vše při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a dvou hodinách poslechu MP3 přehrávače.

Zdroj: http://mobil.idnes.cz/finska-klasika-opet-boduje-r ecenze-nokia-c2-01-fz2-/mob_nokia.aspx?c=A110704_1 42256_mob_nokia_ham

kamosom neverit.

Ja nosim mobil na to ked niekto odomna nieco nutne chce, co nastava minimalne, prip. ked sa vyskytne nejaky problem aby som mohol niekomu zavolat. Ja od nikoho nic nutne nechcem a ne-nutne veci mozem riesit cez pevnu a skype/chat apod. t.j. ano pouzivam mobil asi tak jak ta babicka. priemerne raz za den pride SMS ktoru si precitam, prip. odpoviem (cele to netrva viac jak minutu). Internetujem ked som vonku len malokedy, ja nechodim von na to aby som internetoval, nie som prasteny, internetovat mozem doma :D Moznost internetu v mobile chcem ptz je to dobre napr. na cesty, a v tom pripade po >5hodinach internetovania ho samozrejme treba nabit.

Chce se mne rict, ze ti neverim, ale zas neverim tomu, ze bys zrovna ty kecal. Ja z toho temer netelefonuju, samozrejme neinternetuju (ale mam ho zaply), neskypuju, sms - mozna 3 za dva dny a kdyz to vydrzi dyl nez 24h, tak si rikam, jakej su frajer. Dokonce jsem stahl osvetleni displeje na cca 15% a stejne to nepomohlo.

Kdyz ale vypnu internet, tim myslim ted jakykolik datovy spojeni, tak se dostanu na cca 4 dny, ale to je internet v tel. pak na nic. Ja ho pouzivam pouze k tomu, abych mel prehled o emailech. Emaily na tom ale temer neodesilam. Mas zapnuty data? TIm myslim nastaveni>bezdratove site>mobilni site>pouzit datove pakety DEAKTIVOVANO

Takze mas vkuse datove spojenie a divis sa ze ti to vybija baterku? Tak to je dobra sranda. Datove spojenie znamena IMHO ze to furt vysiela (pulzne kazdy cas T neviem presne kolko ms), aj ked neprenasas ziadne data.
Dalsia vec ktoru treba vypnut je GPS, to zere tiez.
Ty asi chces aby ti pipalo hned ked pride email. Tak to ja zasadne nerobim. Sukromne emaily si pozrem 2x za den doma, ptz email = NENI to surne. Ked chce niekto nieco surne tak vie ze ma napisat SMS alebo zavolat.
P.S. ja mam vypnute data a aj data na pozadi. Platim si len dayflat na den ked inet v mobile chcem/potrebujem co neni skoro nikdy.

No tento typ telefonu je bez internetu k nicemu, nefunguje treba ani poradne jejich navigace. Jezdim na kole a pouzivam i GPS a k tomu net taky potrebujes, ale to do te zminene doby to vubec nezapocitavam, to pak vydrzi par hodin. GPS mam jinak samozrejme vypnutou.

Internet mam zapnutej stejne, jako jsem ho mel zapnutej na obycejnych telefonech, kde to vydrzelo treba tyden a mam to tak doted. Nevidim duvod, proc by mel zapnutej internet zrat vic baterku na Androidu ,nez na tel. bez OS. Mam povypinany vsechny mozny aktualizace, synchronizace atd.

Jo, mam to fakt jen kvuli emailum a musim k nim mit rychlej pristup, protoze kolikrat resim dulezity veci. Email je surny, protoze ja komunikuju s Afrikou atd. a tam se moc volat neda ani ze Skypu a niceho podobnyho. navic to potrebuju mit pisemne. Kontrolu emailu mam nastavenou na tusim 1x za 2 hodiny a to prece neni nic tak strasny ani na data a ani na baterku.

Tie stare mobily to ale asi robili tak ze sa raz za 2hodiny pripojili a odpojili. Neviem ci to takto mozes nastavit an tvojom telefone, ani si nie som isty nakolko sa zere baterka ked mas furt stav "pripojeny", nie som 3G expert, ale baterku tpo urcite zere. Skus tak ze povolis data na pozadi ale vypnes datove prenosy (podrzanim bocneho tlacitka), ci sa potom bude kazde 2hodiny pripajat a odpajat, nikdy som to neskusal.
Alebo napriklad nemas tam nastavene nech furt vyhladava wifi? Alebo nemas zapnute BT?

Ja mel na starym email nastaveny stejne, kontrola 1x za 2h. Ja jedu na 2G, 3G se neodvazuji zapnout, to bych mohl nabijet taky 2x denne, kdyz nahodou vic musim volat.

Data na pozadi nemam zapnuty, protoze to pak synchronizuje (nebo leze na net) i cosi z Androidu a zere to nejen data, ale i baterku.

Wifi a BT mam samozrejme vypnuty, zas tak blbe nesu.

tak to mas ale podla mna prave blbo ptz teda si furt pripojeny (telefon vysiela 24h denne). Mal by si sa asi odpojit od internetu rucne (podrzat tlacitko na boku) a povolit len tie data na pozadi a skusit ze ci to teda kazde 2hodiny sa pripoji samo k 2G/3G alebo nie. Synchronizovat by to malo prave ze emaily (gmail), a ostatne veci si skus nejak vypnut, napr. updaty app sa daju vsetky deaktivovat v markete alebo aj nastavenie extra na to je ze update app len na wifi, apod.
P.S. ja to tak nepouzivam tak ti neporadim ale to je prave to co by si sa mal usilovat dosiahnut, ked to nechces nabijat kazdy den (a tak ti fungovali aj tie stare mobily ktore vydrzali tak "dlho")

BOcnim tlacitkem to nedeaktivuju, nevim to jiste, ale nikde jsem to tam nenasel, ale to je jedno, muzu to vypnout jinde.
JA nepouzivam gmail, takze synchro na pozadi muzu mit vypnuty. Update aplikaci tam, kde to jde vypnout mam vypnuto.

Podle myho s tim nic neudelam a nepujde to zlepsit. Pomuze jen celkovy vypnuti dat. Kdybys mel zaplaceny data, tak bys to mohl zkusit zapnout a videl bys, co to zere. Taky je mozny, ze mam blbej model telefonu, ale co jsem to tak cetl, tak je to vsude +- to samy.

Ja neviem jak sa to na androide alebo na tvojom telefone robi ale skus hladat googlom ze ci/jak ta tvoja app pre emaily vie vytvorit spojenie a nasledne ho zrusit, aby si nebol pripojeny 24h denne, ptz TO ti zere baterku. IMHO. Podla mna to ide a prave to povoluje ta ta "synchronizacia na pozadi", to nastavenia plati pre vsetky app a teda zrejme aj pre tvoju emailovu app.
(P.S. keby to neslo tak to by bolo uplne nahovno IMHO to by musel byt vyrobca telefonu uplny debil :) A mozno aj je, ja som to neskusal :)

No jo, to chces po mne asi moc, ale zkusim to zjistit. Ja si ale myslim, ze kdyz si v te email aplikaci nastavim kontrolu po dvou hodinach, tak to prece nemuze lezt na net castej ne? No tak jsem se dival a mam tam dokonce nastaveno 24h. nedavno se aktualizovala, tak je mozny, ze se to prepsalo, nicmene baterie je porad na nic.

miesas "lezt na net" a "connected". ty si furt connected (mas hore ikonku GPRS EDGE alebo 3G) to ti zere baterku ptz to musi furt vysielat nejake prazdne frames, aj ked ziadna app na net neleze. Ja ti pisem ze to nejak nastavit tak aby si na displyi tu ikonku "GPRS" alebo "EDGE" alebo "3G" nemal, a nech to pripoji len ked nejaka aplikacia potrebuje liezt na net a potom nech to zas odpoji automaticky

Ja si prave myslim ze ked povolis data(synchronizaciu) na pozadi tak sa ta email aplikacia sama bude vediet pripojit a potom odpojit. Ale nie som si isty ptz som to vzivote na androide netestoval, mozes skusit a uvidis (nastav kontrolu emailu kazdych 30minut apod a otestuj.

Ja ti rozumim, ale porad mam pocit, ze kdyz vypnes synchronizaci na pozadi, tak to hned v tel. pise, ze ti neco nemusi fungovat a ze i presto to bude neco odesilat. Takze predpokladam, ze kdyz je zapnuta, tak to odesila jeste vic a tak to musi zrat baterku jeste vic. Vyzkousim to.

Jak to, ze ne? Pisem o necem jinym. Kdyz pujdes do nastaveni synchronizace na pozadi a zkusis ji vypnout, stejne ti napise, ze to porad bude zrat. Zranim myslim data, ne baterku, i kdyz to s tim souvisi. Takze presto, ze to vypnes, si to porad bude neco odesilat. Jediny reseni jak vypnout net, je to, co jsem popisoval nahore. Jinak to porad bude neco odesilat a nevis co a nevis kam.

No a jinak tomu screenu cos sem dal neverim ani ň. Mne to pokazdy ukazuje uplne neco jiny a vysledek je stejne jinej.

[20SC20120609_091602.png]

Tak jsem si teda precetl ten vas dialog, abych vas rozsoudil a mate oba pravdu. ;-) Dokud si v "nastaveni bezdratoveho pripojeni a site" nevypnes polozku "datove prenosy aktivovany" (Android 2.3.7), tak jses furt ve stavu CONNECTED, takze ti ta parodie na mobilni OS zere baterku a muze ti odesilat data, tohle ale vypnout nemuzes, protoze by ti prestaly chodit emaily. Pokud chces omezit datovy tok, muzes povypinat synchronizaci atd. ale furt se ti to muze pripojit na datovou sit a neco si stahnout nebo naopak odeslat.

To je to, o cem celou dobu pisu, takze pravdu mam ja, ale o to tady nejde. Proste to porad neco nekam odesila a jedina cesta jak to vypnout je vypnout data v tom nastaveni. Jenze to je ti pak celej tel. k hovnu, protoze ani nevis, ze ti prisel email a kvuli tomu ja si to kupoval. Mne vadi, ze nejde mit zapnuty proste treba jen emaily a nic ostatni aby to na net nejen, ze nelezlo, ale ani to nezkouselo lezt, protoze to pak sezere baterku jak nic za den.

Protoze si to overuje dostupnost site, takhle to mas ale v Androidu se vsim. Jak pise o radek niz Krata o zlatych Windows Mobile, tak zapnes na starych Windows Mobile GPS, ale ta je furt vypnuta, dokud si o ni nerekne aplikace, na Androidu zapnes GPS a zacne to zrat baterku aniz by jsi mel nejakou GPS aplikaci zapnutou nebo wi-fi, tam jestli se nepletu se z principu dotazy na dostupnost wi-fi provadet musi asi podobne jako u 3G, ale kdyz to zapnes, tak ti zdaleka tak nenaroste odber energie jako na Androidu, nevim, jak to maji naprogramovany, ale ten system se proste chova ekonomicteji.

na Androidu zapnes GPS a zacne to zrat baterku aniz by jsi mel nejakou GPS aplikaci zapnutou

Co kdybys to někdy vyzkoušel místo tlachání?

Výdrž dnešních telefonů ovlivní (bohužel) systém jen minimálně. Já data vypínám natvrdo a když chci zjistit, jestli mám nový maily, tak je prostě na těch pár sekund povolím.

Inac existuju aj nejaku 3G auto connect App, neviem neskusal som, ked chces a nejde to s tymi background datami pohladaj ci neni na to App (alebo ci tvoja email app nema na to nastavenie ze ma vytvorit spojenie). Ja to nepotrebujem ani to nemienim skusat, nechce sa mi zasierat mobil nejakymi app :)
P.S> google/vyrobcovia mobilov su v tomto dost nahovno ze neni nejaky web s jasnym vysvetlenim presnej funkcionality tych nastaveni, vyhladavac najde len same blogy s blbymi teenagermi.

Aha, možná jsem psal o něčem jiném. Já mám vypnuté všechny možné aktualizace, ale net mám zapnutý, kvůli e-mailům, kalendáři etc. Jestli se u toho synchronizuje i něco jiného, nevím.
Že to něco (uživatel neví co a kam) někam posílá, je hnus. Zlaté Windows Mobile.

Zlaté Windows Mobile.

Tam to bylo samozřejmě úplně stejně. Pamatuju si, že jedna z nejrozšířenějších aplikací byla aplikace na zablokování všech datových přenosů. :-D
On to nikdo moc ve světě neřeší, protože nemá tak debilní operátory jako my a nějaký kilobajty je nepálí.

To jsou S40 low-endy, ne smartphony. Já vidím jiný problém- jestli a jak pochopí systém. Ona je móda už i do levných telefonů cpát emaily, sociální sítě a podobné mámě život ztěžující zbytečnosti. Nakonec je ten systém složitější, než by musel být.
Moje máma nabíjí E66 se Symbianem po 5 dnech, nemá telefon v jednom kuse v ruce, ale používá ho.
Ob den nabíjím E71 s výrazně větší spotřebou (sourozenec E66), když jí dám zabrat. Jednu dobu jsem měl 6233 s S40 a i když jsem se opravdu snažil, od rána jsem měl zapnutý internet, hudební přehravač, pouštěl jsem si java hry, nepodařilo se mi ji do večera vybít.

To byla reakce na první příspěvek

pocitej, ze se bude muset naucit to strkat do site kazdou noc

Hloupý telefon za den nevybiju ani já a to je co říct. Nebál bych se výdrže. Smartphone ani omylem, to jen moje máma v 50 letech měla na výběr z několika snadno ovladatelných telefonů kolem 3-4000, protože s technikou bojuje a zamilovala se do E66 za 10 000. Ale uznávám, že telefon ovládá.

Ten C2-01 teď dostal táta jako firemní - využívá ho dost. Nabíjí ho jednou za 2-3 dny. On ten telefon ale fakt používá, takže tvé mámě by mohl na jedno nabití vydržet dlouho.

Asi bych se toho nebál.

potvrzuju. Ony tyhle modely mají stejně všechny jedna střeva, která se liší jen PCB a nepodstatnostmi, které lze poschovávat do hlavního menu. Pokud chce tvá maminka jen telefonovat, dá se z toho telefonu vzhledově udělat stará 6310i (tedy na displeji jen název operátora, ukazatele baterky a singálu a jinak nic)

používám už skoro 3 roky Nokia E52... ze začátku výdrž cca 10 dní, teď tak 4-5 dní, ale jsem celý den připíchnutej na netu přes 3G (aktivně - čtení, vyhledávání, ap.) + 5-10 hovorů denně + samo nějaký ty SMS a MMS... chtěl jsem si koupit ještě jeden u nejmenovaného operátora, ale stáhli je z prodeje, asi už je to zastaralý model, ale jak říkám, je to držák i na téměř 3 roky starou baterku a plně v permanenci...

až umře, nebude lehký najít náhradu, protože dotykáč mi nesmí přes práh, leda by měl výdrž min 10 dní a přesvědčil i jinýma vlastnostma...

asi tak, protoze tyhle stary Nokie mely jeste poradny baterky, dneska jak se bezne docteme v diskuzich

deset dní na jeden load

tak jiste, okamzite po koupi, tak mozna prvni dva mesice a ani po pul roce si kup novou baterii nebo to strkej do nabijecky kazdej den. At jdou vyrobci s tema bateriema co do toho strkaj nekam. 3-[

Ale nevidim zadny vychodisko, bud jak pise Dale nejakej repas nebo nejakej lowend furt v siti.

(Mimo tema: jak me WM6.5 stvou, tak kdyz porovnam vydrz sve Nokie 6303 a Samsungu Omnia i8000, tak narozdil od dvou dnu maximalne na jedno nabiti te Nokie udela Omnia i8000 klidne 5 dni na jedno nabiti a baterie v Nokii uz byla menena, v Omnii II je stale puvodni. Ano je to sice spise dukaz toho, jak malo WM vytezovali HW mobilu, ale na druhou kam se z hlediska vydrze vsechny dnesni Androidy hrabou.)

Tedy, nevím, co Nokia podlehla, tak nic moc...
Osobně mám Nokii 6303 classic a nemohu si stěžovat. Denně jako budík, baterie stále původní (3 roky), nabíječku to vidí tak jednou za 7 - 10 dní, na konstrukci použit i kov, tlačítka OK...

já si léta libovat s černobílým displejem co byl furt vidět.
když foun baterkou a podřením odešel, pořídil jsem a vyhodil pár founů, než jsem zjistil že barevné displeje vydrží prd, a výrobci vypínají podsvícení displeje do totální tmy - není zaboha vidět zmeškaný hovor nebo sms.
skončil jsem u podobného n6300 - má blikací ledku a viditelný světlý pásek spořiče pro zmeškané akce.
pokud nevolám, vydrží asi týden. font to má zvětšovací, kdo vidí hůř.

Vyber, co chceš, jenom ne Aligátora!
Na co je mobil s velkejma písmeny, když nevíš, co máš zmáčknout, když chceš někomu zavolat.
Nakonec přeci jen něco zmáčkneš (jiná možnost není) a dostaneš se do nastavení, na zprávy a tomu podobně. Všechno se musí 7x potvrdit, asi je tam nějakej šváb z Win7.
V kapse se ti budou mačkat tlačítka, protože nikdy si nebudeš jistej, kterej ten čudlík je na zamykání, rádio nebo na svícení.
Volání (SOS) v případě nouze, ti brzy operátor "odstřihne", jakmile se ti to povede omylem třikrát spustit a nebudeš do toho mluvit.
Nedá se jednoduše nastavit tichý režim, pro důchodce neřešitelný problém.
Hlasitost je mizerná, zesílit to nejde a i kdyby šlo, rozumět není.
Jinak, co jsem tak vypozoroval, čím novější Aligátor, tím horší funkce.
PS. Stará SIMka může způsobovat takřka jakékoliv problémy, od špatné slyšitelnosti, přes nedoručené SMS a neregistrované příchozí hovory až po úplné zablokování karty.
Takhle starou kartu vymění operátor zdarma za universální. :puff:

S tema Nokiema nevim, neni to male pro starou maminu, bude na to koukat v brylich nebo lovit pod lupou? Dnes jen tak nahodou jsem prolezal mobilenet a objevil jsem sikovnou recenzicku na mobily urcene pro seniory, tak mozna se tim inspirujes: http://mobilenet.cz/clanky/recenze-trojice-telefon u-emporia-zamereno-na-seniory-9356

Edit: ted na to koukam, neni to vubec spatne, vsechny tri maji udajne vybornou vydrz, jeden z nich dokonce OLED displej a take fotak u posledniho modelu, ja se chystam na podobny krok s koupi telefonu pro starou osobu a tohle se mi dost zamlouva.

Všechny tyhle seniorský telefony jsou podle mě jen polovičaté řešení.
Ideální by byla véčková konstrukce - velký displej poskytuje dostatek prostoru pro velká písmena a zároveň klávesnicová plocha může být využita pro opravdu velká tlačítka. Už aby s tím někdo vyrukoval.

Úplný súhlas, mám otestovaný ZIO pre svokrovcov, propagovaný ako vyslovene seniorsky telefon.

V niečom vyhovuje:
- úžasne hlasité zvonenie
- veliký display

Nevyhovuje:
- neodolný slabá konštrukcia
- nevhodne volený font pre display, napriek tomu že je veliký, senior má problém čítať pre tenké linky
- nemožnosť vypnúť signalizáciu stlačenia klávesy, hodne rušivé v istých priestoroch, napr. čakáreň u lekára
- absolútne nelogický, zmätočný software, zmätočný prístup k SMS, zmätočný spôsob práce s nimi. Aj jedinec naučený ovládať telefony, sa udivuje nesprávnej terminologii a nelogickým krokom nutným k ovladaniu !!!!

Záver: Prístroj vyslovene NEVHODNÝ pre seniora. Varujem pred týmto prístrojom.

Taky přidám svůj názor.

V době, kdy jsem hůř viděl a nedalo se odhadnout, jak rychle mě doktoři dají do nějakého provozuschopného stavu, mi odešel mobil.

Vybral jsem si http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 06000000X8U&Search=nokia%207230&SearchType=1

Je tedy výsuvný. To by mohlo tvé mámě vadit než si zvykne.
Jinak myslím samá pozitiva:
žádný OS
velký a čitelný displej
klávesnice s mírně zakulaceným povrchem tlačítek, takže se dá psát napůl zpaměti
baterie zpočátku vydržela tak týden. Teď po 1 + 1/2 roce s nonstop zapnutým BT a běžném telefonování tak 4 dny.
co pro mě bylo hodně důležité je spolehlivost v místě se slabým signálem. Patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl kdy v ruce.

Moje běžné využití: běžné telefonování a sms, zcela vyjímečně něco vyfotím, nonstop zapnutý BT ( jsem líný ho vypínat ), ale připojuje se jen v autě k HF v autorádiu = takže denně tak 2 hodiny cestou do práce a z práce.
Mám u Vodafonu internet na 1 den, ale využívám tak 1-2 x za rok. Na brouzdání mám noťas.

Starou SIMku nedokážu posoudit.

Stejne se ale neubranim dojmu ze osoba starsiho data vyroby bude mit problem se ctenim cehokoliv na displejich 2.2" a mensich, hledal bych neco alespon se tremi palci.
Edit: v tom pripade nachazim jedine reseni v podobe Veckove konstrukce a snad nejschopnejsiho zastupce dnes uz ojedineleho druhu:
http://mobilenet.cz/clanky/recenze-motorola-gleam- veckova-led-diodova-fesanda--8856
vyhoda je i obrovsky vnejsi displej a jasne viditelne zmeskane udalosti na nem, takze mamine by neunikl ani chlup:-)

Tezky rozhodovani, me se libi ta Motorola Gleam, to vidim jako mobil, ktery bych asi doporucil par lidem ze sveho okoli, kteri chteji "jen" mobil (telefon, SMS), ale pres proklamace v recenzich proste neverim, ze ta slaba baterka muze vydrzet tak dlouho, aby neustala nutnost to strkat do site nebyla otravna. :-/

Hele, socialisto ]:), panímáma není puberťák - nebude tu věc dlábit v pazouře až do jejího opocení. Výdrž v "normálním lidském" režimu (nedatování, nefocení, nemodrozubování) je minimálně týden s jedním/dvěma denním hovorem/y (víc maminka nedá). Ty s mobilem i spíš, že máš tak vysokou amortizaci baterky?

Tak jak jsem tu psal mam Omnii i8000 s WM 6.5, na kterou jsem schopen dat i 5 dni bez nabiti, respektive nabijim casto jen 2x tydne, v patek a v nedeli (o vikendu jede GPS) :-D. Ale do situace se myslim dokazu vzit, protoze mam tetu, ktera furt resi problem s mobilem, seniorskej nechce, dotykovej uz vubec ne, zbytek ma malinky klavesy, na ktery jeste ke vsemu neni poradne videt, protoze cisla vuci podkladu nedelaji vyrobci dostatecne kontrastni a jako posledni vec co me stve, ze se ji casto nedovolam, protoze si zase nevzpomnela, ze ma ten mobil na noc strcit do nabijecky, proste pro ni by byl idealni mobil co umi telefonovat, ma dostatecne hlasity repro, umi to SMS, je dobre videt na klavesy a ma baterii, ktera vydrzi tyden bez nabiti - existuje neco podobneho vubec nebo o takovem mobilu muzem tak maximalne snit? ]:)

Hmm, idealni by bylo kdyby pani mati si to mela moznost osobne osahat. Za sebe muzu rict ze ac se vzdy rad podivam na recenze, tak skutecnost je mnohokrat uplne jina. Mne se stejne ale nejvice libi c. 3 ;-) O vydrz baterky bych se az zas tolik nebal, pri pouzivani jake popisujes.

Mamča má taky humanitní vzdělání, ale technika jí problémy nečiní - s notesem se sžila do čtvrt roku, digitálně fotí jak starý Nadar, v telce přišla na funkce, o kterých jsem ani nevěděl. Taky jsem ji v tomto směru podceňoval (a vybíral spíš blbovzdorné modely /např. ten foťák/), ale byl jsem velmi překvapen. A už vůbec neplatí rovnice starý = tupý! Staříčci jsou velice zdatní a inventivní.

Pokud to má být z tohoto výběru, tak moje pořadí je: 1 3 2

Zkus si ty mobily někde v Electroworldu vzít do ruky a sám se rozhodni. Tohle za tebe nikdo neudělá. Mobil, kromě toho, že umožňuje volat, je hodně pocitová věc.
Třeba velká výdrž může být protichůdný požadavek oproti váze. Tak proto.

...nevím,co je na "Aligátoru" tak špatného.Koupily jsme ho tchýni a docela se jí šikoval.Potom jsrm koupil Aligátor 850,manžeelce a nakonec jsem si ho koupil i já.Zatím si ho chválíme všichni.Má to foťak,radio,bluetok,hlasové zvuky kláves,svítilnu,SOS tlačítko a další funkce.Je vhodný pro důchodce,nebo osoby ze slabším zrakem,neboť má velké klávesy a dobře čitelné písmo na displeji.Co se týče baterky,tak ta vydrží ,bez volání,v pohodě týden.Vzhledově je také docela pěkný (je černý).I kámoš,co je maniak do telefonů a několik jich už vystřídal,ho ohodnotil jako vynikající telefon pro jeho funkce,hlavně právě pro důchodce a osoby se zhoršeným zrakem.

Tak subjektivně (aspoň mně) se jeví nejpříjemněji ta Nokia. Samec je moc pěkný, ale takový jakýsi "levou rukou za pravým uchem", což se týká hlavně menu. Motorola je podivnost nad podivnost (na to by si máma nezvykla). Asi mám vybráno. Thread pokládám za uzavřený, nicméně kdyby měl někdo ještě nějaký nápad, směle s ním. A jo, všem zúčastněným můj nehynoucí dík :beer:.