Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Linux bash a environment

Měl bych tu takovej problémek. Mám bash skript, kterým si zapisuji do /etc/environment

například

sed -i '$ a\FS_ORACLE_CLIENT_PATH=/srv/oracle/' /etc/environment;

ovšem po vykonání těchto příkazů musím celý PC resetnout. nejde to nějak obejít? Jde mi o to, aby tyto proměnné byly dostupné ihned a neustále i po resetu

Další problém co mám je if.

.....
echo '==============================';

if grep 127.0.0.2 /etc/hosts
then
	echo "HOSTS soubor je v poradku";
else
	echo "HOSTS soubor je jiz v poradku";
	sed -i "$ a\ 127.0.0.2 `hostname`.`dnsdomainname` `hostname`" /etc/hosts;
fi

echo '==============================';
echo 'Spoustim prvotni nastaveni';
echo '==============================';
#sh ./config.sh;
.....

nevím proč, ale bez středníků mi to nic neudělá a s nima to funguje. Ovšem pokud je v tom skriptu i tento IF tak mi to zahlásí error ("syntax error: unexpected end of file") a nepokračuje.

loading...

1. Stačí, keď sa odhlásiš a prihlásiš.

Každý proces má svoje premenné prostredia a tie sa pri spustení nového procesu dedia z rodičovského procesu. Ak ti stačí zmeniť premenné prostredia pre aktuálny proces, tak použi príkaz export. Podprocesy, ktoré následne tento proces vytvorí, budú mať potom tiež správne nastavené premenné prostredia.

Napr. pre nastavenie premenných prostredia z /etc/environment:

for line in $(cat /etc/environment); do export $line; done

2. Za if (tesne pred then) má byť bodkočiarka.

co se týče bodu 1, nezkusil jsem ještě

ad2)
přidal jsem středník a stále stejný problém

echo '==============================';

if grep 127.0.0.2 /etc/hosts;
then
	echo "HOSTS soubor je v poradku";
else
	echo "HOSTS soubor je jiz v poradku";
	sed -i "$ a\ 127.0.0.2 `hostname`.`dnsdomainname` `hostname`" /etc/hosts;
fi

echo '==============================';
echo 'Spoustim prvotni nastaveni';
echo '==============================';
sh ./config.sh;

edit: ten if je špatně, celý grep musíš dát do hranatozávorkové klauzule a přidat pravou stranu, nebo ještě lépe provést grep na samostatné řádce a v ifu vyhodnotit errorlevel proměnnou ($?).

prosím šlo by to česky? :)

chápu to nějak takto
if [ grep 127.0.0.2 /etc/hosts];

ale nechápu tu pravou stranu apod...

a co se týká environment, tak spustit to nestaci.. nyni jsem to zkusil

otázka co v něm je, některé distribuce používají bashovský skript, v jiných jsou jen hodnoty, v takovém případě se musíš kouknout a napsat si skript sám, nebo spustit ten skript/příkaz, který ten environment projede.

ad if:

já bych to udělal úplně jednoduše a čistě:

grep 127.0.0.2 /etc/hosts
if [ $? -eq 0 ]
then
   echo "Nasel"
else
   echo "Nenasel, nebo syntax terror"
fi

Jinak máš tam chybu, před pravou hranzávorkou musí být mezera.

ad 2:

#!/bin/bash
grep 127.0.0.1 /etc/hosts
if [ $? -eq 0 ]
then
   echo "Nasel"
else
      echo "Nenasel, nebo syntax terror"
fi

Mně tohle funguje jak víno (otestováno jak s 127.0.0.1, tak .0.2 - tedy obě varianty našel/nenašel). Co to máš za systém?

edit:

ad 1:

to je nějaký orákl? Pak by mělo pro akceptaci nových nastavení postačovat restart dané služby nebo služeb.

proč tam máš ty středníky?

edit:

jinak tohle ti fungovat nemůže:

#for line in $(cat /etc/environment); do export $line; done
#toto nefunguje :)

dokud tam nenastavíš jiný oddělovač (přesněji řečeno musíš vyhodit mezeru a tabulátor jako oddělovač, jinak bude každé slovo jednou hodnotou v cyklu, ty ovšem potřebuješ jako oddělovač newline, tedy

set IFS=\n

udělá ten trik ;-)

edit2: jinak já spíše preferuju

for line in `cat /etc/environment`; do export $line; done

Souhlasím s pořadím editorů :-) vi je možná mocný nástroj, když se s tím člověk několik hodin učí a pak dalších několik hodin to dostává do paže. s vi se dají na tři zmáčknutí kláves udělat věci, o kterých se jiným editorům ani nezdá. Ale na občasnou editaci je to za trest. Ta filozofie je natolik odlišná, že neznalý člověk to zabalí rovnou a občasný uživatel (toho programu) skřípe zuby, jak se sakra dělá to a tamto.

Len niekolko hodin? Na Vimku je stale co objavovat :-D a denne sa clovek dozvie nieco nove.
Osobne ho pouzivam aj na Macu aj na Windowse samozrejme nie priamo ten konzolovy ale gVim a MacVim. A pride mi to 100x lepsie ako tie parodie aka PSPad a Notepad++.
Ale chapem, ze pre niekoho, kto otvori denne mozno 2 subory a upravi v nich 2 vety postaci notepad.

Nestaci len niekam zapisat to co by malo byt v ENV nastavene. System sa nepozera do ext.suboru v nejakych intervaloch aby odtial vycital to, co si tam zapisal.
Nastavenie vyhladavacich ceist sa robi napr prikazom: "export PATH", kde do PATH das vsetky cesty v ktorych ma system nieco hladat.