Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem [Pascal] Datové typy

Dobrý den, chtěl bych začít s programování je mi 12 let... Chci začít v Pascalu, ale nemůžu pochopit co jsou to datové typy :( :'( Nemůže mi to někdo co nejvíce laitsky vysvětlit ? Děkuji mooooc :)
Změna předmětu, původně: Datové typy (JaFi)

maminka má doma určitě kořenky:

pepřenku
solničku
papriku
bobkový list

všimni si že, každá z těch nádobek má úplně jiný tvar vysypávacího otvoru - solnička spoustu dírek, pepřenka jen jednu, paprikáš má malou lžičku a bobkový list zase běžné víčko.

No a to je i princip datových typů, fungují jako ty kořenky. Do jednoho "pasují" jen celá čísla, jiný je předchystán na čísla reálná, třetí zase akceptuje znaky, čtvrtý akceptuje řetězec textu.

datový typ = formát dat: číslo celé, číslo reálné, byte, znak, string (řetězec), pascal jich má spoustu, některé se překrývají
data = samotný obsah definovaný formátem dat alias datovém typu
proměnná = kus paměti v počítači, ve kterém jsou umístěna data v předem datovém typu

Ne data (datum), ale dat.
Napr. promenne jsou urciteho typu (datoveho typu). Jmena budes ukladat do datoveho typu string (retezec), cislo domu do typu Integer (cele cislo), rozmery treba to typu real (obecne cislo s desetiinou carkou).
Pak existuji datove typy TDateTime, Boolean, char, ...

Musis zvolit spravny datovy typ pro data, se kterymi chces pracovat.

google a citat vysledky si este neskusal? Datov%C3%BD_typ

Rozdeluje sa to preto lebo napr. 10 delene 3 moze byt aj 3 ak su vsetky tie premenne typu integer. Keby boli typu float tak bude vysledok presny (3,333333333).
Hlavne sa to odlisuje preto lebo odlisne typy sa odlisnym sposobom ukladaju do pamate a odlisnym sposobom spracovavaju v CPU (napr. praca s integermi je 10x rychlejsia a jednoduchsia). Pri kazdom type je nutne mat na pamati hranicne hodnoty daneho typu, nemozes do integeru ulozit akekolvek cislo, ptz to by potom neslo spracovavat hardwarovo, takze ak u integeru urobis 2miliardy plus 3miliony, tak z toho vznikne minus 2miliardy ptz to "pretieklo" cez maximalnu hodnotu integeru (32bitoveho). Preto ak chcem robit s napr. velkymi cislami tak potrebujem pouzit iny datovy typ (a ak cloveka napadne ze sak pouzijem float tak je nutne mat na pamati zas to ze mantisa ma tiez obmedzeny pocet bitov takze pri velmi velkych cislach zacnu vznikat nepresnosti)