Zdroj - k čemu je dobré mít přepínač 230V a 115V?
Dobrý den, rád bych se zeptat k čemu je dobré mít na zdroji přepínač mezi 230V a 115V?Ono když se to přepne na 115V automaticky se spálí zdroj i někdy další věci. To je na hraní dětí ne?
Změna hloupého předmětu, původně: Zdroj (host)
Si bol v muzeu, alebo kde si videl ten prepinac?
Americania maju 110V.
P.S. ked deti radi sprtaju do zastrciek a prepinacov, tak ten prepinac zalej epoxidom :)
Ne i naše zdroje mají 230/115V a mě zajimá jaký to má účel.D
A myslis ze cinan ten zdroj vyrabal specialne pre teba ci co? Mohol ti aj predtym zatelefonovat ze kolko mas voltov doma :)
A snad vsetky zdroje mladsie jak 10rokov ziaden prepinac nemaju, ptz cinan sa vtedy naucil robit DC menic ktory pracuje stejne dobre v celom rozsahu napati od 90 do 240V bez nejakych prepiancov. Preto dotaz o muzeu.
To jo ja aspon zadny prepinac nemam, jen vim ze kdyz to nekdo prepne za chodu pc tak je po nem.D
celkem by me zajimalo ale co se stane kdyz to das na 115V to se jako zvetsi napeti,nebo zmensi atd?D
Uz sa nepamatam kvoli comu to tam davali, ale v principe by sa ani nemuselo nic odpalit ak ma zdroj overvoltage ochranu, tak by sa proste ani nezapol resp. sam seba vypol. Skusat by som to urcite neskusal, mohlo by to odpalit cele PC.
Moze sa aj odpalit primarna strana menica v zdroji.
Nebyl preregulátor (aktivní PFC), takže na 110V to fungovalo jako klasický zdvojovač napětí. Pokud blb dostane choutky, pak v rozvodech s napětím okolo 230V st přepnutí způsobí "zázrak".
Takze misto 230V tam bude 460V?D
Nie, miesto 115 tam bude 230V.
PFC s tym nema nic, aj bez PFC to funguje normalne bez prepinaca. Menic si vie zregulovat PWM tak ze mu na vstupe 400V (to je usmernenych 230V) nevadi. (P.S. umoznuju to moderne riadiace controllery, napr. http://media.digikey.com/photos/rdl/dak_34_schemat ic_full.jpg alebo jeden zo stoviek inych :)
Ked pozeram schemu nejakej stariny napr. en_atxps.html tak ano pri prepnuti na 110V to pouziva diodovy mostik tak ze jedna polvlny robi +110V a druha -110V takze dokopy 220V. T.j. ano ked to neikto prepne u nas tak to primarna strana neprezije a zrejme exploduje kondenzator
jaj.. na Pavouka si pamatuju ještě z Amiga konference To je taky už 20 let..
Udělá to velký "prásk" a je po zdroji. Už se mi podařilo zapojit zdroj se vstupem přepnutým na 115V. Bylo to ve fabrice, kde jsme měli oboje napětí (některý stroje byly vyrobeny pro US a pak se to přesunulo k nám.
Na střední to udělal kamarád v labinách. PC nebyl v tu dobu zapnutý. Jak to přepnul, cca sekundu se nic nedělo a potom velká rána a smrad. Rychle to přepnul zase zpět. Učitel s kolegy to později rozebírali a mudrovali, čím to bylo a stejně na to nepřišli.
Opravdu, vám by se to nemělo dostat do rukou, to máte zcela pravdu.
Jaj tak nevim proc se to dneska vyrabi, na internetu atd je toho dost, lepsi bez toho.
Kde na internetu? 10rocny zdroj na dnesny aktualny PC fungovat nebude, nema dostatocne silnu 12V vetvu.
Běžně to bylo u AT zdrojů, u ATX už celkem výjimečně. Zapojeno to bylo vždycky takhle
s_atx01a.png
Ale bylo to běžné, třeba staré Fortrony a vůbec zdroje s push-pull měničem a obdobou TL494 a možná i dnes někteří výrobci nezdrojů tohle spáchají.
Pozn.: Ale ono se to stejně jen nudí a čeká, co "pitomci" napíší.
K hovnu. Americká norma (110V/60Hz), dřevní zdroje se touto pýchou honosily. To je ale přes dvacet let (ještě AT)! Jsi cestovatel v čase?
Bacha i ATX zdroje se delali (delaji?) s timhle nesmyslem, neni to tak davno co jsem nejaky takovy cca. 3 roky stary menil. Zalezi na designu zdroje - scheme, ty co neumeli jet bez prepinani od 100 do 230V jsou sice uz hooodne stare, ale to neznamena ze dle toho hooodne stareho designu nezpatlal cinan noname ksunt jeste nekdy leta pane 2012.
(muzu se v praci podivat co presne byl zac ten co jsem menil)
Jdu mrknout do katovny . Ale předběžně - máš pravdu: viděl jsem i ATX s kurvičem napětí.
Tak třeba u tohoto je vidět, že je tam předpřipraveno na přepínač. Ono, pokud je to určeno do zemí s 230V, tak to tam Číňan ani nemusí vůbec dávat.
Tak jo. Našel jsem v bedně "nebezpečný šrot" jeden ATX LCP s přepínačem. Bůh mi odpusť...
Myslim, ze se jim prepinaly elyty na primarni strane seriove-paralelne, zbytek elektroniky funguje v celem rozsahu. Pri prepnuti jen bouchnou ty elyty a jinak se nic nedeje (mozna jeste diodovej mustek).
Teda to jsou mi starosti.
a) děti, které nemají rozum, na počítač hrabat nesmějí.
aa) nelze-li toho dosáhnout, dáme počítač do králíkárny a vyvedeme jen klávesnici a myš.
b) jak již bylo uvedeno dříve tak vypínač v rozpojeném stavu znamená provoz na 230V a v sepnutém stavu provoz na 115V. Protože vypínač není zapájen přímo na tišťáku, ale je na krytu zdroje a s tišťákem spojen dvěma dráty, lze trvale rozpojeného stavu dosáhnout pomocí štípacích kleští.