Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kde se vidíte za 5 let?

Ahoj,

někdy sem chodí rozumní lidi.
Zajímá mě, co byste odpověděli na pracovním pohovoru na IT pozici na otázku:

Kde se vidíte za 5 let ?

Ponechme fakta stranou (křišťálovou kouli, nulovou znalost podniku zevnitř v momentě dotazu, dynamickou dobu atd... atd...)

Chtěl bych vědět, jak konkrétně "rozumně" odpovědět.

Dále:

Jaká je Vaše nejlepší Vlastnost ?

A ještě:

Jaká je Vaše nejhorší vlastnost ?

Zajímaly by mě co nejkonkrétnější (dobré) odpovědi (logiku můžete nechat plavat).

Díky !

Standardni otazky od personalisty velke firmy, tohle delaji vsude. Je proto i logicke vysvetleni, co asi tak muze personalista vedet o odbornych znalostech prijimaneho? Nic a na neco se zeptat musi.
Samozrejme pokud by se na tohle ptal vedouci oddeleni, ve kterem ma uchazec nastoupit, tak vzit nohy na ramena a utikat pryc, pokud se teda uchazec nehlasi do personalniho oddeleni firmy. ]:)

Jsou naprosto standardní a naprosto bez fantazie. A pokud firma dovolí, aby takový zaměstnanec utvářel první dojem uchazečů, tak za moc nestojí.

Jo a všude to rozhodně nedělají. Nepřáli se mě na to v žádném zaměstnání, do kterého jsem pak opravdu nastoupil.

Náhodou tyhle otázky říkají hodně. Ne ovšem o uchazeči, ale o firmě. Pokud se tě na něco takového budou ptát, tak tam nechceš pracovat.

Souhlasím, ale člověk si někdy nemůže vybírat.
Já už na tuto otázku odpověděl dvakrát. První odpověď byla "V důchodě" a druhá "na Vašem místě".
Ale nikdy mě taky personalista nevybral.
Proto se taky ptám, a zajímá mě odpověď.

Člověk si málokdy může dovolit ten luxus říkat co si myslí, nebo co je pravda.

ano, takto se ptají darmožrouti z větších společností (osobně jsem potkal mnoho lidí z HR a naprostá většina z nich jsou lidi neschopní až líní) a mně bylo až stydno, když jsem viděl, nač se ptají. Navíc mají tito lidé neomylnou schopnost "hajrovat" další budižkničemu, kteří mají sice krásně vypadající CV a skvělou sebeprezentaci, ale v hlavě prázdno. Naopak často neberou v potaz technické otázky, kterými jsem zjišťoval schopnost uchazeče splnit kritéria na danou pozici (to se ani nedivím, protože to jsou povětšinou nanynky, co vystudovaly nějakou sociální školu a mají pocit, že zaměstnání je nekonečný sled meetingů).

Moje osobní zkušenost je taková, že nejlepší pracovníci na to při pohovoru vůbec nevypadají (a naopak).

Je otázka, jestli to humanresourcesistu zajímá nebo jestli jen chce zkontrolovat, jestli se trefíš do "správné" odpovědi co má před sebou v tabulce.
Pokud by mne takové otázky ještě někdy čekaly (a byl bych o pěkných pár let mladší, teď bych asi odpovídal, že doma a obklopen vnoučaty, pokud se na nějaká do té doby zmůžu), asi bych řekl, že na stejné nebo nejbližší vyšší pozici a budu považován za spolehlivého pracovníka co ví, jak to ve firmě chodí a na kterého se lze s důvěrou obrátit, pokud někdo má nějaký odborný problém.

A na druhou a třetí otázku bych asi odpověděl tak, že nevím, zda se to dá považovat za nejlepší nebo nejhorší vlastnost, ale že když dostanu úkol co nemusí být vyřešený do určitého data (třeba jako exponát na nějakou výstavu), snažím se nejdřív proniknout do problému natolik, abych se, až ho vyřeším za to řešení mohl postavit a obhájit ho.

Toto sú také otázky, že odpovede na ne ti pracovné miesto nezaručia, ale môžu ťa oň pripraviť. Sú to síce otrepané otázky, ale môžeš ich dostať aj tam, kde sa ti bude dobre pracovať, takže nebolo by fér kvôli tomu odpísať celú firmu.

Otázka "kde sa vidíte o 5 rokov" je v IT svete trochu úsmevná, pretože 5 rokov vydržať pracovať v jednej firme je skôr výnimka ako pravidlo. Netreba byť ale zato arogantný a povedať, že "na Vašom mieste" (ktorý IT-čkár sa chce vypracovať na HR pozíciu?), alebo že "niekde úplne inde" (nikto nechce zamestnať človeka, o ktorom vie, že mu odíde). Správna odpoveď je, že sa vidíš pracovať na zaujímavých IT projektoch/produktoch (podľa toho, či firma robí projekty alebo produkty), kde bude mať tvoj názor váhu a tvoji kolegovia sa budú môcť na teba obrátiť, keď budú potrebovať s niečím pomôcť (lebo v tom budeš odborník). Skrátka ich musíš presvedčiť o tom, že máš záujem byť dobrý v tom, na čo ťa tam berú.

Otázky o najlepších vlastnostiach existujú asi len kvôli tomu, aby sa ťa mohli spýtať na tie najhoršie. Takže tu sa len nejako pochváliš, ako sa dá na teba spoľahnúť a ako veciam rozumieš. Samozrejme nesmie to vyznieť tak, že sa považuješ za poloboha a všetci naokolo sú len lumíci.

Otázky o najhorších vlastnostiach je dobré nasmerovať tak, aby si zvýraznil veci, ktoré od tej firmy očakávaš. Napr. povieš, že nerád pracuješ cez víkendy/nadčasy, prípadne že nie si príliš komunikatívny (ak sa chceš vyhnúť kontaktu so zákazníkmi), alebo nerád cestuješ (ak nechceš chodiť na služobné cesty), a podobne. HR človek potom môže k tej téme povedať viac a na základe toho budeš vedieť, či tam vôbec chceš ísť pracovať.

Přijde mi to jako jedna z typických otázek do 1. kola pohovorů do firmy (tedy toho, kde se ještě neřeší technické věci), má za úkol zjistit level soft skillů uchazeče. Dneska firmy docela dávají přednost soft skillům, před hard skilly, pač to první se nedá naučit (nebo je to aspoň problematické), to druhé se už naučit dá. Pokud budou v teamu jen lidé s vyšším soft skill levelem, tak to vytváří příjemné pracovní prostředí.

Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale myslím, si že takový ten typický ajťák (introvert, který mluví jen když není zbytí, straní se ostatních apod.), už nemá v moderním IT světě moc šanci uspět u takového pohovoru.

Dobrá odpověď myslím je: "Za pět let chci být expertem ve svém oboru. Chci umět perfektně ... a ...". Ale ber to s rezervou, u pohovoru jsem teď spíš na druhé straně (při té technické části, kdy už tam není HR) :-P

Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale myslím, si že takový ten typický ajťák (introvert, který mluví jen když není zbytí, straní se ostatních apod.), už nemá v moderním IT světě moc šanci uspět u takového pohovoru.

Zlý jazyk by řekl, že výsledky tohoto přístupu se už dávno dostavily. ;-)