Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externí disk na zálohování

Dobrý den,

dosud jsem zálohovala na ext.disky HDD 2,5" (wd my passport a seagate).

Nyní si potřebuji pořídit nový. V předchozích diskuzích více doporučujete SSD, takže se rozhoduji mezi wd blue a wd red 1TB - který mi doporučíte nebo to je jen o individuálním názoru? Nebo radši jinou značku a nebo je to jedno?
Disk bude pro zálohování fotek a videí, takže budu připojovat jen občas.

A ještě můžete mi poradit rámeček/box pro externí připojení s USB 3.0 a s kompatibilitou USB 2.0. A nevím, co je rozhraní SATA - mám to vůbec řešit?

Připojovat budu k notebookům.

Děkuji, Veronika

NIKDO tu v životě nedoporučoval externí SSD disk! Lžete, nebo dejte důkaz v podobě odkazu na ono "doporučení". Jinak další adept na ztrátu "nenahraditelných" dat, protože žádný externí disk není archivační médium, pokud pominu pokusy Iomegy a ostatních.

externí ssd se neprodává - neměl by na usb rozhraní smysl. (i přebytek starých nekvalitních ssd se dá zpeněžit)

A pokud zálohuji, tak určitě ne jen na jeden ext.disk

chválím.
pak se nemůže stát, že si někdo na nespolehlivém usb disku nazve adresář "záloha", do něj přesune (originály) souborů které už nikde jinde nemá, ten disk po čase z různých důvodů chcípne a včerejší tazatel si to může jít hodit.

když nechceš podstupovat riziko rozštípání obalu za účelem odhalení, jestli z toho půjdou zachránit data, kup si zvlášť usb3 box a zvlášť 2.5" sata disk.

nebo se v domácnosti vyplatí mít centrální síťový nas disk a zálohovat data na něj.
například: produkty
(ale názvy "wd" a "cloud" zrovna nemusím)

Jaký používáte operační systém ?
Jsou i levnější způsoby ukládaní fotek nebo jiných media souborů pomoci služeb CLOUD (kterě mají šifrované složky a to připojeni (AES)-256 klíčem), kde je i několika Gb uložiště zdarma, od Ms mám nevím zcela přesně ale něco okolo 1T/1000Gb
(Hodně lidi od Cloudu odrazuje, ale věřte mi, ze máte podstatně menší šanci mít napaden Cloud jak vaše PC, nebo se určité osoby zeptejte, kolikrát měl napadeno nebo kolikrát řešil nějakou hrozbu na PC a kolikrát v Cloud)

HDD pro externí disk jakýkoliv z tebou jmenovaných - klasické plotnové disky.
Rámeček určitě USB 3.0, kompatabilita s USB 2.0 je automaticky.
Rozhraní SATA v dnešní době už řešit nemusíš. Rámečky ani disky s PATA už se běžně koupit nedají. Prostě chceš SATA.
Rámeček kovový - lépe odvádí teplo při provozu disku.

Podle pořadí, jak by to bylo ideální:
- NAS umístěný mimo byt/barák u kamaráda apod.
- cloud, ale tam se za větší prostor dost platí. Zálohovat např, v zaheslovaných archivech, což je práce navíc.
- NAS doma
- externí disk

Záloha ve smyslu "záloha" znamená, že data jsou primárně uložena v počítači a někam se ukládá jejich kopie. Pokud dám data pouze na NAS nebo externí disk a na počítači je smažu, pak už to není záloha a data nejsou zálohovaná!

přidám se k j.fialovi:
za určitých podmínek by se dal k záloze využít i 2. interní disk, ale chce to nějaká opatření:
- neměl by se zobrazovat pod písmenem
- kopii souborů na něj dělá výhradně zálohovací skript, archivující podle verzí (datum), žádný klikač uživatel, jinak z toho přestane být záloha.
nicméně toto řešení nebude chránit před ransomwarem, hnědí už vědí.

pro malokancelářské nasazení je výše zmíněná naska jak dělaná.

- taky image systémového disku musí mít v názvu souboru datum pořízení: dobře se zařizuje s programy, které mají ovládání z commandline.

Pro neIT uživatele a běžné domácí použití je toto všechno drahé a složité. Čím je NAS lepší než občasná záloha nějakým live backup programem na externí disk? Trvalé připojená NAS je vhodným cílem i pro ransomware, připojována jenom pro zálohování je zase s kanónem pro vrabce. IT určitě dokáže NAS nakonfigurovat podle různých účtů pro různé cíle, ovšem běžný neIT uživatel to těžko zvládne. Pořád je lepší amatérská záloha na externí disk, třeba 2x jištěná než žádná nebo nekorektně udělaná na NAS. Ale třeba medvěd poradí nějakou NAS, která i s 1-2 disky vyjde na srovnatelnou nebo jenom málo vyšší cenu než 2 externí disky a jednoduchým režimem zálohování.

V čem je NAS lepší pro normálního uživatele? Už jen v tom, že se dá zálohování zautomatizovat.
S externím diskem musí uživatel něco dělat, aby mohl zálohovat (připojit disk a spustit program) a už vůbec nemluvím o střídání disků. Normální uživatel na to bude zapomínat. A pokud nebude chtít zapomínat, nechá externí disk připojený :-(

Na NAS uděláš složku, která nebude vidět v síti - to je jen checkbox při vytváření sdílené složky.
Pak už je jen potřeba to jméno složky napsat do zálohovacího programu.

O NAS jsem se zmínil dříve než jsi se stačil probrat. Jinak od někoho tak neznalého základních uživatelských dovedností, natož administrátorských, viz firma jsem "JÁ" až po další patálie...
NAS obvykle nemůže spadnout jen tak na zem, externí disk snadno a rychle. U NASu je eliminováno připojování napájení konektorem, ani spojení dvou napájecích zdrojů přes USB, atd...
Jo, na veledůležitá data jsou archivační média, jak speciální DVD, tak už BD-R. Data zapsaná na jednorázové médium už malware jen tak nepřepíše. A když už jsme u toho, tak i bohatý "amatér" (význam slova stejně netušíte) může použít pásky.

jinak jak se tu pise, tak do domacnosti na zalohy vidim nejednodussi a nejlevnejsi mit:

1x data v pocitaci + 1x data na externim disku

nebo

2x data na externim disku

kriticka dulezita data pak:

1x data v pocitaci + 2x data na externim disku

a prave aby se nemuselo kupovat vic krabicek, kdyz se neprenasi a je to jen na zalohy, tak staci ta jedna USB3.0/SATA redukce. (pokud se teda kopiruje z pocitace na externi disky)