Redesign webu je někdy jeho vrácení zpět o 20 let
Bývá to tak, že někdo přesvědčuje majitele webové prezentace o tom, že jeho web je starý a nemoderní co se týče vzhledu a že by to chtělo jiný vzhled (jenž navrhnou). Ano, webová prezentace by měla jít s dobou, jenže grafici neznalí toho, co je u webové prezentace třeba, zcela ignorují další součástí webu
Již několikrát jsem se setkal s tím, že někdo chce redesign webu (říkám tomu jinovzhled). Grafici a majitelé, neznalí struktury však vidí pouze onu viditelnou část a vůbec neberou na vědomí to, že webová prezentace (obzvláště firemní) se skládá z několika součástí, přičemž vzhled je pouze jedna z nich (z mého pohledu tak 30%).
Proč chce mít firma (či organizace) web
Existují dva typy majitelů webových prezentací. První typ chce web hlavně proto, že ho mají všichni, je to moderní a na schůzkách s obchodními partnery ukazují svou "úžasně graficky vymakanou" prezentaci, jejíž hlavní strana je mnohdy pouze z klikacích obrázků a bez textu, občas dokonce tzv. "vstuptestránka" s nápisem: "Jste na XXX, vstupte." Přeci tím, že jsem vlezl někam na web, tak už jsem vstoupil ne? Je to podobné, jako kdybych vlezl do hračkárny, místo v prodejně s regály (menu) se ocitl v nějaké předsíni, kde by byl nápis: "Ocitli jste se v hračkárně - vstupte." Nebo by v té předsíni byly několikery dveře s nápisy plyšové hračky, auta, stavebnice, panenky... Myslím si, že lepší je hračkárna, do které vlezu rovnou bez předsíně a má různá oddělení s nápisy nad nimi, případně nad regály, jenž jsou vidět (ty nápisy) téměř z jakéhokoli místa, hlavně ale od vchodu. A zrovna tak je lepší web, kde vidím po vstupu oddělení (menu) a informace, kde jsem se ocitl, případně nejnovější články/aktuality/etc., místo rotujících, často nicneříkajících obrázků, nebo pozvánek na akce organizace.
Je to velmi krátkozraké, protože web má hlavně informovat o firmě, jejích službách, zboží, atd. Jednoho návštěvníka zajímá to, druhého ono a téměř nikoho samotné obrázky, případně animované prvky bez informací, protože hlavně kvůli informacím na web návštěvníci přijdou.
Druhý typ majitelů webových stránek je o mnoho prozíravější. Jsou si vědomi, že na jejich firemní web chodí návštěvníci především z vyhledávačů a když tam přijdou (na jakoukoli část webu), tak aby viděli i další věci, kterými se firma zabývá, aby měli všechno na očích (např. rozbalené menu a ne kontakty schované pod rozbalovací položkou "O nás"), aby ty kontakty našli bez klikání a rozbalování. Je pro ně tedy důležité to, aby je návštěvníci našli a firma měla kšefty.
Součásti webové prezentace
Nejdůležitější jsou vzhled a obsah. Další pak, programový kód, SEO optimalizace (aby byl web nalezen vyhledávači na předních pozicích) a pokud je, tak administrace,
Vzhled
část webu, kterou vidí návštěvníci, grafici a majitelé. Jasně, že vzhled má být lákavý, pokud možno i neotřelý.
Není dobré, když je horní část webu moc vysoká, protože často pak není vidět samotný obsah a musí se rolovat.
V rámci neotřelosti se často udělá tzv. tmavý design. Tmavý web působí ponuře. Moderní jsou barvy světlé, pastelové.
Ani fotka v záhlaví webu už "nefrčí". Trend je záhlaví (to, co se zpravidla zobrazuje na všech stránkách webu) co nejnižší a co nejvíce viditelných textových informací.
Rovněž je důležitý kontrast písma a pozadí, aby byl text dobře vidět a nebyl třela modrý text na o trochu tmavějším modrém pozadí. Dostatečnost kontrastu si lze ověřit na http://www.sovavsiti.cz/kontrast/
vzhledů s ignorováním ostatního jde udělat opravdu mnoho.
Občas chce někdo "...Optimalizované také pro větší monitory...", protože na svém velkém má web třeba jen polovinu šířky jeho monitoru.
Toto je dost často probíraná věc. V dnešní době se leze na weby z různých zařízení. Velkým monitorem dejme tomu 19" počínaje, přes notebooky 15", tablety 10", 7" a mobily 4" konče. Není vůbec snadné, udělat web tak, aby se nějak rozumě zobrazil alespoň na velkém monitoru, na notebooku a na tabletu. Dělají se dva druhy. S pevnou šířkou, nebo tzv. nafukovací, kdy se layout roztáhne podle monitoru. Obojí má svá pro i proti.
Pevná šířka (dejme tomu 980 pixelů)
Na velkém monitoru to je nevzhledná nudle, na notebooku 15” to je akorát, na tabletu se to ještě dá a na mobilu to je hrůza. Sám mám doma u stolního PC široký monitor a mám v prohlížeči zapnutou postranní lištu, abych neměl nudli a v případě "nafukovacích" webů půlmetrové řádky.
Široké řádky se totiž hrozně blbě čtou. Toho jsou si vědomi například v novinách a dávají text do sloupců, nebo v případě něčeho celostránkového alespoň na polovinu strany. Ví to i profesionální webotvůrci a dělají weby tak, aby texty byly v různých boxech, jenž mají určenou šířku (viz třeba www.idnes.cz ).
Nafukovací weby
Šířka layoutu se přizpůsobí šířce monitoru
U širokých monitorů vznikají ony široké řádky (dost nežádoucí) a prázdná nevzhledná místa. Menším (notebook, tablet 10") se přizpůsobí a bývá to akorát (pokud nejsou prvky na stránce v součtu šířek širší). Na mobilech tabletech 7" zase často přesahuje součet šířek prvků šířku displeje a musí se rolovat do stran (hrůza) je to jeden z tak pěti důvodů (to rolování do stran) proč se dělají mobilní verze webů.
Majitelé širokých monitorů by si tedy měli přizpůsobit šířku zobrazovaného a ne aby se přizpůsobovala šířka webu jejich monitorům (který má jeden z deseti návštěvníků), jelikož všude jinde by to vypadalo blbě. A chceme přeci, aby byl web přístupný z notebooků 15" případně z tabletů. Já mám tu lištu (fakt i praktické).
Také jsem viděl, že není prohlížeč přes celý monitor, ale v okně.
Kdo si o tom chcete něco přečíst, tak docela prima článek je na http://www.sovavsiti.cz/c01051.html, kde se zrovna píše o těch dlouhých řádcích
"Nejčitelnější jsou řádky 30-70 znaků dlouhé - viz klasické novinové sloupce a knihy. Nad 80 znaků se řádek stává čitelný obtížně a 150 znaků široké řádky (normální velikost písma na celé šířce monitoru v rozlišení 800x600) už čte jen masochista."
Optimalizace pro vyhledávače (SEO)
SEO je samozřejmě celá věda a nejde několika větami napsat co a jak dělat/nedělat. Nicméně nejde ignorovat to úplně základní.
Vyhledávače si libují zejména v tom, když se mění text na úvodní straně, jelikož potom navštěvují svými roboty web třeba denně.
Na web, kde se nic (texty) nemění zajdou dejme tomu 1x za měsíc a když tam jsou ještě ke všemu jen obrázky a žádný text, jdou zase pryč a ani dál web neprohledávají. Vrátí se třeba za 6 týdnů a když nenajdou text, tak příště za 8, další pak za 10...
Často máme v poradně dotaz, že proč se nenajdou stránky v Google a bývá to z 90 % tím, že na hlavní straně není žádný text, ale pouze obrázky, případně "vstupte" (vždyť už jsem vstoupil ne?)
Třeba tady http://pc.poradna.net/q/view/885018-novy-web?page= r885044#r885044
Všimněte se velkých profi webů, jak mají hlavní stranu plnou textů, jenž se mění i několikrát denně
A už jste někdy viděli dobrý web, který by začínal obrázky? Já ne. A nemusí to být ani superprofi typu www.Seznam.cz, www.idnes.cz, www.dobryweb.cz www.lupa.cz, ale i www.helpnet.cz www.ticho.cz, www.ruce.cz (ti jsou fakt dobří) www.neslysici.cz a spousta dalších.
Obsah
Kvůli obsahu návštěvníci na web chodí (nikdo nejde na web, že je tam úžasný obrázek). Jednou z největších chyb bývá to, že se udělá rubrika, ale není naplněna (dáme to tam zatím), takže se po kliknutí zobrazí něco jako "pracujeme na tom." Lepší je, takovou prázdnou rubriku skrýt. (ale to se týká hlavně nových webových prezentací - u redesignu už obsah bývá).
Argument typu "my text nepotřebujeme, naši návštěvníci jsou z těch, kteří kliknou na obrázek, protože je zaujme" je z kategorie "klapky na očích". Kteří návštěvníci? Nějakých 5 kámošů?
Dobré je, udělat si analýzy, odkud návštěvníci chodí a co vyhledávají. Na to je dobrá kombinace Top list + Google analytic. Například i na úzce zaměřený web občanského sdružení, které poskytuje sociální služby neslyšícím, chodí spousta slyšících. Třeba úředníci/ce zkontrolovat, jak je nakládáno se státními dotacemi, nebo z vyhledávačů zájemci o kurz znakového jazyka (pokud je organizace pořádá a prezentuje to na webu).
Zkrátka neudělat web "bezhlavě" pro pár lidí.
Z pohledu "zákazníka"
Hledám, kdo v okolí mého bydliště dělá podlahy. Ve vyhledávači se mi najde pět firem. Vlezu na web a první co vidím, místo abych viděl, co firma poskytuje a kontakt, abych jim mohl napsat, vidím rotující obrázky šťastných lidí a když ihned neodejdu, kliknu v menu na "plovoucí podlahy" (pokud je nějaké menu vidět) a objeví se mi nápis "ve výstavbě", jdu jinam. Přitom ta firma poskytuje to, co chci, ale jen kvůli webu se koukám po jiné.
Programový kód
V době, kdy texty převádějí různé hojně používané redakční systémy, se jím majitel webu, nemusí vůbec zabývat. Je to věc programátora (webmastera). Problém však nastává ve chvíli, kdy požadovaný redakční systém neumožňuje to, co je žádáno. Pak musí webmaster programovat "ručně".
Samozřejmě také může vzhled navrhovat profesionální skvělý grafik. problém pak bývá v neznalosti tvorby webu. grafik umí udělat třeba skvělé obaly, nebo grafiku pro časopis, ale o webech neví vůbec nic a nesníží se k tomu, aby navrhované konzultoval s programátorem, jestli je jeho návrh přínosný a realizovatelný.
Vzhled se dá totiž udělat téměř jakýkoli. Avšak úvodní strana webu bez textu je krok zpět do roku tak 1995, 160 pixelů široký editor v administraci je zase nepoužitelný, hlavička vyšší, než dejme tomu 200 pixelů je. v dnešní době (2014) otravná a položky menu, do kterých se nevejde text, jsou zase nerealizovatelné.
Myšlenka tohoto článku tedy je: "Při návrhu vzhledu a koncepce v první by měli grafici řadě spolupracovat s programátory." Zkrátka zároveň s redesignem web úplně "nezabít", ale spíše vylepšit a zmodernizovat.
Jak to dopadlo u firmy, když bylo dosaženo návštěvnosti okolo 50 unikátních přístupů je vidět na grafu z Toplistu.
Ne, nejsou tam úplné nuly, ale 1-3 přístupů (pravděpodobně pouze majitel).