Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Súboj v lowende TP-Link 741ND vs MikroTik RB941-2nD-TC, hAP-Lite

Takmer každý užívateľ ma rovnaké požiadavky. Chce mat spoľahlivé AP s dobrým pokrytím a zároveň nízkou cenou. Kedysi som predával populárne Black boxy, neskôr keď šli s kvalitou príliš dole som presedlal na TP-Link. "Vonku" mám rádovo stovky kusov, takže za tie roky mám celkom spoľahlivú vzorku. Vývoj však ide dopredu a TP-Link ako lacné domáce AP je už out. Novým kráľom je...ale nebudem predbiehať, začnime od začiatku.

TP-Link vs RB

Router boardy (RB je vyrábaný firmou Mikrotik) poznám už mnoho rokov a beží ma nich defacto celá moja internetová sieť, takže o ich výkone a spoľahlivosti nemám žiadne pochybnosti. Vždy som ich mal však zaškatuľkované ako profesionálne riešenia, ktoré nie sú vhodné do domácnosti vzhľadom na svoju cenu. Ono v prvých rokoch Mikrotik ani veľmi domáci segment neriešil a ponúkal riešenia predovšetkým pre ISP.
Môj názor ako prvý načal JaFi, keď prišiel so svojou sériou článkou (Jafiho článok č.1) o Mikrotikoch ako SOHO (Small Office Home Office) routroch, čiže wifi routroch určených pre domácnosti. Vtedy som už aj ja tlačil pre firemných zakáznikov 951 ako ideálne AP/GW pri akomkoľvek pripojení do internetu vzhľadom na výkon a moťnosti konfigurácie.
951 bola a aj je už na cenovej hranici, kde niektorí zákazníci nie su ochotní ísť, a preto prišiel Mikrotik so svojím modelom 941, ktorý si zachováva všetko dobré z Mikrotiku a prináša veľmi príjemnú cenu, ktorá je viac ako blízka cenovo najlacnejším AP od čínskych výrobcov.

"Problém" so signálom

Mikrotik, podobne ako konkurenčné UBNT sa na rozdiel od iných výrobcov sa nehrajú na prútové antény. Dôvod známy nie je, ale oboch výrobcov môžem s kľudným svedomím odporučiť aj do enterprise segmentu, kde zdatne konkurujú aj výrazne drahším produktom. Kto má cit pre fyziku začína tušiť, že veľkosť prútu rozhoduje o zisku celého AP, a preto Mikrotik predsa nemôže konkurovať AP s 5dB prútmi. No paradoxne môže. JaFi ako prvý začal tvrdiť na poradni, že všade, kde nasadil 951 a bol predtým problém so signálom, či stabilitou už nie je. Nakoľko som nemal takéto hraničné skúsenosti nemohol som si to overiť. Navyše som mal jednu negatívnu skúsenosť, kde som musel u zákazníka meniť RB za TP-Link, pretože klienti cez 2 steny na 20-25m už mali s telefónmi problém pri YT videách. Výmena za TP-Link 743ND aspoň trošku ponohla zvýšiť úroveň signálu.
To je však naozaj len jedny výnimka, ktorá zdá sa potvrdzuje pravidlo, pretože v dnešnom porovnaní budem testovat najslabšiu RB941 oproti klasike TP-Link 741ND.

Testy

Test prebehol v štandardnom panelákovom byte s dnes už bežným zarušením. Ak sa prejdem s nb po byte dostanem zoznam 26 sietí vysielajúcich v pásme 2,4GHz. Na to, že len 3 kanály sa nepreývajú slušný blivajz.
TP-Link 741ND je štandardná wifi a obľúbený lacný lowend. Väčšinou slúži ako má, občas zhaluzí načo pomôže klasický reštart. Počet nutných reštarov je tak cca jeden za mesiac, v závislosti od využitia siete. 741 sa nehodí na vyťaženejšie siete, pretože počet nutných reštarov sa znásobuje. Kedysi som ich skúšal na školách, ale nesprávali sa korektne.
[http://pc.poradna.net/file/view/25864-obr4-jpg]
Na tomto obrázku vidíme silu signaálu a jeho stabilitu. V izbe, kde je AP má nb signál na na úrovni -30dBm, vo vzdialenosti 5m a jednej steny v ceste veľmi slušných -40dBm a cez 9m a dve steny -60dBm čo sú veľmi dobré hodnoty.
A čo dátový prenos?
[http://pc.poradna.net/file/view/25866-obr2-jpg]
Tu sa ukáže slabina lacného čínskeho šuntu. Na moje nemilé prekvapenie je priemerná hodnota downloadu (robil som vždy po 5 meraní) len na úrovni 16-17Mb/s a uploadu len 13Mb/s. Merania som robil vo vzdialenosti 9m a cez 2 steny, ale pri pokuse merať priamo v miestnosti s AP som nedostal o moc lepšie výsledky. TP-Link proste sklamal.
A čo Mikrotik?
Zo začiatku som sa obával výsledku, takže som ho pustil v surovom stave s nezregulovaným vysielačom. Defaultne sa totižto MT dodávaju s maximálne možným výkonom, ktorý by sme si však mali u nás zregulovať na 100mW podľa našich platných noriem. V ČR aj v SR platí jednotný vysielací výkon 100mW. 941 ma lowendový Atheros 9300 (prípadne 9533, ci 9531 momentalne na stránke Miktrotiku). Moja 9300 mala nastavený výkon na 100mW, ale pozor netreba zabúdať na zisk antény, co je u MT deklarované ako 1,5dB. Stačí zapnúť správny štát a regulatory domain možnosť a ste v norme.
Pozn. Pozor, niektoré modely majú karty s výkonom 200-300mW, čo je tajná zbraň Mikrotiku, takže vyšší model dokáže konkurovať aj silnejším prútovým modelom konkurencie ak si ho nezregulujete.
A čo čísla?
[http://pc.poradna.net/file/view/25868-obr8-jpg]
Ako sa dalo predpokladať a potvrdzuje sa aj moja negatívna skúsenosť je signál slabší. Ale...pri 2 stenách sme na úrovni -60 dBm, čo paradoxne zodpovedá silnejšiemu TP-Linku. Silnejšia antény TP-linku "zaberie" pri bližšej vzdialenosti, kde rozdiel signálov +-10 dB.
A čo test prenosovej rýchlosti? To Mikrotik pokoril TP-Link na celej čiare.
[http://pc.poradna.net/file/view/25865-obr5-jpg]
30 Mb/s je najhoršia hodnota akú som nameral, ale cez 35 Mb/s som sa nedostal, čo je urcitým sklamaním. Dôvody sa mi skúmať nechce, je možné, že problémom je aj moj postarší nb. 20 Mb upload je obmedzenie mojho shapera, takže v tomto smere dosiahol Mikrotik maximum.
Prekvapila ma však hlavne kvalita signálu.
[http://pc.poradna.net/file/view/25869-obr7-jpg]
V podstate aj cez dve steny bol singál takmer ideálny, stačí sa pozrieť na TX/RX rate a CCQ sa pohybovalo väčšinu času cez 90%.

Záver

Čo dodať. Moje rozhodnutie prejsť pred pár mesiacmi od TP-Linku k Mikrotikom ako hlavnému AP pre domácnosť sa ukázalo správne. Pri cca rovnakej cene získa zákazník výrazne vyššiu kvalitu a dnes už naozaj nie je dôvod zostávať u lacných čínskych apečkach. Víťaz porovnávacieho testu je jasný a je ním MikroTik RB941-2nD-TC, hAP-Lite.

Klady
• Stabilita
• Dátová priepustnosť
• Možnosti konfigurácie
• Cena

Zápory
• Začiatočník pokiaľ nepoužije Quick setup tak sa v menu rýchlo stratí
• Napájací zdroj s USB konektorom
• Len 100Mb sieťovky

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
osobne jsem si vyzkousel porovnani WR841N v9 s LEDE (OpenWRT) a DD-WRT a vykon je docela znatelne si… poslední
naEX 03.05.2018 12:39
naEX

osobne jsem si vyzkousel porovnani WR841N v9 s LEDE (OpenWRT) a DD-WRT a vykon je docela znatelne silnejsi pro TPlink -datova propustnost vice jak dvounasobna z totozneho umisteni na stejna zarizeni... manualni posileni TX u Mikrotiku moc nepomohlo
situace je jina pokud je 841 s defaultnim firmware, protoze pak jsou vysledky zhruba totozne s RB941-2nD

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru