Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem ...a teď si napíšu vlastní mobilní aplikaci (i bez programování)

Registrovaný Pavel, , Mobily, 0 komentářů (852 zobrazení)

Cílem tohoto krátkého článku je ukázat cestu, na jejímž konci bude vlastní mobilní aplikace. Všechny použité služby jsou dostupné zdarma. A půjde to i bez programování. Vystačíme si se znalostí HTML (zvládnou i děti na základce), případně CSS. Na konci článku je odkaz na můj bezplatný videokurz v češtině.

0. Úvod

V tomto článku jde o aplikace, které jsou napsány v HTML + CSS + JS. Jedná se vlastně o webovou stránku (nebo více stránek), převedenou do .apk souboru (což je spustitelná aplikace v Androidu).
Nejprve si tedy aplikaci napíšeme, vyzkoušíme, odladíme na počítači a pak z ní uděláme opravdou androidí aplikaci, kterou si nainstalujeme do telefonu nebo tabletu.

1. Ale já neumím programovat...

Nevadí. Pokud ti bude stačit mít v aplikaci vlastní text, obrázky, ... pak není žádné programování potřeba. Napíšeš si svou aplikaci, která zobrazí třeba:
- oblíbené recepty
- ordinační hodiny u doktora
- rodinné fotky
- otevírací dobu obchodů
- rozvrh hodin
- slovíčka, fráze v cizím jazyku
- rozpis léků

1.1. Kde to budu psát?

Protože návod cílí na začátečníky, nebudeme nic instalovat do počítače, ale použijeme online službu monaca. Ta nabízí i bezplatné služby (nejdůležitjší omezení: max 3 sestavení do .apk během 24 hodin).
Monaca nabízí skvělou funkci - do telefonu si nainstaluješ Monaca debugger, přihlásíš se a můžeš testovat svou aplikaci přímo v telefonu.

1.2. Chci jen vložit vlastní text a hotovo!

Fajn, připravil jsem pro tebe tři projekty (jsou to v podstatě hotové aplikace). Ty stačí naimportovat do prostředí monaca, upravit podle svých požadavků (vložit vlastní text, obrázky, ...) a nechat si vytvořit soubor .apk (aplikace pro Android).

ZIP archivy pro naimportování do služby monaca:
projekt 1
projekt 2
projekt 3

1.3. A jak to dostanu do telefonu?

Služba monaca umí projekt sestavit jako androidí aplikaci - dostaneš odkaz na stažení souboru s příponou .apk. Nejprve si musíš v telefonu povolit instalování aplikací z neznámých zdrojů (tj. mimo Google Play; najdeš to v Nastavení telefonu). Pak musíš ten soubor .apk dostat do telefonu a najít ho tam a pak spustit instalaci. Primitivní, ale účinný způsob je poslat si .apk soubor sám sobě mailem, v telefonu klepnout na přílohu mailu a spustí se instalace (musí být povoleno instalování aplikací z neznámých zdrojů).

2. Co když umím programovat?

Výborně, pak tvoje aplikace může zpracovávat data, reagovat na chování uživatele, počítat, kreslit grafy a cokoli dalšího tě jen napadne.
Mnou nachystané projekty jsou založeny na Framework7, který se dá kombinovat s populárním VueJS (jednodušší než Angular).

Pro ukládání dat do telefonu se dá použít např. PouchDB, na real-time databázi třeba Firebase, atd.

3. Stejně pořád nevím jak na to?!

Podívej se na můj bezplatný videokurz.

Předmět Autor Datum
Nenašly se žádné komentáře.

Zpět na články Přidat komentář k článku