Ako sa brániť proti podvodným firmám na webe
O podvodných weboch sa toho napísalo už veľa. Venovali sme sa im aj na poradni, mal som tu nejaké vlákno, kde sa to preberalo a pred nedávnom som uverejnil aj krátku správičku. Ako sa však ukazuje, osvety nie je nikdy dosť a tak píšem ďalší článok na túto tému.
História podvodníkov v postkomunistickom Československu
Niekedy začiatkom 90-ych rokov po rozdelení Československa vrcholila kríza. Prechod zo socializmu na kapitalizmus nebol zďaleka bezbolestný, republiky sa delili a nezamestnanosť stúpala geometrickým radom. Ľudia nezvyknutí na novú situáciu mali problém vôbec prežiť a bola len otázka času, kedy niekoho napadne zneužiť ich situáciu. A tak začala éra podvodníckych inzerátov.
V drvivej väčšine šlo o podvody so sprostredkovaním práce. Inzertné média sa len tak hemžili ponukami práce, či už doma alebo v zahraničí. V tej dobe sa často zneužíval aj internet, pretože nebol zďaleka tak dostupný a pojem "práca z internetu" pôsobil exkluzívne. Ako takéto podvody vlastne prebiehali?
Podvodník si uverejnil inzerát, že ponúka sprostredkovanie práce. Skoro vždy šlo len o riadkové inzeráty (už to je známka neserióznosti) a každý záujemca musel zaslať "registračný poplatok", ktorý sa platil zaslaním čiastky na P.O.BOX. Šlo o čiastku vo výške 20-100 Sk/Čk a to bol ďalší psychologický moment hrajúci v prospech podvodníkov. Čo sa stalo, keď ste zaplatili? V horšom prípade vám už nič neprišlo a peniaze ste poslali zbytočne. V "lepšom" prípade vám prišla skopírovaná stránka nejakej klasickej sprostredkovateľskej agentúry dostupná verejne a zdarma na internete. Takže ste dostali vlastne verejne dostupný dokument, ktorý bol navyše bezcenný, pretože sa jednalo o ponuky staré niekoľko mesiacov a tým pádom neaktuálne. Tento spôsob podvodu bol takpovediac nepriestrelný z nasledovných dôvodov:
- podvodník sa maskoval za P.O.BOX a vymyslenú firmu, takže jeho identita nebola známa
- podvodník v krátkom čase napálil desaťtisíce ľudí a "firmu" zrušil
- podvodník úmyselne volil nízke čiastky, pretože v prípade právneho napadnutia šlo o priestupok a hlavne počítal s tým, že 99 % ľudí tak nízku čiastku proste oželie a nebudú nič riešiť. Nie je mi známy jediný prípad úspešného potrestania takýchto podvodníkov. Navyše podvody s nízkymi čiastkami fungujú dodnes a je to práve z vyššie spomínaných dôvodov.
Súčasnosť
Z histórie vidíme, že drobný podvodníček si mohol prísť v krátkom čase na čiastku pár desaťtisíc korún. Ok, ale čo ďalej? Drobné podvody sa nemohli točiť donekonečna, mohol síce zmeniť P.O.BOX, ale ekonomická situácia sa zlepšovala, nezamestnanosť klesala a ich príjmy klesali. Čo ďalej? A vtedy to prišlo. Keď kradnúť, tak vo veľkom, povedal si podvodníček a prišiel s novým modelom okrádania nič netušiacich občanov. A tak sa zrodil Web Content s.r.o, Online Investment Group Ltd, Pro Content s.r.o....
Princíp podvodu
Podvodnícka firma si zaregistruje niekoľko desiatok stránok s celkovo bezcenným obsahom. Niektoré informačné weby uvádzajú, že obsah na podvodníckych stránkach je zaujímavý. Dovolím si tvrdiť, že nie je. Prečo? Jedná sa totižto o verejne dostupné zdroje, ku ktorým máte prístup zdarma na stránkach výrobcov, respektíve prevádzkovateľov. Navyše, podvodnícke firmy porušujú minimálne autorské práva pri zverejneniach textov autorov bez ich súhlasu a rôzne GNU GPL licencie pri sprístupňovaní rôzneho softvéru za poplatok. Typickým príkladom je vyberanie poplatkov za stiahnutie Open Office balíka alebo zneužitie značky populárneho prehrávača VLC, ktorý vám často odporúčame aj na poradni.
A teraz si ukážeme, čo sa stane, keď na stránku zavíta nič netušiaca obeť.
Po príchode na tieto stránky je od vás vyžadovaná registrácia. Ok, poviete si, veď registrácia je dnes bežná. Aha, sú tam nejaké všeobecné a obchodné podmienky, nevadí to je už dnes tiež skoro všade. Aha, veď je tu aj súťaž, super, môžem niečo vyhrať. Po registrácii sa dostanete na stránku a môžete využívať ich obsah. Ako som spomínal obsah je bezcenný, ale to nie je v tomto prípade až tak podstatné.
Podstatné je, čo sa deje ďalej. Po určitom čase aj zabudnete, že ste na nejakej stránke boli, až vás jedného krásneho dňa prekvapí mail/dopis od vám neznámej firmy a zrazu zistíte, že je tam faktúra na 60 Eur, čo je cca 1500 CZK. Ďalej to už ide rýchlo, nasledujú ďalšie maily/dopisy, kde sa už podvodníci vyhrážajú súdom a exekúciou.
Ako sa zachovať?
Odpoveď je jasná. V žiadnom prípade neplatiť žiadne faktúry. Prečo? Právna analýza by vystála na ďalšie 4 články, takže sa v tomto článku uspokojíme s tvrdením, že faktúra je neoprávnená. Podvodníci využívajú v tomto prípade nízke právne vedomie bežných ľudí, strach z neznáma, používajú psychologické zastrašovanie slovíčkami ako súd a exekúcia, voči ktorým má človek podvedomý rešpekt, prípadne nízky vek obetí. Áno, aj deti boli zatiahnuté do týchto špinavostí. Na druhej strane, snáď by sme nečakali od podvodníka nejaký charakter.
Záver? V žiadnom prípade nič neplatiť. Prečo? Prvá rovina je, že tým, že podvodníkovi zaplatíme, mu umožníme spáchať v budúcnosti ďalší podvod na inom človeku. Druhá rovina je rovina právna.
Vymáhanie pohľadávok v bežnom obchodnom styku funguje asi takto. Firma, ktorá má dlžníka, podá návrh na platobný rozkaz na príslušný súd. Súd platobný rozkaz vydá, na čo vás upozorní poštovou zásielkou do vlastných rúk. Túto zásielku nesmiete ignorovať. V prípade, že zásielku nepreberiete alebo sa odvoláte voči platobnému rozkazu mimo odvolacej lehoty, súd potvrdí právoplatnosť platobného rozkazu a na základe tohto rozsudku podá firma návrh na exekúciu. V prípade platnej exekúcie už nie je bohužiaľ kam sa odvolávať a obrana si už vyžaduje profesionálneho právnika.
Vyzerá to hrozne? Zďaleka nie. Zabudnite na to, čím vás kŕmia komerčné televízie. Nemajte strach zo slovíčok ako je súd, platobný rozkaz a exekúcia. Hneď vám vysvetlím, že sa nemáte čoho báť.
Náš milý podvodníček totižto žiadnu žiadosť o vydanie platobného rozkaz na vás nepodá. Prečo? Dôvodov je viacero.
- Celá mašinéria okolo návrhu na vydanie platobné rozkazu je totižto spoplatnená. Navyše, je to obrovské riziko, že sa obeť odvolá. Potom nasleduje súd a to sú pre podvodníčka ďalšie výdavky.
- Podvodníček vie, že súd nemá šancu s tým, čo má v ruke vyhrať. Čo vlastne proti vám má? Vaše nacionále, maximálne vašu adresu k tomu. Nesmieme zabúdať, že dôkazné bremeno nesie v tomto prípade žalujúca strana. Čo vie žalujúca strana dokázať? Nič. Nevie dokázať fakt, že osoba, ktorá vyplnila daný formulár ste boli vy, nevie dokázať, že všeobecné a obchodné podmienky boli v danom čase v takom stave, v akom ich prezentuje, nevie preukázať, že ste využili akúkoľvek ich „službu“, má v rukách len vaše bezcenné, navyše často verejne dostupné údaje. Šanca na výhru na súde? Pre podvodnú firmu žiadna.
- Súdy na Slovensku sa donedávna konali v mieste žalovanej strany. Viete si predstaviť stovky a tisíce súdnych pojednávaní po celej republike? Viete koľko právnych zástupcov by si musel podvodníček najať a koľko finančných prostriedkov by ho to stálo?
Do dnešného dňa nie je známy jediný prípad, kedy by podvodnícke firmy na niekoho podali platobný rozkaz a dovolím si tvrdiť, že sa tak nikdy nestane. Dôvod prečo som uviedol vyššie. Celý „biznis“ je totižto založený na odhadom 10-20% skupine ľudí, ktorá sa zľakne psychologického nátlaku a zaplatí. A to sú už pekné peniaze a podvodníkom to stačí.
Pravdepodobné pozadie podvodu
Toto je už môj subjektívny názor, ale nebude ďaleko od pravdy. Ako sa ukázalo, za podvodnými firmami stojí podarená rodinka Adamčovcov zo Slovenska. V nastrčených firmách funguje súrodenecké trio, ich matka, bratranec a pravdepodobne aj iný členovia rodiny. Podľa mňa však ide len o nastrčené figúrky, pretože ich identita je veľmi ľahko vypátrateľná (bývajú cca 30km od môjho bydliska) a vo firmách sa vyskytuje celá rodina. Pritom zamaskovať skutočnú identitu vlastníka firiem nie je až tak ťažké a profesionálni borci v praxi používajú celý reťazec materských a dcérskych spoločností, ktoré prakticky znemožňujú vypátrať skutočného majiteľa. Navyše, celý „biznis“ začal pred pár rokmi v Nemecku, kde došlo už na trestné stíhanie, prehľadávanie objektov firiem nemeckou políciou a nemecké fóra sú plné príbehov o podarenej rodinke. Podvod nadobúda celoeurópsky charakter, z ČR a SR sa firma presúva na taliansky trh a chudáci talianski používatelia neveria vlastným očiam.
Možno si niekto položil otázku, prečo si podvodníci založili toľko firiem, niektoré dokonca v daňových rajoch a prečo sa presúvajú pohľadávky z jednej spoločnosti na inú. Odpoveď je jednoduchá. Dane. Najväčšie problémy robí podvodníckym firmám DPH. Prečo? Firma tesne po registrácii nie je platcom DPH. Po prvom daňovom priznaní má však taký obrat, že sa stáva núteným platcom a tu nastáva pre nich problém. V prípade, že by všetky tie pseudofaktúry ozaj priznali, museli by štátu z nich odviesť DPH. Lenže, čo keď odhadom zaplatí len 10-20 percent ľudí?
Firma ide do straty. Čo spraví podvodníček? Daňový únik. Neprizná všetky faktúry, ale len tie zaplatené. Ostatné, ktoré ľudia odignorujú, nedá do daňového priznania. To je jasný daňový únik, ale zároveň dobrá správa pre ľudí. Ich faktúry sú totižto oficiálne zlikvidované, takže nie je čo platiť. Takéto úniky sú však pre podvodníčkov dosť riskantné, tak spravia ďalšiu fintu, pohľadávku prevedú na ďalšiu svoju spoločnosť, čím sa vyhnú plateniu DPH, pretože povodný subjekt zanikne a chudák štát už nemá od koho vymáhať svoju DPH. Ďalšia poistka pre podvodníka je, že odkupujúca firma je spoločnosť z „daňového raja“, čo je ďalšia možnosť, ako sa vyhnúť plateniu DPH.
Celý tento systém je samozrejme premyslený a evidentne dobre funguje (viď Nemecko, ČR, SR, Taliansko) a podvodníčkovia určite netrú biedu. Riešením by bolo potrestanie aspoň bielych koní, v tomto prípade Adamčovcov, pretože dostať sa k ľuďom na pozadí by bolo ťažké. Samozrejmosťou je aj neustála osveta ľudí a to je aj dôvod prečo vznikol celý tento článok.
Užitočné linky:
www.zive.sk - portál už informoval asi 3x o týchto firmách a pod článkami bola aj plodná diskusia
www.financninerad.cz/ - zaujímavá stránka venujúca sa hlavne podvodným firmám, takisto plodné diskusie
http://www.antonak.eu/ - osobná stránka týpka a jeho križiacke ťaženie proti podvodníčkom, veľmi sympatický počin
Zoznam podvodných webov (editovane, pridane dalsie weby):
- 1234567.sk
- 12345678.sk
- 123456789.sk
- adventny-kalendar.sk
- banska-bystrica-online.sk
- basne-server.sk
- basnici.sk
- biblioteka.sk
- bratislava-portal.sk
- cirkev-online.sk
- clonedvd.sk
- download-server.sk
- downloads-server.sk
- fabriky.sk
- horoskopy-portal.sk
- hraj-to.sk
- hry-portal.sk
- iq-test24.sk
- iqtest24.sk
- job-24.sk
- kazaa.sk
- kecanie.sk
- knihovna.sk
- kniznica-online.sk
- kosice-online.sk
- kostol-online.sk
- lokalisti.sk
- martin-online.sk
- me-2012.sk
- me2012.sk
- mp3-online.sk
- ms-2010.sk
- nefajcime.sk
- nitra-online.sk
- odpustky.sk
- office-center-nitra.sk
- office-center.sk
- online-mapy.sk
- openoffice-24.sk
- outlety.sk
- rapid-share.sk
- referaty-online.sk
- sablony-online.sk
- sampionat.sk
- sampionat2011.sk
- sixti.sk
- smajliky.sk
- smileys.sk
- smilies.sk
- sms-sender.sk
- smssender.sk
- solary.sk
- stahujme.sk
- studujme.sk
- sudoku-online.sk
- sudoku-portal.sk
- videolan.sk
- vlc.sk
- vyber-povolania.sk
- web-content.sk
- x-mas.sk
- xmas.sk