Zpětná kompatibilita AMD procesorů pro patici AM3
AMD nabízí u svých desktopových procesorů pro patici AM3 možnost osadit je i do starších desek s paticemi AM2+ nebo AM2. Phenomy II, Athlony II a Semprony s jádrem Sargas obsahují řadič operační paměti jak pro typ DDR2, tak i DDR3. Majitelům starších sestav je tak otevřena cesta, jak přejít na novější generaci procesorů bez nutnosti výměny desky. Podmínkou je podpora nových procesorů ze strany BIOSu. Článek je vhodný zejména pro ty, kteří o této možnosti četli nebo slyšeli a chtějí se dozvědět více.
Příklad:
"Mám PC s dvoujádrem Athlon 64 X2. Koupil jsem si novou grafickou kartu, ale brzy jsem zjistil, že kvůli procesoru nevyužiji její plný potenciál. Na upgrade MB + RAM + CPU nemám dost peněz."
Jak bych měl tedy začít?
- Nejdřív si zjistím informace o své sestavě, zejména výrobce a model základní desky např. v programu HWiNFO.
- Na stránkách výrobce si podle toho najdu svou desku a podívám se na seznam podporovaných CPU. V seznamu je uveden jak model, tak verze BIOSu, od které je podporován.
- Najdu si procesor, který bych chtěl použít, a podívám se, zda je pro něj podpora. Hledám nejen stejný název (např. Athlon II X4 640), ale i stejnou revizi (stepping) (např. C3, C2, E0). N/A, pomlčka, či prázdné místo znamená, že procesor nelze použít. Podpora zpravidla nebývá pro všechny procesory patice AM3, které existují. Starší desky nemusí být schopny napájet některé procesory s vyšší spotřebou, typicky vysoko taktované Phenom II X4, nebo X6.
- Updatuji BIOS. Jsou obecně dva způsoby: Vytvořit bootovací disketu, nebo nahrát BIOS z prostředí Windows pomocí nějaké utility. Např. @BIOS pro Gigabyte, MSI Live Update, ASUS Live Update, AFUWin Flash Utility pro desky Asrock, nebo eBLU pro desky ECS. Utility mají většinou intuitivní ovládání a často si také samy najdou příslušný BIOS online. Postup krok za krokem tu rozebírán nebude. Zde je pár odkazů na návody: Gigabyte, MSI, ASUS, Asrock, ECS, abit. BIOS se updatuje ještě před výměnou procesoru za nový.
- Pokud se vše podaří a systém naběhne, pak se mohu pustit do výměny CPU.
Nový procesor by měl fungovat normálně i bez reinstalace systému. Pokud by se vyskytly nějaké problémy, čistá instalace není na škodu.
AMD Phenom II X4 810: DDR3 vs. DDR2
Test na webu www.insidehw.com ukazuje v několika kategoriích rozdíl výkonu procesoru s použitím DDR2 a DDR3 pamětí. Celkově vychází rozdíl na 5% ve prospěch DDR3. V testu použili paměti DDR2 1066 MHz a DDR3 1333 MHz. Pokud máme ve starší sestavě pomalejší paměti, bude rozdíl pravděpodobně větší, ale žádná tragédie to není.
Článek je z 9. února roku 2009. Od té doby se na poli procesorů AMD změnilo zdánlivě hodně. Přišly nové revize, rychlejší modely, ořezané modely, ale jde stále o architekturu K10.5. Co se ale od té doby změnilo hodně, je cena pamětí. DDR3 jsou dnes levnější než starší DDR2.
Závěr
Nemám-li dost peněz na upgrade základní desky a pamětí, mám možnost použít aktuální procesory ve stávající desce. Přijdu tím sice o výkon v řádu jednotek procent, rozdíl však bude i tak značný oproti starší generaci.
Nemám-li nyní dost peněz, ale jsem schopen našetřit, raději počkám a později upgraduji desku + paměti + CPU. Větší investice do starší sestavy nemají perspektivu.
Skládám-li novou sestavu, nemá smysl na starší desky s DDR2 ani pomyslet.