Lithiové mikrobaterie se 3D nanopórovými elektrodami vládnou všem
V mém věku sice už valné vyhlídky nemám, ale tohohle bych se dožít chtěl. Čtěte.
Zdroj: osel
V mém věku sice už valné vyhlídky nemám, ale tohohle bych se dožít chtěl. Čtěte.
Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru
Týjo to vypadá hustě, teď jsem si přečetl ten článek a souhlasím, dlouho žádná revoluce, tudíž telefony s větším a větším výkonem ale baterie je pořád stejná a výsledek? Katastrofální (příklad může být Samsung Galaxy S4)
No třeba. Ale vidíš ty možnosti? IMHO máme jako civilizace relativně slušnou technologii, ale chybí nám na ni napájecí zdroje. Tohle by mohlo napájet notes s brutálním výkonem (nebo naopak extrémně dlouho standardní počítadlo), svítit v kapesní baterce kuželem světla zvíci tankového hledáčku, živit kardiostimulátor bez nutnosti resekce. Úžasné!
Kéž by to vyšlo. Elektřinu vyrobit umíme, ba i levně, ale rychle a efektivně ji ukládat neumíme. Představ si ty možnosti! Každej druhej by si postavil na zahradě malej větrníček, kolovrátek na potůčku a dobíjel by baterky a s nima pak napájel kdeco. To by pak i fotovoltaický panely měly konečně pořádnej význam.
A to bude důvod, proč se to zadusí. Lobby energetických firem a výrobců baterek tuto (znovu říkám: úžasnou!) technologii pohřbí. Jsme ostudy nad ostudy.
Myslím, že první bude na řadě armáda a napájení jejich Hi-Tech robotů :P
Nakonec se Čína zmocní několika typů těchto baterek a začne je kopírovat, následně na tom vydělá tím, že to rozprodá do světa.
Takže sečteno podtrženo :) Možná se toho dočkáme.
PS: To píšu dost s nadhledem a fantazií, tak mě nekamentujte :D
Já pevně doufám, že se toho Čína chopí. Sokolíci šikmoocí serou na zbytek světa a (i když možná odrbkaná) technologie se od nich dostane do onoho zbytku světa. Pak nebude problém tuto "reverzovat". Nechat to na Americe nebo EU? Dodneška bychom svítili loučema...
Kdyby to bylo na EU, tak by se nejprve založil nějaký megaúřad. Viz např. Galileo... Jen úřad a kecy.
Galileo mě sere až tma. Skvělá myšlenka, které se chopili (a pohřbili) nablblí kravaťáci s nabubřelými byrokratickými mozky (či spíš nervovými gangliony). A tak tu žijem...
To je to stejný, jako teorie s aleternativními pohony aut - lobby ropných šejků. Těžko říct.
Když už jsme u toho - konečně by mohly fungovat elektromobily! Ale to zase zaříznou ti ropní šejci
A už padesát let můžeme atakovat blízký vesmír (Alcubierre). A už dvacet let víme jak na raka. A já že jsem paranoidní? Neser...
No snad se toho dočkáme, už je nejvyšší čas.
Snad si toho nevšimnou v Bruseli, protože jinak je celej pokrok v ...
To chci!
Taky!
Já víc!
Třesky plesky.
O "nanotrubičkách", "nanopórech" a "3D elektrodách" jsem za svůj bídný život už četl asi desetkrát za posledních deset let. Smutnou realitu vidíme všude okolo. Nechám na jednotlivcích, ať si zvolí konspirační teorie ropných lobby majících v šuplíkách pozavírané patenty na všechno (včetně indikátoru prosolenosti drůbežího masa) a nebo prostě jen přijmou holý fakt, že se pár vědců snaží získat další peníze na další dlouholetý výzkum zajišťující jim teplé místečko.
Zatím první pokus použít lithiové aku v trochu náročnějších podmínkách nedopadl nejlépe.
http://www.wired.com/images_blogs/autopia/2013/01/ 0118_boeing-battery1-660x470.jpg
http://www.wired.com/autopia/2013/01/boeing-787-in vestigation-batteries/
Na ISS a jiných v kosmu operujících zařízeních se zatím ukazuje jako vynikající NiH2, které ovšem trpí (kromě ceny) taky vysokým samovybíjením, což ale v kombinaci se solárními panely tolik nevadí. Pro ISS se údajně o lithiovkách taky uvažuje, takže třeba ještě bude nějaká legrace.
Jasně, ale to jsou extrémní podmínky. V lidštějších teplotních mezích by nemusel být až tak tragický problém. Je ovšem pravdou, že /stávající/ lithiové články kolabují už v teplotách nepříliš moc pod nulou páně Celsia. Tohle bude třeba ještě ošéfovat.
Já nacpal nějaké ZnO do venkovního čidla k meteostanici. Když se ochladí pod 8 stupňů, tak to ukazuje slabé baterie, ale šlapou bez problémů. A to nejsou extrémní podmínky. Když se zase oteplí, problém zmizí.
A ja som si myslel ze buducnost uchovavania energie je v alkohole (myslim metyl vytvoreny nejak s pomocou elektriky syntezou a nasledne spalovanie metylu v specialnej bunke - to existuje)
Budoucnost je v aluminiu .
Hlavně aby budoucnost nebyla v (_*_)
Tak. A nejhorší jsou klauni.
Ne ne. Nejhorší jsou trpaslíci. Všude vlezou a tam se množí.