Intel Comet Lake-S, ešte nejaký čas pobudneme na 14nm.
Nejvyšším modelem bude Core i9–10900K s 10×CPU (20×HT) a takty od 3,7GHz až po teoreticky možných 5,3 GHz (na vybraném CPU jádru a při splnění teplotních limitů, což ohlídají technologie zvané Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency a Thermal Velocity Boost). TDP u 10jádrových modelů je 125 W, ale už se ví, že reálně si CPU vezme i 300 W.
Ja uz jsem na 7nm. Pokud se najde jeste nekdo, kdo ma zajem zustat na 14nm, tak urcite super, ze mu to Intel umozni.
No v podstate si napísal to čo ja v komente na roote
A k tomu 14nm ++ :
Translate : https://en.wikichip.org/wiki/14_nm_lithography_process
„Proces společnosti Intel o 14 nm prošel několika zdokonaleními, která optimalizují vyšší "clock speed", vyšší proud pohonu a nižší rozptyl energie. Původní procesor„ 14nm “byl použit pro jejich procesory Broadwell a Mainstream Skylake. Zlepšili svůj původní proces druhým procesem, "14nm +", nabízející 12% vyšší proudový proud při nižším výkonu. .... Třetí vylepšený proces "14nm ++" je nastaven na konec roku 2017 a dále umožní o 23% vyšší motorový proud o 52% méně energie oproti původnímu 14nm procesu. Zdá se, že proces 14nm ++ má také mírně uvolněný poly rozteč 84 nm (od 70 nm). Není známo, jaký dopad to bude mít na hustotu. “
Myslím, že uživateli je docela jedno, jestli má procesor vyráběný technologií 7nm nebo 70nm. Důležité jsou pro něj dvě věci: cena a výkon. Případně ještě zpětná kompatilita, kvůli použití stávající patice na MB a budoucímu upgrade.
To byla samozrejme nadsazka, jde presne o to, co pises, RyZen (7nm) je vykonejsi a levnejsi, kdo by si kupoval procesory od Intelu.
Třeba PC hráči. :)
A nemajú tie nm náhodou priamy vplyv na výkon (a zároveň aj cenu)?
Neplatí přímá úměrnost, že čím méně nm, tím vyšší výkon a nižší cena.
Ja hovoril o vplyve nie úmernosti. To znamená že zväčša má pri rovnakej cene menej nm procesor viac výkonu, samozrejme není to striktné pravidlo, záleži aj od architektúry a celkového návrhu CPU, ale všeobecne je tam ten priamy vplyv.
Tvrdíš, že nm mají přímý vliv výkon na výkon a cenu. Kdyby to byla pravda, platila by přímá úměrnost. A to neplatí.
asi češi majú iný význam pre tento pojem.
Myslím, že význam je stejný a jasný.
priamy vplyv = přímý vliv = v tomto případě nesmysl
tak to ešte skúsim sformulovať takto
"nanometre priamo ovplyvňujú výkon a cenu procesora".
Obávám se, že ani s tímto (stejným, jenom jinak formulovaným) tvrzením nemohu souhlasit.
Tak mi teda potom vysvetli proč výrobcovia idú po menej nm. Alebo aký význam má prechádzať na technológiu s menej nm. Ak teda nie z dôvodu zvýšenia výkonu.
Já přece nikde nepsal, že to není z důvodu zvýšení výkonu. Jen že tam neexistuje přímý vliv, jak stále tvrdohlavě tvrdíš.
ak to neovplyvňuje, tak potom by ten dôvod nebol nie? A je to priamy, nie? Však pri zachovaní všetkých ostatných vlastností (rozmer procesora, architektúra, etc.) by pri menej nm sa tam zmestilo viac tranzistorov a to je automaticky vyšší výkon, takže priamo to ovplyvňuje.
Já to vzdávám. Některým lidem některé věci prostě nejdou vysvětlit.
Tak řekni nějakej argument, ne? Neřekl jsi, narozdíl od mločíka, ani jeden ...
Jaký argument? Když to nechápeš z toho, co jsem napsal, tak máš smůlu.