Matematický hlavolam: proč se kalkulačky i lidé nechají nachytat
"Běž si zopakovat základní školu," hádají se lidé v diskusích o správný výsledek příkladu: 6 ÷ 2(1 + 2). Nejasně položené zadání a různé konvence mohou zmást nejen lidi, ale i kalkulačky. Správné řešení, pokud budeme na vyřešení špatně zadaného výrazu trvat, je ale jen jedno.
Podle mě to není hlavolam, ale jasné zadání. Stačí si vzpomenout na základní matematické operace:
Nejvyšší prioritu mají závorky. Dělení a násobení má přednost před sčítáním a odčítáním.
No a jinak se výrazy počítají zleva doprava.
Je třeba psát matematiská znaménka a nevynechávat je.
Pak to bude vypadat takto: 6/2*(1+2)
A řešení je jednoznačné.
Nechapem co je na tomto hlavolamove. Vyriesil som to hned a spravne a to, ze nejaka blba kalkulacka nema v sebe pravidlo zlava doprava je jej problem.
jsa matematický debil mám problém kolikrát i s malou násobilkou, tohle jsem přeci jen zvládl vyřešit..
taky moc nechápu
Je to naprosto jasně dané:
6:2×(1+2) - platí úzus, že znaménka "." či "×" v případě součinitelů vynechávají:
6:2(1+2) - nevím jak dnes na ČVUT, ale výraz před : (či ekvivalentem v podobě zlomkové čáry) se zove "dělenec" a výraz na oním znaménkem "dělitel". Tj. v tomto případě je číslo "6" rovnocenně děleno oběma součiniteli.
(6:2).(1+2) - pokud to "zamýšlím" jinak, pak jsou nutné závorky...
Trošku si protiřečíš s tím, co jsi prohlásil v první větě...
Čislo "6" je před znaménkem ":", oba výrazy jsou za znaménkem ":", tj. číslo "6" je dělené jak číslem "2", tak výrazem v závorce...
Mezi cislem 2 a zavorkou je znamenko nasobeni, ktere jsi svym prvnim tvrzenim vypustil a z 6:2×(1+2) jsi udelal 6:2(1+2)
Ve druhe vete tvrdis, ze pokud tam neni znamenko, tak celý zbytek výrazu je dělitel?
Proč je dle tebe 6:2×(1+2) a 6:(2×(1+2)) totožné?
A co výrazy:
2a
2×a
2.a
Já tedy nevím, ale za mých školních dob se ve výrazech, kde byli součinitelé, kde jeden byl např. výraz v závorce(kách), či např. odmocnina, nebo neznámá se mohlo znaménko pro násobení vynechat.
Je to algebraický výraz, a podle toho se tak řeší:
6:2a=9 a=?
6:2a=1 a=?
znamienko nasobenia mozes vynechat a teda 6:2a je to same co 6:2.a a to sa pocita zlava doprava t.j. najprv 6:2 az potom .a, t.j. 6:2.a = 3.a
Moj mozog po litri piva = 9
Vedecka kalkulacka Windows = 9
Obycajna kalkulacka Windows a bezne kalkulacky ktore neuprednostnuju nasobenie a delenie a o zatvorkach sa im ani nesnivalo to samozrejme nemozu vypocitat spravne, kedze tam nie je mozne spravne vytukat zadanie.
Souhlasím s těmi, kterým je to jasné.
Ale proč sem píšu :
Nejde přece o matematický problém, ale o problém značení a zápisu (na kalkulačku).
Ve školní matematice k tomuto pseudoproblému nemůže dojít : zlomková čára musí být na úrovni rovnítka, peskoval nás pan profesor Nevřivý na gymplu. A dobře dělal.
Tak to vás, podle všeobecně přijímaného pravidla, učil pan Nevřivý pěkné kraviny, protože, jak je uvedeno a jak jsme se to učili na škole my, je výsledek 9. Kdežto u špekulantů 1.
PS. Vono to hezky vychází, když je před závorkou dvojka ale když tam dáš číslo tři, tak je rázem z "rovná se", "nerovná se".