
Matematický hlavolam: proč se kalkulačky i lidé nechají nachytat
"Běž si zopakovat základní školu," hádají se lidé v diskusích o správný výsledek příkladu: 6 ÷ 2(1 + 2). Nejasně položené zadání a různé konvence mohou zmást nejen lidi, ale i kalkulačky. Správné řešení, pokud budeme na vyřešení špatně zadaného výrazu trvat, je ale jen jedno.
Je to naprosto jasně dané:
6:2×(1+2) - platí úzus, že znaménka "." či "×" v případě součinitelů vynechávají:
6:2(1+2) - nevím jak dnes na ČVUT, ale výraz před : (či ekvivalentem v podobě zlomkové čáry) se zove "dělenec" a výraz na oním znaménkem "dělitel". Tj. v tomto případě je číslo "6" rovnocenně děleno oběma součiniteli.
(6:2).(1+2) - pokud to "zamýšlím" jinak, pak jsou nutné závorky...
Trošku si protiřečíš s tím, co jsi prohlásil v první větě...
Čislo "6" je před znaménkem ":", oba výrazy jsou za znaménkem ":", tj. číslo "6" je dělené jak číslem "2", tak výrazem v závorce...
Mezi cislem 2 a zavorkou je znamenko nasobeni, ktere jsi svym prvnim tvrzenim vypustil a z 6:2×(1+2) jsi udelal 6:2(1+2)
Ve druhe vete tvrdis, ze pokud tam neni znamenko, tak celý zbytek výrazu je dělitel?
Proč je dle tebe 6:2×(1+2) a 6:(2×(1+2)) totožné?
A co výrazy:
2a
2×a
2.a
Já tedy nevím, ale za mých školních dob se ve výrazech, kde byli součinitelé, kde jeden byl např. výraz v závorce(kách), či např. odmocnina, nebo neznámá se mohlo znaménko pro násobení vynechat.
Je to algebraický výraz, a podle toho se tak řeší:
6:2a=9 a=?
6:2a=1 a=?
znamienko nasobenia mozes vynechat a teda 6:2a je to same co 6:2.a a to sa pocita zlava doprava t.j. najprv 6:2 az potom .a, t.j. 6:2.a = 3.a