Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Funkce řešitel v excelu - aneb vyřešte za mě domácí úkol

Prosím Vás, nevěděl by jsi stím někdo rady? Mockrat děkuji

Formulujte a řešte pomocí funkce Řešitel (v Excelu) úlohu lineárního programování:

Developer investuje do výstavby obchodního centra Megastar o 50 000 (+ 10 000 b) m2
obchodní plochy a plánuje, kolik a jak velkých prodejen pronajme.
Malé obchody o 250 m2 jsou nejvýnosnější, roční nájem (1000 + 100 b) Kč/m2
, ale velké cca 10 000, roční nájem (600 + 100 b) Kč/m2
jsou nezbytné pro atraktivitu (např. hromadná
přeprava zákazníků zdarma) a nutných je i několik středních cca 2500 m2, roční nájem (800 +
100 b) Kč/m2.

Orientační poměr je nejméně 4 střední obchody na 1 velký a pro plochu malých obchodů
nejméně 1,5 násobek plochy pro velké a střední.
Navrhněte nejvýnosnější konfiguraci obchodů!
Změna kategorie, původně: Programování
Změna předmětu, původně: Funkce řešitel v excelu (karel)

běžná optimalizační úloha, v excelovském řešiteli snadno řešitelná. Práce na 5 minut.

1. musíš si v excelu vyjádřit "rovnice" jednotlivých výnosů (např. sloupec A bude mít cenu za obchod, sloupec B pak "počet", sloupec C pak výnos, čili AxB).
2. Dole sloupec C sečteš a tuto buňku budeš v řešiteli maximalizovat, měnit (proměnné) budeš buňky ve sloupci B.
3. Do podmínek v řešiteli musíš zadat výše zadané podmínky (poměr velkých/malých, 1,5 násobek plochy - toto si můžeš předpočítat např. v sloupci D).

edit: předpokládám, že "blondýna" na to celý semestr kašlala.. ;-)

Jednu takovou blondýnu máme u nás v práci, pracuje v technologii. 3-[
Já bych v excelu taky nechápal, co s tím, ale s excelem vůbec nedělám... Na druhou stranu to zadání je komické, umožňuje jen jedno řešení a to je navíc vlastně napsané už v zadání. :-)

Zřejmě by i stačilo, kdyby koeficient, kterým se násobí B nebyl u všech stejný. Pokud by byly vhodně nastavené mohl by s tím nájmem na jeden metr čtvereční záhybat to číslo měsíce. Pak by ta rentabilita skutečně mohla vycházet různě.

pánové nechci Vám kazit radost, ale prošlo mi to. Evidentně se to panu docentovi nechtělo moc kontrolovat. Ještě aby jo když má přes 80 studentu na předmět

p.s. to B se mění proto, aby se to jen nekopírovalo. jde o "individualní" zadaní, ale jak někdo správně podotkl, stačí aby to někdo udělal a ostatní si to jen změní

Našel by se tu prosím někdo, kdo rozumí lineárnímu programovaní a byl by ochoten(za odmenu samozdrejme) vypracovat seminarni praci - vymyslet nejaky originalni priklad, vyresit , rozsah 4 strany plus prilohy. Dodam blizsi info. Email: XXXXXXXXXXXXXXXX

Tohle sem nepatří. (host)