Notebook a přehřívání HDD
Jedná se o můj Asus A6JC, viz http://pc.poradna.net/question/view/56347-asus-a6jc -minirecenze WinXP SP2 Home, BIOS verze 216
Výrobce disku udává max. pracovní teplotu disku na 55°C. Stává se mi, že po hodině práce vyleze teplota disku na 57 stupňů a asi by rostla dál, preventivně ho vypínám.
Notebook má zřejmě jen jeden větrák a vypozoroval jsem, že ten se točí (snad nezávisle na OS?) v případě, kdy teplota procesoru dosáhne hodnoty 62 stupňů.
Protože však používám SW pro podtaktování (vyzkoušel jsem postupně SpeedSwitch XP, Power4 Gear, Notebook Hardware Center, RM Clock), procesor má normálně teplotu kolem 58 až 60 stupňů, ale teplota disku bohužel překračuje těch hraničních 55.
Rád bych si zachoval vliv na podtaktování procesoru (kvůli spotřebě, zbytečnýmu zahřívání), ale zdá se, že kvůli disku to bohužel nepůjde. Otáčky větráku jsou dle prodejce řízeny "hardwarově" - na základě teploty procesoru.
Napadá vás, jak z toho problému ven?
Děkuji,
Pavel
Asi sis sám odpověděl...
Otáčky větráku jsou zřejmě závislé na teplotě CPU. Pokud je CPU podtaktovaný, vydává málo tepla, větrák se netočí. Když se souběžně intenzivně pracuje s diskem, je problém na světě. Jak z toho ven, mě nenapadá... Snad jedině externí disk, ale dojde k degradaci výkonu.
Děkuju za odpověď.
Na externí disk taky dojde, už mám zálusk, ale nebude používanej pořád; to bych si moc nepomohl (mobilita). Ale díky.
Už jsem téměř rozhodnut pořídit si tohle: http://notebook.cz/__/,clanky,prislusenstvi,2006,no tebooky-coolerpad,index.html
Pavel
Vyšroubuj krytku disku. Já to tak mám u procesoru.
Nojo, a co věci jako prach, otřesy, ...? Taky si nejsem zcela jist, že když sundám ten kryt, že se nějak neporuší záruka. Mohla by tam být "plomba", ne?
Pavel
Sundáním krytky HDD se záruka určitě neporuší.
Dobrá, budu ti to věřit. Kdysi jsem četl/zaslechl, že někdy je u noťasů ke krytu připojenej slabej drátek a když se kryt oddělá a drátek přetrhne, znamená to ztrátu záruky. Nevím ale, jestli je to pravda...
Pavel
Tak o tom jsem nikdy za těch 10let co dělám s pc i ntb neslyšel. Možná ta fáma vznikla na základě niti/špagátku/proužku textilie, který tam někdy je pro snažší vyjmutí hdd...
Taky se nehádám do krve, jen říkám že jsem to slyšel. Na druhou stranu, taková věc by byla poměrně logická: vlezeš dovnitř=porušíš "pečeť"=ztrácíš záruku.
Pavel
Já se nehádám vůbec. Nálepky vevnitř samozřejmě jsou nejčastěji pod klávesnici pokud by jsi chtěl demontovat chladiš a cpu a podobně. Výměna baterie, hdd nebo optické mechaniky se ale podle všeho nebere jako vlezení "dovnitř".
Starší notebooky měli občas navíc přelepené spodní šroubky pečetěmi, ale už jsem to dlouho neviděl- nejspíš kvůli jinému vnitřnímu uspořádání.
Já mám plombu až na () hlavním krytu.
Chladící podložka by mohla být řešením... před nějakou dobou tu někdo sháněl jejich test, nebyl´s to náhodou Ty? Ale pak taky na nějakou mobilitu zapomeň...
Možná by stačilo jen notebook podložit nějakými špalíčky gumy, aby pod ním mohl proudit vzduch.
Jo, byl jsem to já. Ale než jsem se to vydal koupit, zkoušel jsem podtaktovávat, různej SW, různý nastavení, ... a nic
Aktuálně ho mám podloženej tak, že v podložce jsou masivní díry, je tak 3 cm nad stolem a nepomáhá. Asi nezbude než koupit ten podložko-chladič.
Pavel
Ještě pro úplnost - čím tu teplotu disku měříš? Zkusil jsi jiný program?
Notebook Hardware Control 2.04 ukazuje stejnou teplotu disku jako Everest Home 2.20.405. Nic dalšího jsem nezkoušel.
Pavel
Teď jsem zkusil ještě HD Tune 2.52 a ukazuje stejnou teplotu disku.
Pavel
Zkus Mobile Meter, ukazuje takt CPU, teplotu CPU, teplotu disku a spotřebu nebo nabíjení. Je to freeware, pan gůgl určitě bud vědět kde se nachází. Pamatuji si že jsem ho stahoval z nějaké japonsky psané stránky, program již byl v angličtině. Můžeš si tam nastavit periodu získávání dat a velikost. Ale otestuj, než se mi odporoučel notebook tak jsem prográmek vyzužíval.
EDIT: Tady je link: mobmeter.html jo, program je exe a neinstaluje se.
Díky za tip, mobmeter mi ukazuje na chlup stejný hodnoty jako Everest, takže budou správný...
Pavel
Nejjednodušší je podívat se pod ten kryt /bývá označený ikonou hdd/. Buď je tam hdd v plechové krytce a ta je přišrubováná k těle ntb /a pak je ten platovej dekl jen na okrasu a zvšování teploty (případně proti vlhkosti zespodku-rozlité cafe a podobně) nebo ten hdd přišrubován není a pak to tak jednoduše oddělat nejde. Třeba dneska jsem jeden poměrně nový asus a jeho hdd fixoval složeným papírkem, ten blbec hdd se normálně odpojil od vývodů jak v tý díře lítal.
Ty chladící podložky pomůžou to je jasné...
Až ho vypnu, podívámse teda pod ten plastovej deklík. Akorát se tak nějak psychicky nedokážu vypořádat s tím, že disk bude zespodu odkrytej...
Pavel
Takže jsem ho vypnul, odpojil napájení a mrkl ze spodní strany. Odšroboval jsem jeden šroubek a sundal kryt HDD. Ten kryt je kovovej. Myslel jsem, že jde o plast (stejná barva jako zbytek notebooku), ale je to tutově kov (jednak z druhé strany barva není a pocinknutí do něj nožem zní kovově - kryt, ne disk).
Disk je tam uložen "jen tak", tj. není v žádné kovové "vaničce", prostě v místě pro disk je tam ten disk napasovanej, připíchnutej ke konektoru, ani se nehne.
Nevidím teda důvod ten kryt oddělávat (když jde o kov), vrátil jsem ho zpět.
Pavel
Tak jsem si dovolil přeflešovat (fuj to je hnusný slovo) BIOS, původní verze 216, současná nejnovější 220. Přímo z Win, programem WinFlash (přímo od Asusu - tím myslím byl instalován v OEM verzi WinXP SP2 Asusem). Vše proběhlo dobře, akorát při restartu po "přeflešování" se zobrazilo cosi jako "bad checksum", vlezl jsem teda do BIOSu, podíval se, zdálo se mi to OK, po dalším restartu už se chyba nezobrazila.
Netuším zda to pomůže při problémech s teplotama, ale aspoň jsem pro to něco udělal (ve smyslu: novější BIOS řeší aktuální problémy).
Pavel
P.S.: Můžete mi gratulovat, že jsem se u toho strachem ne****al...
Že se u toho někdo strachem udělá, to se nevidí často. To by pak flashovali i 3x denně.
Tak novej BIOS nepomohl, disk se vesele smaží při 56 stupních. Nezbude než poprosit cybex.cz o chladící podložku. Jdu objednávat...
Pavel
podle tu zmíněného programu má hdd v fuj-siemens 38° (při ripování cd 40°). zkus jim brnknout do servisu jestli je tvoje teplota normální, nebo jak to řeší.
Zatím jsem psal prodejci, tomu se to zdá OK. Pak jsem psal servisákům (SIL Ostrava) a ti mi odepsali, ať napíšu výrobci. K tomu jsem se ještě nedostal, ale udělám to.
Pavel
Z jedné diskuze:
A ještě tady se také řeší problém s přehříváním disků v ntb Asus (asi je to určitý folklór):
http://notebooky-forum.notebook.cz/viewtopic.php?t= 328&postdays=0&postorder=asc&start=20
Jo, právě na info_zavináč_sil.cz jsem psal a ti mi odpověděli, ať napíšu výrobci (dali mi konkrétní emailovou adresu na konkrétního člověka z Asusu). Před chvilkou jsem mu napsal.
Děkuji za pomoc.
Pavel
Takže jak to tak vypadá, tak "to není chyba, ale vlastnost". Každopádně jsem už objednal ten chladič...
Pavel
Ještě bys tam mohl dát disk, co méně topí. Třeba Samsung.
No jinej disk by snad byl řešením, zatím si počkám na ten chladič a pak se uvidí.
Pavel
můj drahý výrobce mi tam dal FUJITSU MHT2060BH - malý, ale šéf se nechtěl víc plácnout přes kapsu :(
asi ti nezbude než kolem dokola navrtat chladicí díry
Taky už jsem o tom přemýšlel, ale nevím zda to pomůže. Není tam žádnej větrák, k čemu by ty díry byly? Žádná cirkulace vzduchu...
Pavel
Po včerejším přeflešování BIOSu na verzi 220 jsem si přečetl, že je taky dobrý přeinstalovat ATK, což je (má být) ACPI ovladač. Našel jsem si nejnovější verzi, přeinstaloval a po hodině a půl je teplota disku 55 stupňů. Vzhledem k tomu, že bývala 56 až 57, je to sice úspěch, ale je to tak na hranici statistické chyby.
Dělám co můžu...
Pavel
P.S.: A teď už 56 stupňů, ach jo!
Stejný NB
Ten disk se ti přehřívá jen v při podtaktování (když nemusí jet větrák)?
Při připojení na 220 na podtaktování kašle (dcera), mimo el. síť přepíná na quiet office mód. Je ale fakt, že žádné náročné aplikace nepoužívá (vystačí si +/- s Office2003, FF, ICQ, Foobar2000). To se ti ten hdd přehřívá i v tomto módu?
Vyházel jsem všechen SW pro podtaktování (ale je možný, že nějaký nastavení po něm zůstalo...) a chová se to stejně. Nepoužívám ani tebou zmíněný Power4 Gear. Vše se týká napájení ze zásuvky (230 V)
Vypadá to, že je to vlastnost řady A6...
Pavel
Novej poznatek: Místo WinXP teď jedu v (upravené) verzi ReatogoSDI (viz http://www.craftcom.net/18_forum/portal.php?topic_i d=245), která nabootovala kompletně do RAM, takže HDD k ničemu nepotřebuju. Pracuju stejně jako ve WinXP, tj. jsem připojen k internetu, používám Operu, ...
Po dvou hodinách je teplota disku 51 stupňů, zatímco ve WinXP jsem po hodině na 55 s tendencí vzrůstu teploty. Nevím ale čím je to způsobeno, disk jsem použil minimálně, nevím teda proč jeho teplota nezůstala někde na řekněme 35 stupních ale vylezla až na 51. Nicméně aspoň díky za to...
Pavel
P.S.: Nepoužívám nic na podtaktování, jen jsem použil plugin pro Dual Core procesor.
Po třech a půl hodinách práce na netu v ReatogoSDI (místo ve WinXP) má disk 52 stupňů (nepoužívá se). Teplota neklesá.
Pavel
Disk se sice nepoužívá, ale asi se pořád točí, ne? Zkrátka v notebooku není prostor na kouzla. Navíc máš asi disk, kterej topí více než některé jiné. Já mám v miniITX (sice kompletně pasivně chlazené, ale oproti NB je tam přece jen nějaké volné místo) dva 2,5" Samsungy, jeden má 32 a druhej 33 stupňů. Max. teplota, kterou jsem u sebe viděl, byla 37°C. Ale to se nedá s notebookem srovnávat, tam je to vždy vyšší a aktivně chladit disk se v něm nevyplatí.
dodatek:
Moje rada zní: Zálohuj (což ostatně platí pro každého) a teplotu neřeš. Nestane se nic horšího, než že disk odejde dříve. A nemyslím, že by to bylo hned zítra. Upřímně, při současných cenách disků se žádné drama nekoná.
Přikláním se k anarchistovi (obrazně). Opravdu, od dob, co se zavedlo různé monitorování teplot, napětí a já nevím čeho možnýho, tak někteří skoro nespí, když někde mají o nějaký ten stupeň nebo volt víc. Je třeba vzít v úvahu, že mnohdy se jedná o planý poplach, jsou notoricky známé série disků s vadným teplotním čidlem atd...
Neříkám, že by vysoká teplota dělala disku dobře, ale přece sebou nebudeš všude tahat chladící podložku a jestli Ti v SIL (příp. Asusu) řekli, že to je takto OK, tak na to kašli.
Od Asusu odpověď ještě nepřišla (pokud ji nezahodil seznam jako spam), v SILu mi řekli ať se obrátím na Asus. Jedinej komu se zdála teplota (zatím) OK je prodejce.
Ale díky za podporu.
Pavel
Jste si jistí chlapi, že byste byli klidní i kdyby šlo o váš disk? Jde o to, že teplota je mimo rozsah danej výrobcem, což rohodně dobrý není. Nevím, jestli jeden až dva stupně je moc nebo málo, ale prostě mi to vadí. Na rozdíl od lidí co řvou "pomoc" se snažím přijít na to, co můžu udělat abych ten problém eliminoval. Vyházel jsem podtaktování (a nic), flešnul jsem BIOS (a taky nic).
Čidlo nejspíš vadný nebude, disk je opravdu horkej. Jasně že zálohuju, ale noťas chci mít na práci a ne pořád čekat až odejde disk.
Ale co bych udělat mohl: plánuju si dokoupit externí disk (box a disk), možná bych mohl sehnat nějakej co netopí a prohodit je, co vy na to? Máte nějakej tip na netopící 2,5"?
Pavel
K poslednímu odstavci. Ano, udělal bych to stejně. Jen pozor, aby ti ten disk pak v ext. boxu netopil ještě více. Do NB hlasuji pro Samsung. Ale slíbit ti nic nemůžu, třeba ve skutečnosti není problém v samotném disku, ale v dementním rozložení komponent v notebooku. Jako vodítko by mi pomohly teploty toho disku při zapojení mimo notebook (např. přes redukci zapojený do stolního PC, ale položený mimo - při běžné pokojové teplotě).
Takže Samsung říkáš, dám na radu zkušenýho. Nojo, anby netopil ještě víc, to se musí předem vyšpekulovat, snad jsou i boxy s větrákem nebo ne?
Když já stolní nemám (( Ale řeknu to takhle. Když vypnu noťas a obrátím ho "vzhůru prckou", tak disk chladne poměrně rychle, takže možná topí jen kvůli stísněnýmu prostoru.
Pavel
Nevím, zda se dělají malé boxy s větrákem. Ale každopádně můžeš použít box 3,5", i ten prostor navíc se počítá.
dodatek:
Co by nemělo chybět v šuplíku každého počítačového "kutila": Converter IDE USB2.0 external 40/44 (cca 500,- Kč s DPH).
Pro kutila bych spíš doporučil nějaký univerzální adaptér USB -> IDE, SATA.
Např.: http://www.nejlevnejsipocitace.cz/shop/index.php?ma in_page=product_info&products_id=12775
Ale to není přesně on, který jsem měl na mysli, ten teď nemůžu najít.
Nix dagegen.
Kdyby šlo o můj disk, tak bych byl možná o něco neklidnější, přesto bych se snažil spoléhat na výrobce, že když dá tento disk do svého notebooku, tak snad to má otestované a ví co dělá.
Nerad bych tady někoho unavoval svejma poznámkama...
Poslední dobou (od přeflešování BIOSu) se teploty chovají divně: někdy po 5 hodinách práce má disk 51 stupňů, někdy jen 48 a občas si vyleze na 55.
Už dávno jsem si objednal ten chladič, ale cybex.cz mi ho asi nechce prodat
Pavel
Ked sledujete teplotou disku meriate i teplotu okolia? Aby to bolo do urcitej miery objektivne? Nepracujete s notebook-om na roznych miestach (rozna tepelna vodivost podkladu)?
Můžem si tykat, jestli chceš. Jestli ne, stejně ti budu tykat, je to takovej milej zvyk
Ne, teplotu okolí neměřím a nevidím důvod proč bych to dělal. Smysl by to snad mělo, kdyby teplota okolí kolísala o (odhadem) 10 až 15 stupňů, jinak mi to přijde zbytečný.
Stejný místa, stejnej podklad.
Pavel
O prehrievani sa diskov v rade A6 som cital i na inych forach. Zrejme to ASUS nevyriesi dobre v tejto produktovej rade. V A6VM mam 80GB 4200 ot. disk od Hitachi. Ten sa zahrieva asi do 50 stupnov. V tomto obdobi ked je okolita teplota asi 20°C sa disk po 4 hod. nenarocnej prace dostane na hodnotu 40°C. Procesor sa pohybuje na teplote okolo 52°C.
Dnes jsem si konečně vyzvedl v cybex.cz chladič pod notebook, je to Revoltec - Notebook Cooler RNC-1000 (http://notebook.cz/__/,clanky,prislusenstvi,2006,no tebooky-coolerpad,index.html). Je to docela šikovná věcička s manuálním řízení otáček (má dva větráky). Po hodine práce má disk 46 stupňů, takže jsem spokojen. Ventilátory je slyšet, ale není to nic co by rušilo (oproti stolnímu PC je to potichu). Evokuje mi to větu "Šumí, ale neublíží".
Třeba tato info někomu z vás pomůže.
Pavel
Protože mi tady dost lidí upřímně pomáhalo, pak jim jednak děkuji a připojím nový info.
Disk jsem dal dočasně pryč a místo něj mám CF kartu. V ovládacích panelech jsem nastavil (v možnostech napájení) schéma minimální spotřeba. Už jedu asi 4 hodiny z CF karty (ne klasický WinXP, ale Reatogo - ale to snad nemá na nic vliv). Nemám žádnej sw pro podtaktování ani sledování teplot.
Notebook mírně/středně hřeje, dost právě v okolí místa, kde předtím sídlil disk. Ten disk opravdu sám od sebe topil a navíc kolem něj byl jinej zdroj tepla, takže nešel uchladit "přirozeným způsobem". Na místě bývalýho disku (nyní CF) je teplota "normální". Podle mýho to vypadá na špatnou konstrukci noťasu ve smyslu nedomyšlenýho chlazení...
Pavel
znamenám si: asus nebrat
Na Asusech není nic špatnýho. Jde buď o problém řady A6, případně A6J (konkrétní model je A6JC). Jinak Asus se obecně považuje za rozumnýho výrobce...
Jo a noťas je fakt zatraceně dobrej. Kdyby se disk nepřehříval (což uznávám je blbá vlastnost), nedalo by se mu nic vytknout a koupil bych ho znovu.
Pavel
Pavle, předem se omlouvám za malé off topic. Ty jsi ale inteligentní člověk, takže věřím, že se neurazíš. V reakci na tvé dva výše vložené příspěvky bych chtěl doporučit tvé pozornosti následující odkaz: http://www.isss.myto.cz/skola/maturita/cjl1/gramati ka/stavba_vety.htm. Kdybys nevěděl, na co narážím, tak na tyto dvě věty:
Už dávno vím, že boj za jazykovou kulturu je předem prohraný, ale v tvém případě jsem si dovolil učinit výjimku. Tvé příspěvky mají totiž vysokou úroveň.
Jo, chápu. Já dělám pravopisný/stylistický chyby, vím to o sobě. Čeština je těžkej jazyk, zvlášť pro Moraváky. Je fakt, že sám patřím meti ty, kteří na ty velký a opakující se prohřežky často poukazujou. Inu, beru do ruky koště, otvírám dveře a zametám před vlastním prahem.
Jo a upozornění na mou chybu nemůžu brát jako urážku, už jsem velekj kluk!
Pavel