Napájení procesoru
Zdravím, mám problém s napájením procesoru. Koupil jsem zdroj Evolve Pulse 550W z aukra, byl psaný jako verze 2.3 ale byl to 2.2 který má o 4piny napájení pro procesor méně. Vrácení pochopitelně už nebylo možné. Napadlo mě tedy napájet ho z pci-e což je asi blbost,ale stejně se tu ze zoufalosti ptám jestli je to možné... Taky bych se chtěl zeptat, jestli by tento zdroj někdo z Vás nechtěl vyměnit za obdobný s 24pinem pro základovku, 8pinem pro procesor, nemusí být s pci-e a alespoň 2 Serial ATA, výkon od 450W lépe aspoň 500W. Zdroj je v záruce.
Předem děkuji za rady.
Ono to ničemu nevadí (stačí čtyřka kostka, zbylé čtyři piny zůstanou nezapojené). Jestli jde o ATX konektor (24 versus 20 pin), mělo by to chodit taky, moc stabilní to ale IMHO nebude. Ten Evolve ti poradil nepřítel?
Napájet s tím budu i5 - tuším verze 750... Takže starší typ i5tek. Ten Evolve mi neporadil nikdo, ale když chcete složit levný počítač tak si moc vybírat nemůžete. Tento zdroj jsem koupil kvůli ceně, vcelku novému stavu a taky výkonu, který není nějak závratný, ale mě stačí výkon kolem 450-500W takže by to tento zdroj i přes nechvalnou pověst zvládnout měl. Jinak díky všem za rady, dnes to zkusím zapojit pouze těmi 4piny.
Problém je posuzování zdroje podle jakéhosi naprosto nepodstatného čísla před W. Porovnávat se mají čísla před A u 12V! Oni se tím nechtěji chlubit, ale co se mi podařilo rozluštit ze špatně nafocených štítků, tak 400W Seasonic ve stejné ceně a nesrovnatelně vyšší kvalitě je na tom u 12V proudově stejně.
Jestli je vcelku nový za "dobrou cenu", tak asi majitel pochopil, jakou udělal blbost a chtěl se ho zbavit dokud funguje.
Dovolím si nesouhlasit, voltáž je všude stejná, protože základní desky propouští dál pouze 5V, jelikož víc žádný mikroprocesor neunese. Tím "A" myslíte ampéry? Pokud ano tak jste napsal další blbost. Každý komponent si bere určité napětí na určitém proudu... Zdroj má nějaký příkon z čeho je jen část účinná, zbyde Vám práce neboli výkon. Každá komponenta má svůj předepsaný výkon ke kterému zase potřebuje nějaký příkon, který mu dodává zdroj. Jde tu o účinnost tedy značka éta. V elektrotechnice se vyznám. Takže pokud mi svoji domněnku podložíte vzorcem a správným výpočtem, rád se poučím
Je vidět, že se ve zdrojích vyznáš, +12V větve, zvlnění, účinnost ..... ti nic asi neříkají.
A to nemluvím o konstrukci, komponentech z kterého je ten prima šrot sešitý.
(navíc ani asi nevíš kolika W zdroj je pro kterou sestavu potřeba)
A ano ve zdrojích se vyznám, dělám pokusy s vysokým napětím, kde si zdroj musíte vyrobit sám z MOTů z mikrovlnek a dalších...
Ono, co věta to perla. Třeba
poslední procesory, které byly napájeny z +5V byly 386. Současné CPU mají napájecí napětí blízké 1V, ale potřebují desítky ampér, takže napájecí napětí se vyrábí vícefázovými měniči právě z 12V.