Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co znamená 32 a 64 bitů

Ahoj všichni, chtěl bych se zeptat, co přesně znamená označení 32 nebo 64 bitový HW, SW nebo OS (WIN VISTA), je to rychlost nebo jiná jednotka výkonu? Díky moc G.

Nie je to ziadna jednotka vykonu, laicky povedane oznacuje to s kolkymi bitmi vie CPU naraz pracovat (nie je to uplne pravda za kazdej situacie ale keby som chcel byt moc presny tak by to tu bolo na pol strany :-))
Ak nevies co to je bit tak si to zadaj do google.com alebo do www.wikipedia.cz

64bit CPU + OS napriklad nema ziaden problem s adresovanim viac ako 4GB RAM (vedia to sice aj dnesne 32bit CPU ale je s tym problem)
Niektore 64bitove aplikacie mozu byt za urcitych okolnosti na 64bit CPU trochu rychlejsie, ako 32bit aplikacie ktore robia tu istu cinnost.

Win Vista je tusim aj 32bitovy.
Pytaj sa radsej konkretnejsie o co ti ide, vseobecne tu pisat tristo stran sa mi fakt nechce.

Omyl, 64 bitové procesory dokážu pracovať s pamäťou rádovo TB. 4 GB RAM v pohode zvládajú aj 32 bitové procesory a viac z fyzického hľadiska nemôžu (či sú s tým problémy, to sa vadiť nebudem, ale tu ide o fyzické možnosti). Je to ako 16 bitový procesor (XT) nedokáže pracovať s viac ako 1 MB pamäte. No ale nie sú bity ako bity, lebo 286 je 16 bitový procesor s dátovou 20 bitovou zbernicou, ktorá dokáže adresovať 16 MB RAM. Takisto aj Pentium je už 64 bitový, ale adresná zbernica je len 32 bitová a preto nedokáže obslúžiť viac ako 4 GB pamäte. Takže jedná sa vlastne o ďalšiu generáciu procesora: XT -> 286 -> 386 -> 486 -> Pentium (i586) -> Itanium(?) (x64).

Kdyby jsi si poradne precetl co psal MM.., nemohl by jsi napsat vetu zacinajici 'Omyl...':-/
A k tem nemoznostem 32bit adresovat vic jak 4Gram, to opravdu adresovat vic nejde, ale neznamena to, ze vic pameti nemuze pouzivat, to lze.
Uz v dobach osmibitu cpu s adresovou sbernici 16bitu umeli pouzivat vic jak 64KB ram.

Ja neviem co si cital v mojom prispevku ale "Omyl" tam ziaden nemam.
Ak sa bavim o adresovani >4GB tak tym som mal na mysli v prvom rade priame adresovanie offsetom v registri, a nie odrbavanie cez PAE extension ktore napr. vo WinXP ani nefunguje.
Nezaujima ma fyzicka adresna zbernica (ta je vzdy odlisna, ani u 64bitovych dnesnych CPU nie je adresna zbernica 64bitov, ale menej).

Ospravedlňujem sa. Ja som toto

64bit CPU + OS napriklad nema ziaden problem s adresovanim viac ako 4GB RAM (vedia to sice aj dnesne 32bit CPU ale je s tym problem)

prečítal takto:

64bit CPU + OS napriklad nema ziaden problem s adresovanim 4GB RAM (vedia to sice aj dnesne 32bit CPU ale je s tym problem)

No ja to poviem takto:

64 bitový procesor je vlastne ďalšia generácia za Pentiom. Pocítil človek rozdiel medzi 386 a 486? Na prvý pohľad nie, ale ak mám pravdu povedať, tak rýchlostne a výkonovo sa dá porovnať 386 40 MHz so 486 25 MHz (pre obidve platí, že vrátane koprocesora). 32 bitové aplikácie strácajú v 64 bitovom systéme vraj 10-15 % na výkone. To je z pohľadu používateľa. Ale aké je to z pohľadu procesora? Uvediem príklad:

Urobíme aplikáciu pre 286. Bude mať nejakú dĺžku a výpočet bude trvať nejaký čas. Ak toto optimalizujeme pre 386, tak docielime zvýšenie výkonu, inak bude výkon rovnaký, ale nakoľko nevyužijeme všetky možnosti procesora, tak znížený. Takisto je to pri 64 bitových procesoroch. Pri 32 bitových aplikáciách je to ako 286 kód, ktorý vykonáva 386, takže nárast výkonu nie je možné čakať. No ale 64 bitové aplikácie nech sa prerobia akokoľvek, tak 32 bitový procesor nikdy nespracuje s porovnateľným výkonom. Takže, ak stojíš pred otázkou, či kúpiť 64 bitový procesor, tak rozhodne áno.