
Jak správně nachystat test?
Kdysi jsem kdesi četl cosi ne, takhle se začít nedá...
Prostě: četl jsem, že sestavit test tak, aby se nedal s minimální znalostí (tj. jen tipnutím si otázek) zvládnout, tj. dosáhnout určitýho procenta správnejch odpovědí není jenom tak. Mám teď na mysli test, kde se volí jedna z n odpovědí /tj. nepíšou se vlastní). Prej je na to určitej postup, jak riziko "tipování" výrazně snížit. Slyšel o tom někdo z vás?
Pavel
Ano, např. dát takový test, kde na otázku je správných odpovědí více a je nutné je všechny označit aby byla otázka vyhodnocena jako správná (tudíž nestačí mít zakroužkovánu jen jednu správnou odpověd ze dvou)
Pokud máš na mysli styl jedna otázka - jedna správná odpověď, pak rozmístění správných odpovědí je úplně jedno. "Tipař" má stejné šance, ať je rozdělíš tak či onak, jde už jen o počet pravděpodobnosti, a ten, jak známo, nerozlišuje "pořadí"
Tady nejde o to, rozházet správný odpovědi mezi a) až d), ale prej je nějaká finta na to, aby ten test nešel tipovat - tj. aby tipař vždycky dopadl blbě. A na to se právě ptám, jestli někdo ví jak to zařídit.
Pavel
Tohle jde zařídit jedině tak, že budou jako špatné vyhodnoceny všechny odpovědi.
Sice ho potom neudělá ani ten, kdo zná ty správné, ale když se kácí les…
karle, jsi nejlepší!

otázka (dovedeno do logického konce) ovšem potom zní: proč se tedy vůbec pachtit s nějakými testy?
to sa podla mna neda. jedine co mozes urobit, rozhadzat odpovede a - d pre kazdu otazku random(najlepsie nejakym generatorom), aby to namalo ziadnu logiku na nasledujuce odpovede a sledovat, aby vysledny sucet a, b, c, d, nebol viac ako 25%, ked niekto bude davat vzdy napr. len odpoved "a".
Ani random() není random.
Ale to ty jistě jako profík víš
Škoda že nemám ten článek, pokud si to pamatuju dobře, byla na to nějaká finta. Jediný co mě napadá je v podstatě zduplikovat otázky (jiná formulace) tak, aby se počítal bod jen za dvojici adekvátních otázek a odpovědí. Ale s tím by byla hrozná drbačka.
Pavel
to je ale alternativa k metodě "více správných otázek"
- a řekl bych, že daleko náročnější pro opravujícího. 
A Docent. Berezovský neporadí? V jeho testech je těžké uspět i s maximální znalostí.
Do testu vkládá takzané "duležité" -my studenti tomu řikáme "lebkové" otázky - stejně to má u toho ikonku lebky.
Který prostě musí být zodpovezeny správně. V testu jsou 4/10 lebkovými.
No tohle se dá nahradit váhovejma bodama, tj. různá otázka za různej počet bodů. Ale i tebou naznačenej způsob může mít něco do sebe.
Ale pořád to není to co hledám...
Pavel
Podobny zpusob se pouziva v psychologickych testech. Vkladaji se tam otazky, podle kterych poznas, zda clovek mluvi nebo nemluvi pravdu. Na zaklade vyhodnoceni tech par otazek pak muzes cely test oznacit za neplatny, protoze si clovek vymysli.
Tohle na technicky test neaplikujes. Ale muzes tam vlozit otazky, na ktere by clovek se zakladnimi znalostmi odpovedet mel spravne vzdy. Tkovym otazkam das mnohem vetsi vahu nez ostatnim.
A co třeba párovat otázka-odpověď? Tj. soubor 5 otázek a 10 (nebo více) odpovědí, který ale nebudou pro konkrétní otázku, ale dohromady pro skupinu otázek (třeba 5). No a takovejch skupin udělat víc. Pomůže to?
Pavel
Ještě to oživím, kdyby někdo věděl jak na to...
Pavel
Mě napadá také to spárování otázek, kdy se třeba od poloviny testu kladou otázky ze správných odpovědí předchozích.
1) V počítačové skříni je:
a) skener
b) cartrige
c) grafická karta
17) Grafická karta je:
a) v monitoru
b) v počítačové skříni
c) v barevné tiskárně
Každopádně když na něco přijdeš, dej vědět a také by se mi šiklo něco na tvorbu testů v PHP. Kde by si člověk v administraci nafrkal do databáze otázky s odpověďmi, mohlo by to být i tématicky rozdělené (raději).
Potom by "vyráběl" testy ve stylu, že by si zafajfkoval otázky (přidat do testu), napsal by název testu a dal "generovat"...
Za špatnou odpověď se musí odečítat body, pak si člověk rozmyslí, jestli bude tipovat...
Na tom něco je: správná 1 bod, žádná 0 bodů, špatná -1 bod. Díky za inspiraci.
Pavel
tak tak, za nespravnu odpoved odpocitat bod, tak sa clovek moze dostat aj do minusu
Spíše než tím jak jdou za sebou správné odpovědi je nutné si pohrát s možnostmi, tzn. aby např. jedna ze čtyř možností nebyla úplné volovina, čímž by to měl "testovaný" usnadněno. Nejhnusnější testy bývají ty kde jsou třeba tři odpovědi a liší se interpunkcí, slovíčky, spojkami...
Tam, kde se má něco spočítat a zaškrtnout výsledek, tak nenabízet výsledky jako: 8.9; 89; 890; 8900, ale 898; 890; 892; 893. Aby počítat musel.