
dve nezavisle sitove pripojeni na jednom pc / routerstation
Zdravim. Prosim Vas existuje nejaky program na spravu a rizeni jednotlivych sitovych karet v pc? Mam k dispozici momentalne dve site. Jedna wifi a jedna dratova. Kazda ma pristup k internetu + neco navic na verejnym ulozisti. Hlavne mi jde o ten internet. Jedna sit obcas na noc pada ale druha je zase pomala a z velke casti blokovana.
Kdyz oboje dvoje site zprovoznim tak mi cupuje internet furt jen jednou sitovkou. Ve firefoxu to nelze zamenit. Lze pouze jednu a nebo tu druhou. Premyslim nad virtualnim proxy serverem ktery by pote obstaraval prerozdelovani paketu dle vyuziti obou dvou sitich.
Technicky jsem zalozenej velmi jednoduse takze je potreba asi neco virtualniho. Mam pouze jeden AP TP-Link kterym se pripojuji jako klient. Avsak mam jeste Routerstation a vsechny tri radia jenze ten stale neumim nastavit. To by mozna celkove bylo nejlepsi reseni ale s nim se neco ucit...... uz jsem to vzdal ale kdyby se zde nasel nekdo s pevnyma nervama........
Dekuji za odpovedi :)
pokud se jedná o tvé PC, stačí správně nastavit routovací tabulku a metriky jednotlivých bran.
894564
pokud jsem pochopil dobre tak v tomhle clanku se pouze popisuje zmena poradi, tzn aktivni stale jedna sit. Ja bych potreboval, aby fungovali obe dve najednou kdyz jsou funkcni.
Dve nezavisle pripojenia funguju iba za predpokladu rovnakeho ISP a specialnej technologie, ktora ich umozni pouzivat. Na strane ISP sa to musi zvlast a specialne nastavit. Zrejme to nieje zdarma. Ina moznost je pouzivat druhe pripojenie ako zalozne. Vtedy nieje potreba intervencie u ISP.
Jo a radio nieje vobec vhodne na subeznu pracu nezavislych pripojeni ak by tie radia mali pracovat napriklad na rovnakom kanali.
a jak toho chceš docílit, kdo řekne že teď se používá toto spojení a teď zase to druhé?
To co chceš se jmenuje policy based loadbalancing, ale s windows na to můžeš zase klidně zapomenout. Windows jsou truhlíkový OS a tyhle věci neumí (pokud se nejedná o Win server s RRAS službou)
u widli na to tedy zapominam. je tohle nejak osetreny u toho routerstationu? a nebo to ma sloty na ty tri radia jen kvuli klient, ap, ap / adhoc? kdyz bych dal klient, klient, ap - myslite ze by umel openwrt ovladat obe dve pripojeni soucasne? pripadne lehce a jednoduse to z widli prepinat. nedavno jsem hledal nejaky programy na vzdalene ovladani tehle masin ale na nic jsem nenarazil
ten by to měl dát. Nicméně bych pořídil spíše mikrotika, je už zabalený, se zdrojem a v podstatě levnější a s IMHO lepší podporou:
v následujícím přikladě je ukázáno, jak si jeden koumák poradil s YT videem určeným pouze pro U.S.:
Policy_Base_Routing
PBR_PTP_IPIP
edit: tu wifi síť můžeš pořešit buď dalším bridging klientem, nebo, pokud nepotřebuješ wifi z toho mikrotika, můžeš jej použít jako klienta.
jinak ten mikrotik viz jafiho článek: http://pc.poradna.net/a/view/1041177-mikrotik-jako -soho-router-1-zakladni-konfigurace
ještě jsem si znova přečetl tvůj původní dotaz, a tobě by stačil derivát, failover routing:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Advanced_Routing_Fai lover_without_Scripting
teoreticky bys to mohl dát i s tím jubíčkem, ale tam bys musel psát skript, který by co cca 10-15s pingal na nějaký bod v netu a podle toho přehazoval výchozí bránu.
Zapomen na to, obavam se, ze si to predstavujes moc jednoduse, dokonce i to, jak to bude fungovat. I kdyby se ti to podarilo zprovoznit (na pokrocilejsich routrech se to jmenuje load balancing), tak ti jeden download pujde maximalne jednim pripojenim, nikdy nedosahnes na jednom spojeni souctu, nebo jakohokoli navyseni rychlosti.
verim tomu ze ub by to dokazal bez problemu ale chce to sikulu kterej by to naprogramoval coz ja rozhodne nejsem. co si budem povidat, rs je spis pro pokrocilejsi uzivatele. zkousel jsem i ruzny systemy ale jediny co jsem dokazal je dostat se do administrace, nastavit heslo a nastavit ap ale rozchodit klienta, tak to uz ne, pricemz vubec netusim co bylo za problem. mam jeste dva routery a s nima si hraju zcela bezne. jeden jako klient, druhej jako ap, ftp server, downl. server, stream............. co jsem nakazal rs-ku to odmital udelat :( do mikrotiku jsem puvodne nechtel jit a po pravde ani se mi stale moc nechce. vic se mi libi od ubnt bullety s airos ale potrebuju minimalne 3 sloty pro minipci karty. dva klienty bezdrat a jeden ap + minimalne 2 eth
nevite nekdo o alternative? neco s odzkousenym a poradnym sw, ne o necem na co se musela vypisovat soutez na vyrobu systemu :(
Esete raz a pomaly, to co chces ty nejde spravit a nespravi to ani ultrasikovny programator. AKonahle raz packet odosles branou A tak ti aj branou pride odpoved. Pokial packet odosles branou , branou B ti pride aj odpoved. Load balancing je zalozeny na tomto a z priamej povahy TCP/IP nic ine vymysliet nejde.
Ano vieme, load balancing vedia vyssie rady routrov od lepsich vyrobcov (Zyxel, SMC a pod), pripadne spominany Mikrotik. Samozrejem load balancing zvlada bez problemov akykolvek linux.
Vlastny load balancing si mozes spravit na firewalle napriklad manglovanim packetov.
toto som uz pochopil a velice dobre, takze nemusis pomalu. ted uz jsem spis u vyberu zeleza. mam rs ale neumim s nim zachazet. ted uz resim zda-li mam zkusit nejakou alternativu od ubnt s airos a nebo rovnou jit do mikrotiku?
podle mě máš reálně 2 možnosti:
1. zkusit to se stávajícím železem
2. koupit mikrotik.
AirOS, při vší úctě, bych na toto nepoužil.
Ja som to asi nikdy nevyslovil nahlas lebo som sa bal, ze asi tomu nerozumiem, ale nechapem doteraz preco ma konkurencia vsade nasadene jubiki a pokial viem v CR je to to iste, ked mam pocit, ze jubiki nesiaha Mikrotiku moznostami ani po paty. Pride mi to, ze AirOS je klikatko pre blbych a Mikrotik je pre tych, co chcu svoju siet vyuzivat naplno.
z mého pohledu se Ubiqity hodí na P2P spoje, případně jednoduchá APčka, maximum bych od toho čekal nějaký WLC. Na složitější věci určitě ne.
I v tomhle už mi ale přestávají stačit, neb jsou vybaveny pouze 100Mb rozhraním.
Chtěl bych si otestovat využití Full duplex spoje na Nku (detaily v případném článku, když se mi to podaří realizovat) a na to už potřebuju víc než 100Mb, neboť jeden pár pojede vždy jen jednim směrem. Cílem je co nejvíce se přiblížit 300Mb jedním směrem a co nejvíce snížit latance spoje. A na to mi 100Mb síťovka fakt nestačí.
Toto je jedna z veci, ktoru som naozaj nepochopil. Naco mi je sakra realna 120Mb priepustnost na p2p spoji zlozeneho z dvoch M5, ked tam maju len 100Mb sietovku? Co tym amikom nedochadzaju nejako suvislosti?
ad rychlost: jenže to je teorie.
Z technického hlediska:
- možnost komunikace mezi bezdrátovými klienty (v případě AP+halda klientů)
- wifi není fullduplex (tj. 300M wifi zvládá reálně/spíše teoreticky těch 120Mbit)
- režie samotného p2p spoje
A nemáš nějaký údaj o jednostranně zatíženém spojí?
Tedy AP -> Client (P2P), kde veškerá síťová komunikace (kromě režie samotné WiFi) jde výhradně směrem z AP -> ? Tím výhradně myslím to, že data zpět jsou jinou cestou, případně si to lze představit třeba jako UDP stream.
nemám. BTW taky by mě to docela zajímalo, ale řekl bych, že do toho spoje jen jeden směr nenarveš - leda bys to opravdu narval do nějakého UDP tunelu, tam ale zase bude problém se spolehlivostí.
Dál by mě zajímalo rušení, protože předpokládám, že fresnelovy zóny budou mít minimálně ty 2-3 metry.. Leda bys použil jinou polarizaci.
Můj plán testu je takto:
Router - dvě VLAN, v každé 4 IP. Na každé IP GRE tunel na druhou stranu, tedy 8 tunelů - pomocí OSPF 4 tunely ve vyšší prioritě, 4 tunely v nižší prioritě routování. Tedy ty čtyři by měly být využívány současně.
Switch - rozdělení VLAN do dvou WiFi zařízení
WiFi - Dvě zařízení, každé jiná frekvence 40MHz kanál, pro každé zařízení různé kanály, přísně směrová, výkon omezený na nutné minimum. Jedno jako AP - skrz to by šly tunely s vyšší prioritou, tedy vysílání, druhé jako client - tunely s nižší prioritou (tedy příjem).
Druhá strana zrcadlově totéž. Teoreticky bych se mohl dostat na 200-250 Mbps full duplex.
No, uvidíme.
jen technická: pod pod pojmem WLC jsem myslel kromě centrální správy i jubíčkové "unifi", což je věc, která funguje opravdu hodně dobře.