
Nezjistitelné S.M.A.R.T.
Zdravím,
vlastním 3 HDD, z nich 2 jsou 3,5" a jeden 2,5". Na jednom 3,5" mám OS, který používám nejčastěji, a na 2,5" další OS. Problém je, že mi můj hlavní OS nezjistí smart informace z 2,5" disku, avšak když změním OS, aby byl načten z 2,5" disku, ukazuje mi veškeré informace včetně smartu. Nevíte někdo, kde by mohl být problém? Vlastním program Hard disk sentinel pro 3.50, a oba OS jsou Windows 7, 64 bit. Díky za rady
nerieš to, SMART je info pre nizkoúrovňove služby BIOS-u počas startu hardware, jak sa do toho zamontujú Windows so svojími ovladačmi nie je záruka spoľahlivého a korektného prístupu k hardware.
Aj z tohto dôvodu sa doporučuje, je nutné, spúšťať všetky diagnostické utility a nástroje na manipuláciu s hardware v reálnom režime z bootovacieho média.
Geniálne zobrazovače stavu hardware sú vždy nejaký temer hack systému Windows a ich funkcionalita a spoľahlivosť neistá
...
odkud máš ten matroš?
No z tvého KiliBetaManjaro Linuxu to nebude. Z části kecy, z části pravda. Generické AHCI drivery se do toho přece jenom motat můžou.
Problém je v tom, že jsi nenapsal, jaké mají disky rozhraní, jak jsou připojené. Protože pokud jsou připojené přes nějaký rustikální USB box, který třeba SMART příkazům nerozumí. Já něco podobného zažil se svými disky, SMART je sice v pohodě, ale jeden disk v jednom USB boxu nereagoval na nastavení parametru -S (doba nečinnosti, po které se zastaví plotny, ), na to bylo potřeba načíst WIndows , nainstalovat 20MB ovládací utilitu k disku, a z nabídky vybrat interval a ejhle šlo to. Ono to teoreticky by šlo přímo přes editaci nějakých hexadecimálních hodnot přes nějakém smartmontools, ale nemám čas na tyhle linuxácké zběsilosti.
Nebo Jeden SATA-USB box nezná hodnotu AAM, zatímco druhý ANO.
Pokud máš program smartctl, pak by pomohl třeba parametr -d
-d sat
-d ata
případně jiné (možnosti smartctl -d )
si ma rozosmial, ale OK
SMART od počiatku budil nevôľu, myšlienka bola dobrá a užitočná, výrobcom sa však nepáčilo/nelíbilo nejak moc dostupné čítanie týchto informácii usermi a prípadne "nesprávne" posudzovanie hodnôt stavu disku vo vzťahu ku kvalite produktu, teda diskov. Výsledkom je svojvôľa výrobcov v zapisovaných hodnotách, istá nejednoznačnosť, záhadnosť významu tých čísel. Co presne znamenajú verejne nevie nik okrem výrobcu, teda až na pár výnimiek ....
Proste výrobcovia robia všetko pre to, aby bežný user nepchal nos do servisných dát.
Je to bežná prax, výrobcovia aút nedodávajú ako príslušenstvo káble a diagnostický software.
...
Takže myslíš že jde o zbytečnou věc?
cs.wikipedia.org
sk.wikipedia.org
nie je potrebné nic viac doplňať, dúfam že všetko dôležité tu je napísané
....