Pravidlo firewall zdá se v pořádku - alespoň natolik, na kolik mi dá nahlédnout ten printscreen.
U profilul bych Local addres nastavil na nějaké "vyšší číslo", aby nekolidovalo například s IP adresou bridge. Jenomže tam jaksi není vidět, jaká je
Z toho co vidím a co jste se pokusil otisknout na obrazovku by to měl být zbytek v pořádku
Jiná věc je ta veřejná adresa. Prosím Vás, od kdy patří IP 10.109.109.254 do kategorie veřejných IP adres???? Pokud vím, tak rozsah IP 10.0.0.0/8 se řadí do privátního prostoru, který nesmí být na internetu. A nesmí být směrem z internetu adresován. Tedy pokud část obrázku, kterou jste přiložil patří do reality a není to jenom snaha zakrýt skutečnou IP. Pokud je to IP adresa, kterou máte od svého providera skutečně tak Vám doporučuji se na něj obrátit, a zařít řešit tento stav s ním. Osobně to vidím tak, že jste schovaným za nějakým jeho NATem nebo dokonce PATem. To pro začátek.
Víte co, jak píšete, že se v sítích moc nevyznáte - neberte si to co Vám napíšu příliš osobně. Nechci Vám brát sebevědomí, ani se nad Vás povyšovat. Ostatně každý jsme nějak začínali a vždycky jsme byli rádi za každou pomocnou ruku a dobrou radu někoho, kdo se chtěl podělit. Ale vidím to tak, že si berete sousto trošku odprostředka bez bližších vazeb.
Určitě se Vám podaří OpenVPN rozjet, ale pokud nebudete znát ty základy sítí, tak si s Mikrotikem můžete naběhnout. Jako každý prodkut, je i Mikrotik dobrý sluha, ale špatný pán.
Vezměte si mikrotik, který máte a začnete si ním hrát od začátku.
Manuálů a návodů je spousta. Ostatně wiki na Mikrotiku v sobě nese kompletní informaci. Pravda v angličtině.
Na ispforum.cz najdete přímo specializované fóru na mikrotik. Ale pozor! - tady se už musíte ptát trošku odborněji a měl byste mít zvládnutý základ práce s terminálem mikrotiku a umět číst, co Vám tam pošlou.
Obrázek nastavení firewallu je málo. K nastavení fitrů na firewallu je potřeba v terminálu napsat příkaz /ip firewall filter export a teprve tam je vidět celé pravidlo a celá posloupnost po sobě jedoucích pravidel.
Třeba k firewallu jako takovému bych Vám chtěl říct tolik, že - nemáte jedno rozhranní, máte minimálně dvě. A ke každému je vhodné se chovat jinak. Jedno bývá z venku, druhé zevnitř. Nad každým je vhodné spustit filtry. A by se v tom co jsem zahlédl z otisku chováte ke všem rovnocenně. To není ideální a řekl bych dokonce, že je to špatně. Tenhle přístup znamená že buď Vám správně nastavený firewall nemůže propustit vůbec žádnou komunikaci a nebo propouští víc než má a na straně internetu se spoléháte na zabezpečení NATem. A v tom případě nepotřebujete mikrotik a stačí Vám nějaký tuctový router od asusu nebo Tplinku, kde lidé spí klidným spánkem nad takzvaným SPI firewallem, který bývá ve skutečnosti jenom NAT na straně brány.
Hlavů vzhůru, není to tak těžké, jak to vypadá, ale zkuste to vzít od podlahy.