
zapojení multiplexerů
Dobrý den,
jak zapojit 16 vstupý multiplexer pomocí dvou 8 vstupých ?
Dobrý den,
jak zapojit 16 vstupý multiplexer pomocí dvou 8 vstupých ?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Co si predstavujes pojmom "zapojit"? Nemyslel si nahodou slovo "jak zamenit"?
Najvyssi bit selectu (u jedneho invertovany) pouzijes ako output enable (//edit: alebo si urobis na vystupe vyberovu logiku 1 z 2 podla najvyssieho bitu selectu), a spodne 3bity selectu zapojis na oba 8kanalove multiplexery na select piny.
to nevím, nejspíš by měl hrát nějakou roli chip select
zamen v mojom prispevku slova "output enable" za slova "chip select" a mas odpoved :)
Jak píše MM. Zkusím popsat podrobněji:
MUX s 8 vstupy má 3-bitovou adresu. Na 16 vstupů potřebuješ 4-bitovou adresu. Prvních 8 vstupů se bude adresovat normálně, tj. 000 - 111, ale jak se čtvrtý bit nastaví na 1 (tedy 1000), musíš začít adresovat druhý multiplexer a ten první přestat. Napadá mě k tomu využít členy AND a jeden NOT na ten 4 bit. Každý adresový vstup multiplexeru bude připojen přes AND. U jednoho multiplexeru tam přivedeš 4. bit a u druhého negovaný 4. bit. Adresové vstupy budou společné. Tak ten 4. bit bude sloužit k výběru multiplexeru.
Nepotrebujes AND na kazdy adresny vstup (to by ani neslo to by si adresoval furt 000). Snad vsetky multiplexery maju nejaky output enable alebo chipselect pin, prave z tohoto dovodu (aby sa dal povolit len ten multiplexer ktory zrovna chces). Alebo ak nemaju, tak si predsa vyberes len na vystupe z 2 vystupov tych multiplexerov ten spravny, pomocou dvoch dvojvstupovych AND a jedneho invertoru.
Jo, to je dobré zjednodušení
.
Myšleno tak, že na jednu trojici AND by byl přiveden negovaný 4. bit a na druhou trojici orig. 4. bit. Fungovala by vždycky jen jedna trojice. Jen pro upřesnění, optimální to není no..
.. a potom za ne este treba jeden OR napriklad. moznosti jak urobit vyber 1 z 2 je viac. Alebo mozes pouzit aj 2vstupovy multiplexer :)
jsem asi retardovany muzete mi to namalovat prosim
Ty nam najprv namaluj ze jak u teba vypada ten tvoj multiplexer. Ptz multiplexerov je asi tak tri miliony roznych. Kazdy ma ine piny. Ak to mas do skoly tak namaluj ten co vam maloval ucitel.
Ze ty ani nemas paru co to je multiplexer a co robi? Nechces si to najprv precitat na google?
vim co to je a co robi, ale unikaji mi souvislosti
nenamaloval zadny jen zadani: zapojte 16 vstupý multiplexer pomocí dvou 8 vstupých, ale pracujeme s takovych na prilozenem obrazku
ale nevim jak to propojit pres ten chip select prominte
Tam na nom ziaden chipselect nemas.
16kanalovy by mal riadiace vstupy A,B,C,D. A,B,C zapojis priamo na A,B,C oboch, a ten D bude sluzit na vyber ze vystup ktoreho z tych dvoch 8kanalovych multiplexerov sa ma pouzit. To sa normalne robi dalsim multiplexerom (u teba by to bol 2vstupovy). Alebo ak by tvoje multiplexery mali nejaky output enable vstup tak v tom pripade by stacil 1 invertor, na output enable prveho multiplexera by siel priamo D, na output enable druheho by siel invertovany signal D. A vystupy tych dvoch multiplexerov by sa mohli potom spojit v zavislosti co presne ten output enable robi bud priamo, alebo pomocou 2vstupoveho OR clenu. Tvoje multiplexery nemaju ztiaden output enable (chipselect), v tom pripade bud das na vystup dalsi multiplexer na vyber 1 z dvoch (potrebujes vybrat jeden vystup z dvoch, na zaklade vstupneho signalu "D").
Da sa to robit aj logickymi clenmi, napr. tuto je schema 2->1 multiplexera z NAND clenov
http://ecee.colorado.edu/~ecen3100/lab2_files/part 2.html
IN1 a IN2 zapojis na vystupy tvojich dvoch multiplexerov, a tvoj vstupny signal "D" je tam na scheme "SEL".
P.S. v realite sa pri takomto kombinovani veci musia riesit aj prechodove javy, aby tam nevznikal nahodou nejaky nanosekundovy zakmit kvoli oneskoreniu realnyc hlogickych clenov, ale do skoly take veci neries :)
aha, tak děkuji za tvůj čas a ještě jednou se omlouvám
Nemusis sa omlouvat, len si myslim ze ked chapes jak pracuje multiplexer tak je to jednoduche, ze sa to neda nepochopit.
Mozno nechapes jak funguju tie vstupy A,B,C, to je obycajna dvojkova sustava
000 = vybraty je vstup 0
001 = vstup 1
010 = vstup 2
011 = vstup 3
100 = vstup 4
101 = 5
110 = 6
111 = 7
pridanim stvrteho riadiaceho vstupu (=bitu, je to dvojkova sustava stejne jak bity v PC) sa zvysi pocet moznych kombinacii na dvojnasobok, preto ma 16vstupovy multiplexer 4 riadiace vstupy. A najvyssim bitom sa da volit ze ktory z dvoch 8vstupovych sa ma pouzit (ked to chces riesit dvomi 8vstupovymi)
Pro to, aby se mohly spojit výstupy těch multiplexerů je ale nutno použít takové, které mají třístavový výstup.
Třeba takové 74HC151, pokud jsou neaktivní, tak mají výstup vždy v úrovni "L"(0) a výstupy dvou multiplexů by tedy nebylo možno spojit, takže řešení způsobem, kdy čtvrtý bit deaktivuje jeden nebo druhý multiplex by nebylo možno použít. Pokud se však použijí pinově kompatibilní 74HC251, které jsou třístavové, pak je vše OK.
ved som mu to uz pisal, on nema ziaden output enable, takze volbu vystupu musi napr. logickymi clenmi, ma uz tam aj link na schemu vyssie.
BTW. samozrejme ak nemas output enable (tristavovy) ale len logicke "L" (nejaky chipselect), tak musis dat na vystupy jeden 2vstupovy OR clen a mozes pouzit "D" ako chipselect.