BF: Všechno šlape až do dne, kdy máš víc USB zařízení než je zdraví rozumné. Klávesnice, myš, mikrofon, RGB lampa č. 1, RGB lampa č. 2, jedna webkamera, druhá webkamera (protože jiný úhel, že ..), Backlight LED RGB pásky na monitor, větrák, podsvícená podložka pod myš, tři externí HDD, víceportový adaptér do kterého je zapojený HUB PORT 2 a ten krmí HUB PORT 3, USB repráčky.
A pak to přijde: "Nemám žádný volný port USB!"
PCIE slot kam bych mohl zapojit dejme tomu "4x3.1 USB" ? Zabrala ho velikost kolosalního GPU, který žere víc wattů jak dětský tábor.
Tak co teď? Jasně, je tu HUB, ale jaký? Ty levné jsou spíš loterie. Maximálně jedno slušný Ačko, těch je ale hodně ruzných typů kvality a jsou často omezené na [USB-A USB 2.0] kvality odpovidající plastikové hračce z Kinder vajíčka. Co tedy dělat. Odpověd je jednoduchá, použijte USB Type-E.
Přejít na článek
protože to firmware je. Ovladač je v jádře, ale ke své funkci potřebuje ještě firmware (což není kód x86, ale kód, jemuž "rozumí" čip na kartě). U PC je firmware součástí ovladače a "vidět" není, nicméně tam je.
Takže, pokud správně chápu, tenhle kód zpracovává přímo síťová karta, jen na ní není uložený?
přesně tak. Firmware = kód, který se vykonává na zařízení, nikoli na "hlavním" CPU (to "hlavní" je sice trochu nadbytečné, ale v tomto ohledu má smysl; CPU = Central Processing Unit)
edit: jinak dražší zařízení mívají vlastní Flash ROM, ve které je FW uložen (typicky řadiče disků), levnější a jednodušší zařízení naopak nějakou nonvolatile paměť na firmware nemají (typicky levné wifiny, DVB-T/S tunery apod.)
Tak snad je mi to jasný, díky moc za odpověď
firmware je nizkourovnovy kod obsluhujuci hardware na tak nizkej urovni a hlavne v takych rychlostiach, ze ked by to mal robit ovladac, trvalo by mu to omnoho dlhsie. Prikladom moze byt prepinanie anten, ktore sa musia prepinat v case niekolkych mikrosekund. Hardware ma informaciu hodnoty signalu na kazdej antene a firmware rozhodne, ktora hodnota je lepsia a podla toho prepina anteny. Keby to robil ovladac, asi by to moc nefungovalo.
Ovladac robi uz o niekolko urovni vyssie a vyuziva funkcie z firmware. U Atherosu (a niektorych inych) sa to vola HAL.
Pri embeded zariadeniach sa celemu kodu hovori firmware aj ked aj tam existuje ovladac pre zariadenie (napriklad wifi karty) a dalsi firmware specialne pre wifi kartu. Router ma svoj procesor, ktory je iny ako ma wifi karta. Ta ma tiez procesor a nie len jeden.