
Zátěžový test počítače
Zdravím,
když má můj notebook nižší výkon než míval (i po reinstalaci). (víc hučí, nezvládá věci, co zvládal, zkrátka zestárl). Nejsem ani z daleka odborník, ale hádám, že určitě jsou nějaké komponenty opotřebovanější než jiné a že výměna těch opotřebovaných by mohla pomoci. Doporučíte mi nějaký program na zátěžový test, či něco podobné - ano, google mám, ale rád bych nějaké doporučení pro tuto situaci. Taky je samozřejmě možnost nechat to někde otestovat u odborníků, ale bude to stát 500 a nemusí na nic přijít.
Je něco třeba z tohoto článku dobré? http://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-programy-pro-te stovani-vykonu-pocitace/sc-3-a-167512/default.aspx
Rád bych něco přehledné - jak pro blbečky, co by mi třeba řeklo, že operační paměť pracuje na 70% nebo tak něco.
Dííky
Vyčistit, odinstalovat zbytečnosti, projít msconfig a zakazovat. Program na to není.
Tak jasné, ale komponenty se časem opotřebovávají. Notebook po třech a půl letech dennodenního používání nefunguje stejně, jako když byl čerstvě zakoupen.
Cože? Jako třeba procesor už neprocesoruje tak jako za mlada? Stejně tak paměti?
No, a ne snad? Opotřebování materiálu. Ne?
Nebo jak si mám vysvětlit, že notebook nepracuje jako dřív... něco se v něm zkrátka muselo pokazit a já potřebuji zjistit co.
To už jsme ti psali, zkus si to přečíst znova a pomalu, můžeš si dělat poznámky. Není to únavou materiálu.
A čím tedy, když ne tím, co píšete, ani tím, co píšu já?
Tím si nejsem jist! Předmět "Materiály" jsem měl pravděpodobně v tak vzdálené minulosti, že byste se do ní věkem vešel možná dvakrát, ale o "stárnutí" jsem tedy neslyšel, leda v případě selenových usměrňovačů.
Notebook rozebrat, vyčistit od prachu a řádně nainstalovat operační systém, tj. ve vašem případě odnést do servisu!
Komponenty se fyzicky neopotřebovávají, tím se výkon nesnižuje. Příčinou snížení výkonu je zanášení operačního systému sajrajtem, pokud se uživatel k němu nechová zodpovědně (instaluje kdejaké kraviny, zpomalovače, warez, spyware).
Vyčistit NB leda tak od prachu. Ten brání větrání, NB se přehřívá a důsledkem může být třeba jeho podtaktování, vypínání, artefakty grafiky.
Jasně, ale to zanášení sajrajtem by po reinstalaci OS zmizelo.
Od prachu vyčištěný taky byl.
A uz si napr. meral teploty napr. pomocou speedfan apod? Ze ci napr. ten chladic neni uplne urvaty apod.
Po cistej instalacii Win je nutne nainstalit spravne ovladace z webu vyrobcu notebooku, ziadne ine. A snazit sa to potom nezavirit, co sa da aj behom sekundy pripajanim a spustanim kdejakych zavirenych okrekovanych veci apod.
Kontroloval si spravcu procesov ze ci nieco vytazuje CPU? Skontrolovat aj log z programu hijackthis ci sa tam nevyskytuje slovo Windows\inf
prosimta len hlavne nic nedefragmentuj, a nic necleaneruj. To prenechaj sado-maso maniakom.
A jak odborníci řeší problémy, které sado-maso maniaci řeší ccleanerem a defragmentováním?
Odborníci takovým problémům právě dokážou předcházet:
při instalaci programů volí nejpodrobnější instalaci, pečlivě sledují, co jim instalátor píše a dle toho s rozmyslem volí jednotlivé možnosti
neinstalují kdejakou zbytečnost, kterou "každý musí mít"
neinstalují warez (cracky bývají většinou zahnojeny trojany)
když už mají nějaké podezření, nahlédnou do seznamu programů spouštěných po startu a zlikvidují vše, co tam nemá co dělat
odborníci také vědí, že už od Windows Vista se defragmentace disků provádí automaticky
defragmentovanie ziadne problemy neriesi, ani z principu riesit nema. Cleaner tiez nic neriesi, len problemy sposobuje.
problemy sa riesia tak ze sa zisti v com je problem (spravidla je problem nejaky advanced kare nezmysel alebo vir alebo antivir alebo pomazane registry cleanerom alebo ina zavada na stolicke) a problem opravia.
P.S> a vzhladom na to ze odbornici si vyssieuvedene nezmysly ani viry neinstaluju, tak nemaju na svojich PC ziadne taketo problemy, typicky nemaju problemy vobec ziadne, s vynimkou tych ktore sposobil uz cinan :)
Musí to být krásné, narodit se jako odborník.

Ale jde o to, že to obvykle bývá tak, že jsou problémy (zanesený počítač) a až po tom člověk nainstaluje CCleaner a pročistí ho, tudíž primární problém způsobit nemohl.
Další věc, jak píše kolega výše o tom, že nestahuje cracky, protože obsahují trojany. To je moc pěkné, já už hry taky moc nestahuji, přece jenom jsem tomu odrostl. Ale nějaké ty roky zpátky - bez příjmu s chutí zahrát si nějakou hru, jak to udělat, aniž by si člověk nestáhl crack?
Pokud už útočíte na jiné, tak já si též šťouchnu. Nerodí, ale třeba místo warezení se vydal těžkou cestou s. Uljanova: "Učit se! Učit se! Učit se!"
To nebyl útok.
Rozhodně to nebylo myšlené v nějakém zlém duchu... Že bych byl takový nevděčník, ptal se na pomoc a ještě útočil na ty, co si našli chvilku volného času, to zas ne.
Já si kolikrát říkal, že by bylo fajn něco se dozvědět o počítačích víc. Ale je toho hodně a člověk tak nějak neví, kde začít.
Jak riesit cracky ti tu urcite vypisovat nebudem. Vseobecne sa da pouzivat zalohovy image nezavireneho systemu, da sa pouzivat opravnenia a hry len na user ucte, apod. Clenaer neriesi zavireny PC, cleaner neriesi vobec nic. Len sposobuje problemy.
Neexistuje nic ako "zaneseny PC", ktory by sa dal zazracne "odzaniest" nejakym programom. To je len naivna predstava laikov a kvoli tomu si znefunkcnuju Windows takymito nezmyslami, resp. potom jak to maju uplne zavirene to cleanerom uplne dorazia, aby to prestalo fuungovat uplne.
Odborníkem se člověk nerodí, chce to poctivé studium a celoživotní vzdělávání - kolem počítačů a programování se motám cca 30 let a pořád se musím učit.
Za prvotní zpomalení samozřejmě nemůže CCleaner, ale neznalý uživatel, který si zabordelil systém nepotřebným balastem. Po instalaci a aplikaci CCleaneru se ale může stát, že systém přestane fachčit úplně (tedy dokáže z polomrtvé kočky vyrobit kočku docela mrtvou). Vlastně se dá říct, i za to může neznalý uživatel (uvěřil, že automatické vyčistění registrů pomůže polomrtvou kočku oživit)
A co dělat proto zavirovaným crackům? Nestahovat a tedy ani nehrát. Já měl výhodu, že jsem začínal dřív, kdy se hrálo zejména na 8bitech /ZX-Spectrum, Atari,...) a tam šly hry kopírovat téměř bez omezení. Taky v začítcích PC ty ochrany her a programů nebyly vůbec nebo byly jen velice slabé, a pokud byly potřeba cracky, většinou ještě nebyly zavirované. Ale dneska se fakt nelegální věci nevyplatí.
kecáš. normální postup je ten, že si lama nainstaluje nějaký cleaner, protože všechny ostatní lamy to používají taky, a furt s ním něco "čistí".
a teprve přes sebeusilovnější pucování se začnou objevovat problémy, které lama "řeší" jen přeinstalací systému.
pokud věříš tomu, že se paměť časem opotřebovává, jaký jiný titul než lama by sis dal?
buď ten krám rozeber, nebo to odnes do servisu, bordel uvnitř nevyčistíš žádným programem, nejde ani zvenčí vyfoukat.
http://blog.lukkas.org/ach-tie-nase-zanedbane-note booky/2012/02/
K tomu lze dodat, že je tu vědomí o víceuživatelském os, právech, účtech, atd. A zásadní je užívat maximální práva k systému jen a pouze k administraci os, tj. po prvotním nastavení os jen v minimálních případech.