Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Diskuse o sestavě

Přeji dobrý večer všem. Rád bych se s vámi podělil o svou novou sestavu, zároveň vás poprosil o případné reakce a zlepšení.

Dále bych se chtěl této diskusi dozvědět nové poznatky o chlazení a na to navazující taktování procesoru. Některé věci mi nejsou v tomto ohledu jasné a rád bych se s nimi obrátil právě na vás, protože jste mi již v minulosti dokázali dobře pomoci.

Na poslední větu hned naváži. Před 14-ti dny jsem zde publikoval otázku, která se týkala kontroly sestavy. Právě jeden vašich z rádců, M-pol, se se mnou podělil o zkušenosti a poskytl mi zajímavý návrh sestavy, na kterém jsem začal stavět - tímto mu ještě jednou moc děkuji. Po dobu těchto dvou týdnů jsem pročítal všemožné články, recenze, včetně komentářů, kde se daly najít užitečné postřehy. Takto jsem pročetl např. servery pc.*uning, *vethadware, *dworld včetně zahraničních, jako *omshardware a *uru3d.

Díky takto strávenému času jsem se pustil do sestavování následujícího drobečka.

Kdybych řekl, že jsem na peníze nehleděl a házel komponenty do košíku jen podle čísílek, lhal bych. Snažil jsem se vybírat dle ceny / výkonu (téměř klišé), kvality a počtu kladných ohlasů v psaných recenzích, které jsem si zpětně dohledával. Cenový strop jsem si nenastavil, ale rád bych se držel do 40 000,-.

Co od počítače čekám? (seřazeno dle priorit)
1. V případě potřeby maximální výpočetní výkon, stručně a jasně, když si budu chtít zahrát např. nového Wolfensteina na ultra, tak si jej na ultra zahraji.

2. Když do bedny vložím mléko, vytáhnu ho po hodině studené (dělám si legraci).
Chlazení je pro mě velice důležitý parametr a to hned ze dvou důvodů. Po pár letech shledávám, že dobré chlazení je základem skvělého počítače, proto na něm nebudu šetřit. Tím druhým důvodem je pravidelná účast na LAN akcích s kamarády, kde bývá po pár hodinách opravdu velké teplo (na ploše velkého pokoje máme většinou 6 - 10 počítačů). Míval jsem proto na podobných akcích se svým stávajícím počítačem často problém s přehříváním.

3. Nízká spotřeba v IDLE, nemám zájem platit horentní částky za elektřinu.

4. Nízká hlučnost v IDLE. Podobně, jako v předchozím bodu. Nemám zájem o to, mít vedle sebe při prohlížení internetu vysavač.

5. Estetická stránka. Barvičky a originalita, to je moje.

6. Dobrá mobilita

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Se stručným úvodem jsem vám představil svou sestavu a popsal mé základní priority, dle kterých jsem celý počítač skládal.

Nyní bych rád odůvodnil výběr jednotlivých komponentů.

Základní deska
S výběrem MB jsem neměl větší problémy. Původně jsem sice zamýšlel jiný procesor, konkrétně z řady Xeon E3 Ivy Bridge s paticí LGA1155. Nakonec jsem se rozhodl pro novější řadu a výkonnější taktovací procesor, ale o tom níže.

S deskou budu spokojen. Poskytuje dostatečný počet USB portů, SATA konektorů a na to navazující možnost spojení pevných disků do RAID. Dále např. zajímavou utilitku od MSI, díky které lze jednoduše taktovat procesor. Obecně jsem na tuto desku četl řadu kladných ohlasů. Jediným nedostatkem bude snad vyšší pracovní teplota, oproti konkurenčním deskám, ale rozdíl není příliš markantní (dle testu na pc.*uning).

Procesor
U výběru procesoru jsem strávil asi nejvíce času. Srovnával jsem si různé benchmarky, testy výkonů v praxi, srovnání teplot, spotřeby a chlazení. Musel bych se opravdu rozsáhle rozepisovat. Pokud to shrnu, nejlépe mi vychází řada i7-iček Sandy Bridge. Bohužel už nejsou v prodeji, byly nahrazeny řadou Ivy Bridge, která je ještě horší, jako stávající Haswell.

Stále si nejsem příliš jistý nutností "káčka". Na jednu stranu je to opravdu pořádný kus HW, ale na druhou také vím o problému přenosu teplot mezi čipem a IHS, který je působen NEJEN nekvalitní pastou, která se mezi IHS a čipem nachází. Rád bych ovšem zdůraznil, že za žádnou cenu nehodlám pastu měnit. Za prvé je to jasná ztráta záruky a za druhé si na to netroufám.

Tak či tak, Sandy Bridge teplotám při taktování se nemůže stávající i7 přiblížit ani s nejkvalitnějším chladičem - bohužel. Myslím, že výběrem nebudu zklamaný. Jak jsem již psal, je to pořádný procesor, který si klidně o pár stovek GHz řekne. Spotřeba Haswell procesorů se mi také líbí. Jak v IDLE, tak v zátěži.

ALE, rád bych se vás zeptal, zda není procesor příliš přehnaný. Stačil by, myšleno do budoucna, i např. jeden z Xeonů?

Grafická karta
V tomto případě nebylo co řešit. GK jsem měl v košíku již při prvních verzích sestavy. Naprosto dostačující, výkonná a skvěle chlazená. Na druhou stranu je ji potřeba pořádně nakrmit.

Operační paměť
V operačních pamětích jsem docela tápal. Po pár článcích a srovnávacích testů je mi vše jasné. Proto jsem vybral tyto low-profile paměti, pracující s nízkým napětím, konkrétně 1,35V. Vybral jsem je na základě testů, ze kterých vycházely jako vítězné. Velikost paměti mi bude zatím s přehledem stačit. Nebude problém časem dokoupit další pár, ale to myslím nebude nutné.

Zdroj
V první sestavě jsem měl 550W zdroj. Po výběru taktovací i7 jsem se rozhodl pro vyšší výkon zdroje. Horká karta původně padla na levnější Seasonic G Series s výkonem 650W. Dle uživatelských zkušeností zdroj často píská. S pískáním cívky mám negativní zkušenost z notebooku, nehodlám proto po prvním zapnutí řešit pískající zdroj. Rozhodl jsem se tedy pro Titanium verzi, s modulární kabeláží. Ta by měla být víc, než dostačující, aby vydržela krmit mou sestavu při zátěži.

Skříň
Velký, opravdu velký oříšek. V dnešní době vybrat vhodnou skříň v nepřeberném množství modelů je obtížné. Alespoň z mého pohledu. Po dlouhých hodinách vybírání jsem byl již několikrát rozhodnutý. Do finální sestavy jsem zařadil tento zajímavý a originální kousek. Bude to moje první zkušenost s krabicovým rozložením. Popravdě jsem se do ní téměř zamiloval. Vnitřní rozložení je špičkově vyřešeno, stejně tak proudění vzduchu. Sání vpředu v podobě 2x 120 mm, zadní výfuk 120 mm a střešní výfuk 200 mm. Snažil jsem se sehnat model s prosklenou střechou, ale bohužel se do ČR nedodává. Ofuk disků obstarává dvojice 80 mm fanů.

Ve skříni je také místo na radiátor pro vodní chlazení o rozměru 240 mm.

Opět vás po čase zdravím, pánové.

Měl bych jeden rychlý dotaz. Jde nějak zjistit, kolik si vezme GPU v LOADu? Např. při hraní náročných her?

Na oficiálních stránkách v je zadán požadavek na 2x 150W 8-pin konektor ze zdroje. Rozumím tomu tedy správně, že GPU bude mít maximální odběr 300W? Nebo si ještě něco může vzít přímo z desky (tzn. měla by odběr nad 300W)?

Pokud výrobce určí v základním nastavení max.300 TDP (W) tak mu asi musíš věřit.
Obecně:
Deska dodává g.kartě až 75W, pokud je spotřeba větší, tak od toho je přídavné napájení, třeba těch 2x 8 pin, v součtu všeho 300 TDP.

(jo, žádná hra takové spotřeby nedocílí, to můžeš jen v zátěžových testech =
hra - testy rozdíl až 40W +)

Koukal jsem na nějaké psané testy ohledně AMD R9 290 karet. Co jsem se dočetl, mě celkem překvapilo.

Např. Sapphire R9 290 Tri-X OC si vezme při hraní Metra: LL až 336 W (!). Průměrně potom 215 W, což není taková hrůza.

Zajímal by mě Tvůj názor. Už dopředu počítám s tím, že pošlu R9 290 Vapor-X OC do Crossfire nejpozději na jaře příštího roku (ale spíše někdy do konce letošního roku). Má cenu kupovat tu 660 Wattovku Seasonic Tit., když nebude schopen živit počítač se dvěma R9 290?

Pokud se podívám do reálných hodnot, tak na hraně bych byl někde u 850 W zdroje. Nejlépe bych bral nějaký výkonnější, vzhledem k nabídce už nějaké 1kW dělo. Spotřeba ve špičce takové sestavy by byla někde mezi 850 - 900W (2x ~350 W + počítám cca 130 W procesor + deska + zbytek).

Co myslíš? Jaký bys doporučil zdroj na mém místě?

Děkuji Ti za radu :-)

- - - UPDATE - - -

Celý test zde.

1. považuji CF takto výkonné karty pro jeden FollHD monitor za nesmysl a to z ohledem na nevyužitý výkon, spotřebu, hluk, ne vždy korektní podporu ovladačů a her.
(navíc je neméně důležitá jó rychlost/výkon procesoru)

2. testy/měření spotřeby se uvádějí vždy pro celou sestavu

3. pokud bych opravdu toužil po sestavě, bez ohledu na prachy a pro tři monitory (letecký simulátor) tak bych koupil kartu jednu a to AMD R9 295X2 + procesor socket 2011 i7-4930K + hodně slušný 800-850W zdroj -
ENERMAX Platimax EPM850EWT 850W

[http://www.ddworld.cz/images/stories/grafiky/AMD%2      0Radeon%20R7%20R9%20-%20200/R9%20290/Sapphire%20VA      POR-X/spotreba.png]

295x2 je skvělá karta. Bohužel si ji nemohu dovolit. Alespoň ne teď. Tak velkou investici do pc, včetně 2011 procesoru a desky, bych byl schopen provést nejdříve ke konci roku.

Stejně tak, jako výše zmíněný nákup druhé karty do CF. Co se týče monitoru, hodlám jít do velkého 30" 4k a ten zavěsit na stěnu. Opět se bavíme v řádech několika měsíců.

Dále myslím, že dnešní a pár let staré hry nebudou mít problém s CF / SLI. Přece jen se nejedná o revoluční technologii starou pád týdnů.

Vraťme se tedy, prosím, zpět k mému dotazu. Nechat 860 W pro obě karty s certifikací 80 Plus Platinum, nebo přikoupit (rozdíl řádově 1500,-) 1000 W 80 Plus Gold? V obou případech se jedná o Seasonicy.

Ohledně dvou R9 290 Vapor-X v CF bych měl dva dotazy.
a) Bude k nim stačit jeden 4790k?
b) Existuje delší spojovací CF konektor, aby mi možnil vložit druhou kartu až do 3. (nejnižšího) PCI slotu?

Díky za odpověď :-)

Co bylo třeba jsem ti napsal.
Jen poznámka k bodu b) ohledně můstku pro CF
Převzato:

The R9 290 Series has the ability to support AMD CrossFire Technology mode without the need for a hardware strap or “CrossFire ribbon”, while maintaining the same quality and performance that AMD CrossFire Technology is known to deliver.

Triple or Quadruple gaming power with AMD CrossFireX™ Multi-GPU Technology.AMD CrossFireX technology supports up to four graphics cards to be used in a single system.

(tímto je to pro mě uzavřené a další odpovědi nemají více méně smysl a to s ohledem na na tvoje znalosti (bez urážky) a hlavně na délku doby realizace)