
Vědecká úloha
Ahoj,
hledám někoho, kdo by mi dokázal říct jakým způsobem vypočíst takovouto úlohu:
Jakou rychlostí musím vypustit objekt o hmotnosti 2 kg ve tvaru koule tak, aby dorazil až k měsíci.
Jsem informatik a potřeboval bych poradit od nějakého fyzika/šikovného matematika. Je vůbec v lidských silách to vypočíst. Napadá mě tolik neznámých... (V každé nadmořské výšce má tření jinou sílu, gravitace směrem od země slábne, u měsíce zase sílí.)
Pokud vás něco napadne kam mě s tím odkázat, tak Děkuju!
Exaktně se všemi neznámými to asi nepůjde (zejména odpor vzduchu, směr a rychlost větru, ...). Pro jednoduchý odhad stačí vědět, co jsou to kosmické rychlosti. Pokud se těleso má odpoutat z gravitačního pole Země, musí dosáhnout druhé kosmické rychlosti, která činí při vypuštění z povrchu Země (z nadmořské výšky 0) 11,18 km/s. Protože Měsíc se ještě nachází v gravitačním poli Země, měla by pro jeho dosažení stačit o něco nižší rychlost.
To vím, ale nevím jestli se ta rychlost počítá jako konečná, nebo jestli ji raketa musí udržovat... koule není raketa a pokud jí vypustíte, tak už ji nic tah nedodává.
Stačí, když té rychlosti dosáhne - pak už (laicky hodně hrubě řečeno) její kinetická energie bude vždy vyšší, než gravitace. A - pokud tuším - nepočítá se s odporem prostředí.
je to v lidských silách.
Pokud zanedbáme odpor vzduchu (což bychom neměli), stačí středoškolská fyzika.
V zajetí pracovních problémů nemám čas vyjádřit se blíže.
Ale zaujalo mne:
Vždyť si vzpomeňme, že lidé se byli schopni trefit nejen na Měsíc, ale třeba i na Saturnův měsíc Titan, z jehož povrchu máme fotky:
Huygens_%28sonda%29
Podle mě se jedná o pořád nedoceněný úspěch.
Pochybuji, že ty výpočty všechny provedl jeden člověk.