
Wi-Fi Spoj
Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem všesměrové antény. Potřebuji aby měla dosah tak 150m. Zatím mám vybranou tuhle http://wifi.aspa.cz/antena-vsesmerova-alfa-15dbi-2 -4ghz-z90757/ . Děkuji
Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem všesměrové antény. Potřebuji aby měla dosah tak 150m. Zatím mám vybranou tuhle http://wifi.aspa.cz/antena-vsesmerova-alfa-15dbi-2 -4ghz-z90757/ . Děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
V norme 802.11n je dosah az 730m na obycajne antenky, ktore sa davaju ku kartam. Podmienkou je priama viditenost anten a nezarusene prostredie na obidvoch stranach. Dosah sa pocita pre najpomalsiu rychlost ake zariadenie umoznuje (MCS0).
150m by neměl být problém ani s "pendreky" na routeru. Podmínkou je přímá viditelnost.
Bohužel, v cestě stojí pár stromů. Je to velký problém? Děkuji
tvé všesměrové anténě stojí v cestě pár stromů? to vysíláš signál uprostřed lesa?
Vysílač bude zde na nejvyšším místě. Ve vesnici bude umístěn na zámečku. Viz. mapa: bKha . Anténa bude vlastně použita jako repeater. Bohužel na přímo to nejde. Tam zavazí stromy. Děkuji
ty přijímáš signál a dále ho šíříš pro ostatní repeaterem?
to je jen vtip, že jo?
Tak co by bylo lepší použít? Děkuji
Hlavně je to pro obchod. Ale chtěl jsem toho využít a rovnou si rozšířit po obci.
nějaké ubiquiti nanostation pro příjem, na jiném kanálu to budeš všesměrovkou vysílat.
Ano ale to by bylo hodně nákladné. Bude potřeba router, anténa a nanostation. Bude to potom fungovat lépe? Nebo je to zbytečné? Děkuji
bude to fungovat normálně = mnohem lépe.
repeater degeneruje propustnost.
Preco si si vybral vsesmerovu antenu ?
Ak potrebujes prijimat z jedneho smeru, je nevhodne pouzivat vsesme, pretoze z inych smerov ta mozu zarusit natolko, ze aj na tych 150m to bude nepouzitelne. Inak je to dobra antena, len na to aby fungovala spravnme potrebuje byt instalovana na streche a v okoli nesmu byt ziadne predmety, ktore by odrazali signal (blizke budovy). Musi byt instalovana na najvyssom mieste objektu. V ziadnom pripade nemoze byt instalovana na balkone. Tam nefunguje dobre. Inak vsimol si si, ze ta antena ma dlzku 1.5m ? Potrebujes k nej este stoziar.
Ano, stromy jsou velký problém:
http://pc.poradna.net/q/view/560318-wifi-pripojeni -kazi-stromy?page=r560324
http://www.rax.cz/13/wifi-listi-stromy-listy-rusen i-signal/
4
S tymi listami na stromoch to nemusi byt az take kriticke. Zalezi na tom ako daleko je strom od anteny. Ak je daleko (napriklad v polovici), tak to moze fungovat za cenu zvysenej chybovosti. Dazd a to ani silny nieje pre wifi na 2.4GHz prekazkou. Mam to odmerane na 10 rocnej monitorovanej linke. Signal ma utlm za dazda zhruba 1-2dB na 300m vzdialenost a nikdy pocas 10 rokov nevypadol za dazda z dovodu slabeho signalu, alebo nestability signalu. Ak vypadol, tak len pre skutocnost, ze nebola energia viac ako 20min. Na com ale zalezi hodne a zrejme viac ako na listi na stromoch je kvalita ovladaca a to ako dokaze narabat so signalom a zvlast ako predchadza interferenciam.
Déšť samotnej ne ale mokrý listí na stromě dokáže vyrobit naprosto neprostupnou stěnu pro wifi.
souhlas.
Mas aj vlastnu prax v merani signalov ?
Predstav si na mieste stromu dom dostatocne zatepleny a obaleny hlinikom. Co myslis je mozne robit spojenie ked stoji takyto dom v ceste ? Ja tvrdim, ze ano a mam to odmerane na trase skoro 600m. Netvrdim, ze to spojenie je na jednicku, ale pouzivat sa da.
Ne, praxi v měření signálů fakt nemám. Ale u kámošů jsem tohle řešil (spojovali se naproti přes ulici, kde byl strom a při dešti nulový signál).
Aj keby bola na trase prekazka v podobe domu, tak za prekazkou je mozne v urcitej vzdialenosti namerat signal. Bezne sa to pocita priemetom pre sirku a vysku prekazky. Cim vyssia frekfencia, tym je ta vzdialenost mensia, ovsem je tam vacsi utlm za prekazkou. Pri TV frekfenciach je signal az dalej od prekazky, ale nama taky velky utlm. Pre mokre listie na stromoch nieje problem utlm, ale znacne kolisanie signalu, ktore pomyli vsetky automatiky. Napriklad rychlostnu automatiku, vyrovnavanie citlivosti antenoveho predzosilovaca, odhad volneho kanalu a dalsie. Ak je moznost tieto veci v ovladaci vypnut a nastavit fixne je mozne v urcitych pripadoch fungovat aj cez mokry strom. Treba sa ovsem uspokojit s narastom odozvy. Pingy sa sa mozu stracat.
Existuje tam este jeden efekt, ked niekto pozoruje ako signal zosilnieva ked strom vyschyna.
V niektorych pripadoch namokne aj antena a to tak, ze zmeni svoje vlastnosti. A je pravda, ze ked to vyschyna, tak zrazu zacina postupne signal zosilnievat. Ovsem nie preto, ze by to bolo len tym stromom.