Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vykonny vypocetni pocitac pro zpracovani velkych objemu dat

Pekny den,
chtel jsem pozadat o radu pri navrhu vykonne vypocetni sestavy. Jedna z uloh bude zpracovani velkeho objemu obrazovych dat (radove jednotky TB, rekneme cca do 10 TB). Tato data by mela byt hned pristupna na ulozisti. Pri zpracovani jsme schopni vyuzit vice jader (nyni na jinem stroji plne vytizime 6 jader). Zvazujeme vyuziti GPU pro paralelni vypocty.

Doposavad jsme nemeli zkusenost se zpracovanim dat tak velkych objemu, takze mne napadaji obecne otazky typu:
- zvolit workstation s potrebnou kapacitou na internich discich nebo serverove reseni pripojene k nejakemu poli?
- souvisejci volba CPU - bezny desktopovy nebo serverovy?
- ma smysl uvazovat o znackovem reseni (DELL,HP,...)?

Vim, ze je to hodne obecne zadani, ale budu se snazit ho pripadne zpresnit. Rozpocet - zaklad rekneme 30-40 000 CZK, asi bude mozne navysit, pokud budou argumenty :).

Predem diky moc za reakce,
M.

no prostě místo jedné drahé tlusté plečky koupit pár desek a levnějších CPU (zapojit to googlestylem, jen do nějaké konstrukce, nikoli do klasické budky), k tomu nějaký netboot do clusteru a jedem. ;-)

Většinou totiž vychází, že je levnější a výkonnější je pořídit vícero slabších řešení, protože paralelizace tak nemá úzké hrdlo v I/O, navíc je tam faktor redundance a možnost výkon škálovat dle potřeby (např. potřebuju navýšit výkon o 30%, tak dokoupím adekvátní počet nodů).

Samozřejmě to předpokládá několik věcí:
1. úloha musí být vhodná na clusterovou paralelizaci
2. je třeba si pořešit rozdělování úloh do clusteru
3. rozumné propojení počítačů (minimum je gigabit a výkonný centrální storage s minimálně 2 nabondovanými síťovkami, aby to mělo smysl)

a poslední věc: na toto je vhodnější linuxové prostředí, už kvůli jednodušší implementaci clusterového prostředí.

http://www.fi.muni.cz/~kas/p090/referaty/2002-podz im/skupina10/clustery.html

Takže asi hlavně matice, podporuje to nějaké výpočty pomocí CUCA/OpenCL? Farmičkou myšleno stádo počítačů v clusteru, ale v té ceně asi ne.

Předpoklad dlouhodobého chodu >> ECC + Xeon + SAS HDD + HW řadič >> pracovní stanice od HP, Dell...