Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hledám NAS server

Dobrý den, potřeboval bych pomoct s výběrem NAS serverem.
Jde mi hlavně o možnost:

Připojit alespoň čtyři disky (klasického rozměru 2.5 nebo 3.5") s možnou maximální kapacitou 6TB. Méně jen na 4TB. (6TB disk jsem ani moc neviděl případné rady by pomohli)

Dále USB 3.0
rychlost čtení 112.45 MB/s a vyšší
rychlost zápisu až 101.21 MB/s a vyšší
procesor pracující na frekvenci 2 a více GHz
a využívající 1GB operační
ne moc velkou spotřebou W
Váhu neřeším, velikost také ne. Snad jen aby se to do ničeho nemuselo šroubovat.
rozsáhlou podporu souborovejch systémů

A nakonec podporu různých protokolů pro komunikaci zejména CIFS, SMB, DLNA a NFS

Snad jsem na nic nezapomněl.
Děkuji za rychlou odpověď.

rychlost čtení 112.45 MB/s a vyšší
rychlost zápisu až 101.21 MB/s a vyšší

to sis vycucal z prstu? A jak si to vlastně představuješ? Máš doma infrastrukturu podporující bonding/teaming gigabitových síťovek?

Možná by bylo lepší říct co vlastně máš v plánu, ne tady vyblejt nesmyslné požadavky.

P.S.: česky správně je: radY pomohlY.

Doplnim dalsich par nezmyslov.
Procesor a takt ti poradil kto? Nezalezi ani tak na takte ako na infrastrukture procesora. Nie je jedno, ci je to ARM alebo x86 a vykony su fest rozdielne.
Operacna pamat 1GB? A naco? Na FreeNAS je to zufalo malo, na nejaky propietarny linux zase dost, navyse to silne zavisi od spustenych sluzieb.
Mala spotreba vs vysoky vykon dokopy nejdu vobec.
Podpora suborovych systemov ti je naco? Tebe predsa moze byt jedno v ako FS su data ulozene, aj tak sa vsade pouzivaju *nixove FS, takze nerozumiem poziadavke podpore FS.
Co si myslis je nejaky rozdiel medzi CIFS a SMB? A co AFP? DLNA je tiez vec sw, ale to ma snad dnes uz kazde NASko.
A co cena? NASka su za 100 eur, ale aj za 1000.
Okrem toho byt tebou idem do PC riesenia.

a jako výsledný celek to bude fungovat jako NAS server?

1. na paměť by měl mít minimálně 8 TB

2. na to mohu říct Ano i Ne záleží na té kapacitě, pokud by mi to utáhlo vyšší pevné disky (zde jsem stále ztracen, nevím jestli je možné připojit i větší velikost disku když to nikde prodejny nenapsaly) tak ano koupil bych dva 4 TB a zrcadlil je a později dokoupil další dva.

3. teď si nejsem jistý, myslíte jaký program se bude starat o celej server? V tom už plavu.

Ano, pak to funguje jako NAS, navíc s několika "vylepšeními", jako jsou např. Snapshoty, pokud budeš mít dost RAM, nebo aspoň malé SSD na hashe, tak i deduplikaci dat.

ad 1. - 8TB lze realizovat několika variantami, např. 3x4TB (s redundancí - R5,RAIDZ) nebo 2x4TB (bez redundance - R0). Stále nevíme, zda chceš či nechceš redundanci...
ad 2. - velikost disků neřeš.
ad 3. - Myslí se tím, k čemu to budeš používat. Např.: Jako stupid fileserver alias odkladiště jaderného odpadu, jako fileserver pro důležitá data (účto, oscanované faktury, smlouvy...), jako SAN pro virtuální mašiny, jako staging storage pro nějakou videostřižnu apod. Každá taková aplikace vyžaduje jinak navržené zařízení a disky.

edit: jen malá technická: deduplikace není "garantovaná" funkce, která ti magicky sníží fyzický objem uložených dat. Funguje jen někdy a v případě FreeNASu je třeba velmi podrobně analyzovat data a samozřejmě velmi dobře plánovat HW konfiguraci serveru, zejména RAM.

To je složitější a složitější...

OK

Řeknu to jednoduše mám 3 externí disky kapacita dohromady dává něco málo pod 4.5TB (nechci mít stůl plnej disků)
Slyšel jsem že dobrým řešením je NAS server a tak jsem projel pár obchodů a webů kde se tomuto tématu věnovaly. To co jsem pobral už víte.
Potřebuji "jenom" větší úložný prostor kam mohu přenést tyto data, svižný přístup stahování a nahrávání těchto dat. Typ dat je různý od malých po velké Iso, rar a natočené videa.
Řešení v podobě jednoduše sestaveného Pc + disků nezní tak špatně jen nevím jestli bych zvládl to složit dohromady jinak bych k tomu přistoupil už dříve.
Jinak zálohu souborů moc neřeším i když bych jí bral kdyby rozpočet nebyl omezený.
Jde mi spíš o přesuny dat někam bokem pro uschování jinak veškerou zátěž přenechávám na počítači.

To je stalo zufalo malo. Rozdiel medzi citanim malych a velkych suborov je obrovsky, rozdiel medzi 1 uzivatleom a 3 naraz je obrovsky, rozdiel medzi citanim a zapisovanim tiez.
Ano v podstate mu bude stacit entry model, ale v tom pripade kludne aj mensi a slabsi Zyxel 325.
A urcite by som nekupoval NASko s predrazenymi diskami od vyrobcu.

Tohle není jednoduchý problém. Velké disky současnosti jsou fajn, ale na druhou stranu je to ideální způsob, jak naráz přijít o hodně velké množstvá dat. Čím větší disk, tím pomalejší přístup (sekvenční) k datům. Rameno s hlavičkami to má pořád stále jedno.

Při takovém objemu - chtě nechtě - je třeba už uvažovat i o spoustě věcí okolo. Bude to mít záložní zdroj? Jak dlouho to na ten zdroj vydrží? Dovedu do vypínat, když bude docházet baterie? Mám tam důležitá data? Jaký je jejich objem? Mám je nějak zalohovaná?

A odpovědi na tyto otázky celkové řešení prodražují. Ale při takových objemech dat (a daných požadavcích) není možné vystačit s dvoudiskovou nejlevnější krabičkou.

Něco málo se ušetřit dá, pokud člověk zvládně (nebo mu někdo vyrobí) NAS na míru (zmiňovaný FreeNAS). Ale největší investice vždycky budou disky. Druhou nejvyšší pak záložní zdroj. Co se týče energie, takto velké disky se stále dělají 3,5", takže při koupi úsporného CPU budou opět nejvíc žrát disky, zhruba 10W na kus. S tím prostě nejde nic moc dělat.

Ok, takže mix úložiště radioaktivního odpadu a důležitých dat. S ohledem na celkem velkou požadovanou kapacitu bych ti doporučil redundanci v R5/RAID Z, tj. koupit 4 disky po 3 nebo 4 TB. Menší disky ti dají 9TB neformátované kapacity pro data, větší (4x4TB pak 12TB neformátované kapacity. Případně 3x6TB disk (kapacita rovněž 12TB, ale u 6TB a vyšších modelů si opravdu nejsem jistý jejich spolehlivostí - to jsou už ty "héliové")

Samozřejmě máš 2 další možnosti: použít RAID0/JBOD a pak bude kapacita součtem kapacit zakoupených disků, případně můžeš každý disk provozovat jako separátní svazek (tedy nikoli jako pole) a tím snížit riziko ztráty dat. Ale ani jeden z těchto dvou scénářů ti silně nedoporučuju. To byla ta jednodušší část.

Nyní k samotnému hardware. Opět máš 2 možnosti:

1. Zakoupit 4diskový NAS, ideálně Synology nebo QNAP (nic jiného bych asi neriskoval). Cena bude minimálně těch 12-15 tisíc jen za NAS (plus si přičti cenu disků, ta je pro všechna řešení stejná). Výhodou je "klikací" systém OOB (out of the box) a jednoduchá montáž (v podstatě stačí osadit disky)

2. Zakoupit komponenty na FreeNAS mašinku. Výhoda je vyšší výkon, vyšší spolehlivost, ale taky horší vzhled a nutnost si to sešroubovat a nainstalovat sám. Deduplikace není v tvém případě výhodná, takže budou stačit 4GB RAM.

Já bych to viděl asi takto nějak:
http://www.czc.cz/asrock-am1b-itx/149868/produkt?q -category-id=cekl578lf4hnm99cg61b4if0a1
produkt
http://www.czc.cz/crucial-4gb-ddr3-1866-ecc_2/1437 43/produkt?q-c-0-f_2027418=t1&q-category-id=091mfs irtuiibbvgk6m970dab4&q-c-1-f_1432015722=s240-Pin+D DR3+DIMM (pozor, ECC paměť!!)
http://www.czc.cz/seasonic-ss-350et-f3-350w_6/1138 73/produkt
http://www.czc.cz/kingston-datatraveler-se9-8gb/10 1603/produkt?q-category-id=cfi2mv4rpmh258sru86kd88 6fc&q-c-2-f_2025059=d4.0&q-c-1-producer=s88t5tkbq0 2e21av6mus3fs462f&q-c-3-f_2025059=d8.0&q-c-0-produ cer=seleb7qsr30fdoa9nmif4k9j0o9 (na image FreeNAS)

Základ je tedy necelých 5 tisíc.

Skříň si můžeš vybrat podle svého, doporučím ti buď toto:
http://www.czc.cz/fractal-design-node-304/113490/p rodukt (vzhledná, ale není možnost hotswap)

NEBO
libovolnou ATX/uATX skříň se 3x5,25" vnějšími pozicemi (např. starší CoolerMaster Elite 330/331/332, stojí okolo litru) a k tomu
http://www.softcom.cz/eshop/chieftec-interni-box-d o-5-25-pro-4x-sas-sata-hdd-cerny-hot-swap-alu_d539 65.html (hotswap rámeček)

V obou případech se celková suma nepřiblíží ani k ceně 10 tisíc za celý HW (bez disků). A v obou případech lze NAS dále rozšiřovat (dokoupením SATA řadiče do PCIe slotu v ceně do 1000Kč), pouze možnost č. 2 ztratí eleganci hotswap řešení.

edit: ještě k tomu si připočítej cca 1300 Kč na vyhrazenou UPSku, např. http://www.czc.cz/eaton-5e-500i/146090/produkt?gcl id=Cj0KEQjw_byiBRCu9qm5lc28ufgBEiQAWq-ta4n5uDblCz- PzTzduISyituCJtLpOiE9ukWKOFV_yFMaAgei8P8HAQ

tak ještě update ohledně ECC: Bohužel, Asrock nejspíše schválně dropuje podporu ECC, alespoň podle tohoto threadu:

http://www.overclock.net/t/1495837/ecc-works-on-am 1

CPU to bezesporu umí, takže je to jen otázka BIOSu. Tj. Doporučuju hledat desku se 4 SATA porty a podporou ECC. Alternativně lze vyhodit ECC RAM modul a použít běžný RAM modul, to se ale bohužel dostaneme spolehlivostí o dost níže. Osobně bych to řešil ATX deskou od Asusu a dokoupením SATA PCIe řadiče rovnou..

Tedy:
produkt
http://www.czc.cz/axago-pcie-radic-2x-int-ext-sata -iii-6g-asmedia/109005/produkt?q-category-id=3vklh u59i2j27asf4qc5ds94p4

Bohužel tím padá možnost ITX skříně..

Tahal jsem to z webů. Jsou to parametry jednoho NAS za cca 12 tisíc a to mi chcete říct že jsou to nesmyslné parametry? OK to asi nemá cenu ani kupovat...
Něco podobného hledám úplně poprvé tak jsem myslel že máte drobek trpělivosti a pochopení.
Také jsem vám tu "vyblil" informace abych se vyhnul dotazům typu "a jaké parametry by měl vlastně mít?"

ty "parametry" jsou nesmyslné. Ty rychlosti se nejspíše vztahují na interní přenosovou rychlost mezi disky, a to je IMHO pak zcela dost slabota.

Trpělivost máme, ale taky jsi sepsal úplné nesmysly a místo toho jsi měl specifikovat:

1. jakou chceš uživatelskou kapacitu
2. zda chceš či nechceš redundanci
3. jaké aplikace budou ten NAS používat

vše ostatní je "internal", který BFU nemá co řešit, protože tomu NEROZUMÍ.

Pridavam este osobne skusenosti s WD NASkami a suhlasim s nazorom JaFiho a tw, ze WD nebrat.
Neviem preco, ale VSETKY modely, co som predal doteraz zacali po istom case blbnut. Medzi najcastejsie problemy patri nedetekovanie disku, vymena odchadzajuceho disku bola tiez paradna, spravil som klon a WD samozrejme novy disk neakceptoval a vobec nenabehol.
Ale najvacsim problemom WD je zamrzanie. Absolutne bez akejkolvek logiky zacinaju po case tieto NASka mrznut. Po restarte zase isty cas funguju. Robia to vacsinou az po uplynuti 1-2 rokov, takze to tipujem na nejake opotrebenie zle nadimenzovanej elektronickej suciastky.
V podstate aj toto bolo jeden z dovodov preco som znacku WD opustil a do bytov uz davam len Zyxely.

kolíku, zjednodušme to:

pro Tebe bude asi nejlepsi Zyxel 325 v.2 (znam z osobni zkusenosti) ci lepe Synology 213j (dtto). To pokud do dvou disků. Pokud se fakt chceš plácnout pres kapsu a trvas na 4 discích, pak Synology 412+ (mam). Disky si kup podle compatibility listu na strankach daneho výrobce.

Nepocitej moc s tim, ze vyuzijes sve stavajici tri disky ruznych kapacit jinak, nez pro externi zalohu ... mozna pro JBOD rezim, ale nema to valny smysl ... pocitej s novymi disky...

koukl jsem na ty Synology už dříve a Synology DS415+ DiskStation nevypadá tak špatně. Ovšem je to dražší verze tohoto za 12 tisíc http://diskova-pole.heureka.cz/synology-ds415play/ specifikace/#text
který jsem už zde ukazoval a asi ohledně cena / výkon stejně tak drahé. Značka Synology celkem nabízí dost jen že v té ceně nejsou disky a celková cena přesáhne 20 tisíc.

Řešení v podobě sestavy kterou touchwood napsal mi přijde fajn ovšem mám menší problém se sestavením. Asi bych to dal, jen bych potřeboval trochu navádět. Přece jen bych nechtěl novou součástku nebo celej nakoupenej set zničit.

Sestavení bych se nebál, to je jednorazovka a v nejhorsim/nejlepsim Ti někdo s tim pomuze. Spise zvaz, zda to dokazes pak administrovat.

To, co navrhuje touchwood a dalsi - sestaveny komp - bude pri stejnych penezich urcite levnejsi, vykonnejsi a hlavne flexibilnější (rozumej MUZE umet mnohem vice, nez kupovany NAS - pokud jsi hracicka, rozumis Linuxu, umis programovat skripty, znas taje sitovani, zasad administrace apod.) Zrat elektriky to bude stejne nebo jen o malo vice, nez kupovany hotovy NAS.

Kolega (IT systemovy architekt, technical design authority ma na vizitce :) ma doma takovy kompik, bezi mu na tom snad Red Hat linux a nakonfiguroval si tam vse, co potrebuje ci co kdy bude potřebovat. Ja jsem naopak zvolil Synology DS412+, byt to vyslo o ctvrtinu dráž po zapocteni disků), a to proto, že Synology ma spoustu aplikací a funkcnosti out of the box, zadna slozita administrace a nastavovani. Zadny patchovani do budoucna apod. Vsechno po lopate a klikacka z nabizenych moznosti. Srozumitelny manual i v cestine, slusna podpora a knowledgebase/how-to a caste skoro automaticke aktualizace jak jeho OS prostredi (DSM), tak i balicků nainstalovanych aplikací (ty vybiras ze slusne nabidky několika desitek, zatim mi nic moc nechybelo). Priznam, ze i kvůli tomu, ze do budoucna vyuziji i synology surveillance modul a pripojim na to bezpečnostní kamery v baráku
.. ale hlavne NAS slouzi mne a ne ja jemu, nemusim byt profik v IT a přesto z toho dostanu vse, co potrebuju :-)

Ten Zyxel 325 v.2 je za babku, a vykonove to neni tak zly (Synology za stejny prachy bude urcite pomalejsi), ale ve srovnání i s nejlevnejsi Synology neumi skoro nic (jako prehravac na TV pres DLNA ci jako domaci fileserver s rezignovanim na ruzna prava pro ruzne uživatele ale uplne v pohode).

takze jukni na prvni větu vyse a hod to na váhu, rozhodni se, co převáží v Tvym pripade :-)

Proti Zyxelu NSA-325 nic nemám, sám jej doma používám, nicméně nesplňuje tazatelův požadavek na kapacitu, takže to bohužel není řešení.

Co se složitosti administrace FreeNAS týká, tak rozjet a nastavit to není až tak obtížné, v podstatě je to obdoba na QNAP/Synology. Jediný okamžik, kdy člověk musí do shellu je těsně po instalaci, kdy je potřeba prvně nastavit IP adresu. Vše je ale popsáno na wiki/docs, dostupná jsou i videa.

Jinak není problém poradit ani zde..

Este jedna vec hovori v prospech skladacky vs propietarne znackove riesenie. A to je vykon. Skladacka je lacnejsia a mava zvycajne vyrazne vyssi vykon ako dodavane OoB riesenie. S krabickou od vyrobcu uz nic nespravime, maximalne vymenime disky. Z PC mozme vymenit jak procesor, tak RAM, lahsie sa diagnostikuje a aj bezny sysadmin dokaze zistit, co stroju je ak blbne. U krabicky vacsinou nezistime nic. SU tam len 2 stavy. Bud funguje, alebo nie a musi ist na reklamaciu.
Napriek tomu pre domaceho BFY jednoznacne OoB riesenie.