
Umrel mi server
Obcas si clovek vyprestuje vztah aj k nezivym veciam.
Predvcerom po dlhej chorobe a dvoch vypadkoch prudu uz nenabehol moj prvy a hlavny server na sieti nebohy Athlon z roku 2003 (512MB RAM, 2x80GB HDD). V tej dobe stal 45k, cize to bolo lahko nadpriemerny PC, postaveny an nejakej Gigabyte doske beziaci od roku 2003 nonstop. V casoch najvacsej slavy server okrem routovania a shapovania siete sluzil aj ako ftp server, ircd, sshd, http, openvpn a neviemesteaky server a pretieklo cez neho mnoho tisic pentabytov dat. Po sw stranke tam bezal povodny Slackware (8-9?), ktoremu som za cely cas len 2x upgradol jadro a do konca svojich dni bezal na 2.4. Server NIKDY nezlyhal, nemusel sa restartovat a bezalo na nom 6 sietovych kariet tiez bez vypadku.
Jedine co som na servri menil bol ventilator cpu (kvoli loziskam a zdroj (kvoli hluku), inak bezal stale v povodnej konfiguracii. Bohuzial posledne 3 roky zapasil s nafukujucimi sa kondikmi a posledny blackout sa mu stal osudnym.
Bol nahradeny RB2011, kedze v poslednych rokoch len routoval a shapoval, pripadne sluzil ako smtp server.
Fakt, ze za 12 rokov som do neho neinvestoval takmer nic, ze sa nic nepokazilo napriek tomu, ze poslednych 5 rokov bezal na zdroji znacky Trust;o)) .
Fakt mi je za nim luto, ale aspon budu mensie ucty za elektriku (spotrebu mal asi 70W), kedze RB bezi na 12V zdroji.
Ceste jeho pamiatke.
P.S. Tento server je dokazom, ze aj v domacich podmienkach si mozete zlozit a moze bezat server, ktory bude rovnako spolahlivy ako niekolkonasobne drahsie znackove riesenia.
Jo i HW zázraky se ohledně životnosti někdy dějí.
Ovšem mám pocit, že čím novější, sice výkonnější, úspornější, ale to se nějak s životností ne a neslučuje. Asi výrobci v zájmu obratu nemají potřebu a poskytovaná záruka se pomalu stává hranicí přežití.
To je samozřejmě obecně přetrvávající názor - jedni to svádějí na přesun výroby do zemí s levnější pracovní silou, druzí zase třeba na používání RoHS pájky. Kdo ví, kde je pravý důvod.
Výroba a její kvalita u digitální techniky není až tak zásadní. Po složení to buď jede, nebo ne, málokdy se objeví "strašení" nebo poloviční funkčnost. Spíše je problém nulová výstupní kontrola, takže jde potkat nový (většinou velmi laciný) výrobek, který nefunguje hned po prvním zapnutí, nebo odejde do několika hodin, max. dní.
RoHS pájka JE svinstvo, stačí se podívat na mikrosnímky spoje.
Obecně kvalita tkví v konstrukci zařízení (např. dimenzace napájení, volba typu komponent) a taky v kvalitě samotných komponent - viz ty známé kondíky. Úspora pár dolarů na milionové sérii je několik milionů do kapsy výrobce, viz. poslední "optimalizace" základních desek u Gigabyte.
dobrý důvod na štamprlu.