
Programování
Ahoj lidi. Právě se rozhoduji kam na školu, respektive obor. Vždycky jsem chtěl pracovat s PC a napadl mě programátor. Jen bych se vás chtěl zeptat, jestli je programování těžký nebo až se to nějak naučím tak to pro mě bude hračka. Fakt o programování nic moc nevím, takže díky za všechny odpovědi. :)
Pokud o programování nic nevíš, tak ze začátku bude hodně těžké. No však si to můžeš zkusit sám, na to abys začal, nepotřebuješ chodit do školy.
Jestli si umíš svléknout trenýrky, zkus studovat třeba tanec u tyče. Ono to chce ovládat aspoň základy. Třeba ale ráno dostaneš jiný nápad.
Těžké nebo lehké, nelze takto říci. Pro někoho je těžká matematika, pro někoho nikoliv. Není však pravdou, že by na programování byla nutná matematika. Programování je spíš o logickém myšlení, o abstrakci jak donutit stroj aby dělal co potřebuješ. Dneska jsou vysoké programovací jazyky s objektovým a strukturovaným programováním. To jde přímo samo. Já začínal u assembleru, u jazyku symbolických operací, kdy se muselo sálovému počítači ve strojových instrukcích říkat co má dělat. Jestli máš trošku logického myšlení, pusť se do toho. Je to hezký obor.
PS: Slavným rádcům doporučuji aby si ty trenky slíkali sami. Nebo raděj ne, bylo by to možná horší ostuda jak jejich odpovědi.
Proč mluvíš v množném čísle, když reaguješ na jednoho člověka?
Nic nikdy programovat nezkusil, jen dnes dostal takový nápad. O logickém myšlení raději nic psát nebudu.
Pokud bude samouk, pak jsem ochotný tohle připustit. On ale chce vybírat školu. Už jsi viděl počítačovou školu, kde by matika nehrála klíčovou roli?
Já tedy ne.
Mimochodem, jednu takovou mám střední. Hodin matiky byl dvojnásobek oproti programování a cca stejně jako času u počítače (tzn. včetně neprogramovacích předmětů jako např. CAD).
Na vejšce je matiky ještě víc a ještě podstatně ostřejší.
Co se týká tazatele, myslí-li to vážně, pak bude nutné do začátku zvládat následující:
- matematika, matematika, znovu matematika
- angličtina (není nutná, ale některé materiály jsou jen anglicky a je to docela výhoda umět přečíst. Ale znám i neangličtináře programátory)
- logické uvažování
- smysl pro detail (Mezi tisíci znaky zapomeneš na středník a program nezapneš. Takovouhle potřebu je taky nutno pak odhalit.)
Dobré je zkusit si alespoň nějaké základy. Už za mě se na základce učily základy HTML. Sic se nejedná o programovací jazyk (značkovací, nebo jak se mu říká), ale je to dobrý předpoklad k dalšímu postupu. Pokud budeš schopen v HTML vytvořit co chceš, přidej CSS. Pokud tě tohle bude bavit a splňuješ předchozí body, možná ta škola může být dobrá volba.
Taky je fajn se podívat, jaký jazyk se na škole učí. U nás se učil C# a PHP. Teď tam je prý i nějaké programování pro Android či co.
Tohle se ale může během studia změnit a budeš mít ještě šanci se rozhodnout to změnit při nástupu na VŠ.
• Ono je dobré se zamyslet "CO" chces programovat a podle toho se zamerit na urcity jazyk, jestli napises 'HRY', tak to si radeji stahni ty trenyrky viz uvedené vise.
TiP~ Zamysli se, co ches delat, jak to bude vypadat, k cemu to bude a hlavne co k tomu budes potrebovat "hlavni bod je také, na ktery by jsi nemel zapomenout <NA JAKOU PLATFORMU> chces aby urcity program byl"
(osobne nemam rad treba c# kvuli syntézi, také mam jen jeho zaklad, nic vic. S jinymi jazyky problém nemam, s vyjimkou JAVA, vytecne neovladam zadny)