Kolegové tady už ledacos probrali.
Ano, jedna z možností je sdružení fyzických osob. Je to nejrychlejší a administrativně nejjednodušší (smlouvu si uzavřete sami, nikam se nezapisujete, žádné jmění atd.). Ano, je pravdou, že u sdružení jsou určité účetní a daňové problémy. Ale není to zase TAK strašné Jako účetní firma účtujeme dvě velká sdružení už přes deset let a všechno funguje, ale musí se to umět.... jako ostatně všechno. Pokud se pro to rozhodnete, doporučuju k sepsání smlouvy přizvat někoho ochotného a znalého v oblasti daní, účetnictví a obchodního práva. Nepodceňujte to a nesnažte se tohle vyřešit nějak "zadarmo" na diskuzních forech, chyby a nedomyšlenosti ve smlouvě se vám můžou tvrdě vymstít později. Radši si fakt zaplaťte kvalitního odborníka. Sdružení má výhodu, že může vést daňovou evidenci, což zjednodušeně znamená, že daníte až skutečné příjmy, nikoliv to, co vyfakturujete a co vám nikdo třeba nezaplatí.
Společnost s ručením omezeným - ano, taky možnost. Základní jmění je 200 tisíc, dá se složit i do pokladny Je to účetně a právně jednodušší než sdružení z toho pohledu, že SRO "umí" kupa lidí a je to právně jasnější. Nicméně je s tím více administrativy i poplatků - sepsání společenské smlouvy, zápis do obchodního rejstříku atd. atd., takže to trvá nějakou dobu a stojí to nějaký peníz. A SRO musí vést podvojné účetnictví, což je náročnější a dražší než daňová evidence; a v podvojku daníte tzv. výnosy, tj. = co vyfakturujete, bez ohledu na to, kdy a zda vám to někdo zaplatil.
Pro menší objemy vydělaných peněz je finančně výhodnější sdružení (odvody daní, pojistného). Rozbor a dokazování tohoto tvrzení - to by bylo příliš dlouhý a odborný, ale je to tak, věřte prosím zkušené účetní
Je ještě možno mít třeba veřejnou obchodní společnost, což je méně známá varianta, ale taky stojí za úvahu. Z hlediska odvodů daní a pojistného je to podobně výhodné jako sdružení, ale je tam určitá právní jistota a menší zmatky než u sdružení. Nicméně VOS vede taky podvojné úč. a musí se zapisovat do obch.rejstříku, tudíž nějaké ty vstupní procedury by zde byly (sepsání spol.smlouvy atd. - podobně jako u SRO). Nemusí ale mít žádné základní jmění. Takže VOS spojuje některé výhody sdružení a některé výhody SRO.